MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Yaz aylarında enfeksiyonlara dikkat!

Tam kışın gribinden, soğuk algınlıklarından baharın alerjilerinden kurtulduk derken uzmanlar bu kez de yaz enfeksiyonlarına karşı uyardı.

Bursa Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği  Enfeksiyon Hastalıkları Uz.Dr. Emine Sevgican,  “Yaz döneminde hava sıcaklığının artması, buna bağlı su tüketimimizin artması ancak su ihtiyacımızı sağlarken temiz olmayan suların tüketilmesi, sıcak hava nedeniyle gıdaların daha hızlı bozulabilmesi, farklı yerlere seyahatler, deniz-havuz gibi tatil aktiviteleri ile görülen enfeksiyonlar da çeşitlilik kazanarak artıyor. Ortak kullanılan havuzlar; uygun olmayan havuz bakımı ve kullanan insanların kurallara uyumu yeterli değil ise göz, kulak, sindirim, solunum, cilt ve idrar yolu enfeksiyonları için risk kaynağı olduğunu” söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uz.Dr. Sevgican, yaz mevsiminde acil servise yapılan müracaatlarda hangi enfeksiyonların arttığı  ve alınması gereken önlemler hakkında şunları söyledi.

İshaller, Gıda zehirlenmeleri; Bu enfeksiyonlar her yaş grubunda görülebilirse de çocuklar ve yaşlılarda hastalık tablosu daha ağır seyredeceğinden acillere bu yaş gruplarındaki hastaların daha sık başvurduğunu belirten Dr. Sevgican;”Korunmak için yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasından sunulması ve saklanmasına tüm aşamalarda hijyene çok dikkat edilmeli. Eller sık sık yıkanmalı, özellikle tuvaletten sonra, gıda hazırlanmasından ve yemek yemeden önce el yıkamaya dikkat etmeli, çocuklarımızda el yıkama alışkanlığının oluşması için onları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Bu arada unutulmaması gereken bir husus, çocuklar duyarak değil görerek daha iyi öğrenirler, yani onlara iyi rol model/örnek oluşturmalıyız. Yanı sıra açık sular içilmemeli, riskli yiyecek tüketimi en aza indirilmelidir. Kusma ve ishal varlığında kaybedilen sıvıyı yerine koymak ilk adımdır. Ciddi bulantı nedeniyle beslenememe, ateş, uzamış ishal varlığında mutlaka sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Hepatit A; Hepatit A virüsü, en fazla kirli sulardan geçtiği için yaz aylarında bu hastalığa yakalanma sıklığında artış görülüyor. Ayrıca midye ve istiridye gibi deniz mahsullerinden de hepatit A geçebiliyor. Belirtileri de kendisini somut bir şekilde gösteriyor. Kişilerin renginde solukluk, sararma, aşırı halsizlik, bulantı, ateş ve idrar renginde koyulaşma oluyor. Nadiren ciddi de seyreden bu enfeksiyon tablosundan korunmak için en önemli yol aşılamadır. Açıktan su içmemek, açıkta satılan yiyecekleri tüketmemek, el hijyenine çok dikkat etmek koruyucu önlemlerin başında sıralanabileceklerden bazıları.

İdrar Yolu Enfeksiyonları; Yaz aylarının gelmesiyle havuza ve denize girme keyfi beraberinde olumsuz sonuçlara neden olmamalı. Zira yüzme havuzları ve kirli denizler özellikle kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesine sebep olabilir. Özellikle genital bölgenin nemli kalmasına izin vermemek (ıslak mayo ile uzun süre oturmaktan kaçınmak, pamuklu çamaşırlar kullanmak,  tuvalet temizliği sırasında “önden arkaya” doğru temizlik yapmak), idrarı tutmamak, bol su içmek, her gün iç çamaşırı değiştirmek en temel korunma yöntemlerini oluşturuyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi; Kene tutunması ile kenelerden bulaşan bir virüs ile oluşan enfeksiyon hastalığıdır. Yaz döneminde kırlara gitme, piknik gibi aktivitelerin artması nedeniyle sıklığı artar. Ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı, baş ağrısı, bulantı kusma ve ileri aşamalarda kanamalarla seyreden hastalık tablosu şeklinde seyreder. Böcek kovucu kremler, korunaklı giyinmek, piknik dönüşlerinde tüm vücudun kontrol edilmesi, tutunan kenenin dikkatli şekilde uzaklaştırılması korunmada önemlidir. Kene çıkartıldıktan sonra bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Tutunan keneye yapılmaması gerekenler ise;  Keneyi patlatmayın, ezmeyin, üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya) kesinlikle dökmeyin ve üzerine sigara bastırmayın.  

