İncirde ihracat yasağı


Açıklama: Yaşar KILIÇ _ Güzelyalı'dan Konuk
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2016
Geçerli Tarih: 26 Mayıs 2020, 06:03
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=2766


Yıllardır üreticiler hormonlu ilaç kullanıp inciri erken olgunlaştırmasınlar diye Valilik, ihracat iznini siyah incir bölgenin her yerinde aynı anda olgunlaştığı zaman verir. İlk yıllarda fiyatlar yüksek iken daha fazla para kazanmak için üreticiler erken olgunlaştırmak için ilaç kullandılar. Daha sonra kullanılan ilacın zararları hakkında yapılan üreticiyi bilinçlendirme toplantılarından sonra üreticiler ilaç kullanmadı. Kullanan üreticileri de, yetkililere şikayet ettiler. Günümüzde incirde ilaç kullanımı yoktur. İncir, tamamen organik yetişen bir üründür.

Bu sene her üründe olduğu gibi incir için de her bölgede erken olgunlaşma oldu. İhracat başlamayınca iç piyasada fiyatlar düştü. Üreticiler, iç piyasaya mal yapmak için kasa kapma yarışına, hatta kavgasına başladı.

Bursa siyah inciri ilimizin üç ilçesinde (Mudanya, Osmangazi, Nilüfer) tahminen 40 köyünde olmaktadır. Benim yıllardır söylediğim bir şey var. Siyah incirin aslında ihracat yapılmasına ihtiyacı yok. Bursa’nın üzerine pergelin bir ucunu koyup, diğer ucunu da Edirne ilimizin üzerine koyup bir daire çizersek, Edirne, Samsun, Ankara, İzmir’i içine alan bir daire çizmiş oluruz. Ülke nüfusunun yarıdan fazlası bu daire içinde yaşamaktadır.

İncirin kasalara dizildikten sonra kamyonlarla bu illerdeki hallere taşınması en fazla 8 saatte yapılır. Yani bu gün toplanan incir, ertesi gün pazarda tüketiciye ulaştırılır. Oysa toplanan olgun incirin büyük kısmı İstanbul iline gönderilmektedir. İstanbul’a talep edilenden fazla olgun incir gönderildiğinde piyasada incir fiyatları çok düşmesine sebep olmaktadır.  Olgun inciri İstanbul’un dışındaki illere de gönderip satılmasını sağlarsak, ihracata gerek kalmadan incir gerçek fiyatını bulur. Üreticisini mağdur etmez.

Bu nasıl yapılır?

İncir, üç ilçemizde olduğundan ilçelerimizin Ziraat Odaları ve belediyeleri bir araya gelerek şirket kurabilirler. Böyle bir şirketin hem sermayesi çok kuvvetli olacak, hem de uzman bürokratlar tarafından yönetilecektir. Yönetim ve sermayesi kuvvetli olan şirket, incirin ihracatını en iyi şekilde yapar. Olgunlaşmış inciri de, yukarıda saydığımız daire içindeki illere en iyi şekilde dağıtımını ve pazarlanmasını sağlar. Bunun yanında incirden sirke ve pekmez gibi ürünler de yaparak incirin daha iyi değerlendirilmesini sağlar. Böylece üretici mağdur olmayacağı gibi daha fazla para kazanır.

Belediyelerimizin her yıl yaptıkları incir şenliklerine harcadıkları paraların bir kısmıyla yukarıda bahsettiğim şirket kurulabilirdi. Fakat günümüze kadar ne belediyelerimizin ne de Ziraat Odalarımızın böyle bir çalışması olmadı. Oysa bu insanları bu görevlere bizler seçtik.

Seçtiğimiz insanlar tarafından layık olduğumuz şekilde yönetiliyoruz!