Mantar Enfeksiyonları; Sıcak, nemli, kapalı ortamda etken mantar enfeksiyon sıklığı artmaktadır. Islak mayoyla uzun süre beklenmesi genital bölgelerinde mantar enfeksiyonlarına neden olabilir, bu durum ayak parmak araları ve kasıklar gibi kapalı kalan enfeksiyona elverişli bölgeler için de geçerlidir. Yaz aylarında pamuklu iç çamaşırları giyilmesi ile havuz ve deniz sonrasında ıslak mayoların hemen değiştirilmesi gereklidir.

Solunum yolu hastalıkları: “Lejyoner Hastalığı”; Yaz aylarında bakım ve dezenfeksiyonun uygun olmadığı oteller, toplu yaşam alanlarında su ve klima sistemleri ile ilişkili yayılan Legionella pnömonisi bir diğer enfeksiyon hastalığıdır. Ateş, halsizlik, öksürük, balgam çıkarma gibi semptomlarla ağır seyredebilen bir tablodur.

Kulak Enfeksiyonları: Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonları, özellikle havuz seven kişilerde sıklıkla görülüyor. Dış kulak iltihabı en çok rastlanan problemlerin başında geliyor. Temizliğinden emin olunmayan havuzlara kesinlikle girilmemeli.  Ayrıca sudan çıktıktan sonra, kulak pamuğunu kulağın içine sokarak temizleme işlemi bakterilerin kulağın derinlerine ilermesine neden olduğu için sakıncalı.

Göz enfeksiyonları: Yaz aylarında, güneş de gözlerde problemlere neden olabiliyor. Göz enfeksiyonlarından korunmada, tüm diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi havuz seçimine dikkat önem taşıyor. Ayrıca su geçirmeyen yüzücü gözlüğü de kullanmak gerekiyor.  Gözleri güneşten korumada kaliteli güneş gözlükleri kullanmak büyük önem taşıyor. UVA ve UVB ışınlarını geçirmeyen gözlükler gözleri güneş ışınlarından kaynaklanan bütün hastalıklardan koruyor.Sağlık  KATEGORiSiNDEN HABERLER

Mudanya'da 135 haneye Covid-19 testi

Mudanya'da 135 haneye Covid-19 testi Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında Toplum Tarama Ça...

Ücretsiz dezenfektan

Ücretsiz dezenfektan Mudanya Belediyesi, Koronavirüs (COVİD-19) ile mücadele kapsamında, antiviral dezenfektan dağıtımına başladı

Montania da sağlık çalışanlarına kapılarını açtı

Montania da sağlık çalışanlarına kapılarını açtı Koronavirüs salgını ile gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarına bir destek de Montania Hotel'den geldi.

Alkışlar eşliğinde taburcu oldu

Alkışlar eşliğinde taburcu oldu Mudanya'da koronavirüs sebebiyle hastanede tedavi gören 60 yaş üstü bir bayan, alkışlar eşliğinde taburcu oldu.

Devlet'te sosyal mesafe önlemi

Devlet'te sosyal mesafe önlemi Her gün yüzlerce kişinin sağlık hizmeti aldığı Mudanya Devlet Hastanesi, yeni tip korona virüs önlemleri kapsamında...

Güney Sağlık, hasta bakımı ve takibini evlerde yapıyor

Güney Sağlık, hasta bakımı ve takibini evlerde yapıyor Mudanya Halitpaşa Mahallesi'nde stadyum karşısındaki İdmanyeri Sokak'ta sağlık memuru Fatih Güney'in fa...

Hastane, verimlilik denetiminden geçti

Hastane, verimlilik denetiminden geçti Mudanya Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanlığı tarafından yerinde de...

Stajyer öğrencilere teşekkür belgesi

Stajyer öğrencilere teşekkür belgesi Mudanya Devlet Hastanesi, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde mesleki ve beceri eğitimi görerek sömestr ...

Hemodiyaliz Merkezi'nde hasta kabulü başladı

Hemodiyaliz Merkezi'nde hasta kabulü başladı Mudanya Devlet Hastanesi bünyesinde aynı anda toplam 12+1 (HBS+oda) hastaya hizmet verecek şekilde planlanan Abdülh...
Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci