Yöneticilerimiz uyuyor mu?


Açıklama: Yaşar KILIÇ- Güzelyalı'dan Konuk
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2016
Geçerli Tarih: 28 Mart 2020, 13:42
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=2777


Siyah incir hasadı başladı. Mudanyalı üreticinin beklentisini hem rekolte olarak, hem de fiyat olarak geçen yıllardan daha iyi olması yönündeydi. Ocak ayının başında meydana gelen aşırı soğuk hava, taban yerlerde olan incir ağaçlarını kuruttu. Bursa genelinde siyah incir rekoltesinde düşüş oldu. Yazın havaların sıcak gitmesinden dolayı incir yaklaşık olarak 15 gün önce olgunlaştı. Valilik, incirin ihracat iznini 2016 yılına göre geç açıklayınca, iç piyasada incir 1 TL’ye düştü. Bunu fırsat bilen ihracatçılar, düşük fiyattan alım yapmaya başladılar. Fiyatların yükselmemesi için A köyünde alım yapan firma, B köyünde alım yapmadı. B köyünde alım yapan, firma A köyünde alım yapmayarak fiyatların yükselmesini engellediler. Alım yapan firmaların önünde üretici kuyrukları oluşmaya başladı. Köylerde ihracat yapan firmalar yaptıkları alımlara kota uyguladıklarından iç piyasada da fiyatlar yükselmedi. İhracat firmaları yaptıkları alım fiyatlarını daha da düşürdüler.

“Ben de köylü çocuğuyum” diyen Belediye Başkanımız, Mudanya’nın incir, üzüm, zeytin ürünlerini tanıtmak için yaptığı festivallere harcadığı paralarla şirket kurarak veya kurulan bir şirkete ortak olarak üreticiyi firmaların insafından kurtarabilirdi.

Mudanya Belediyesi’nin şirket kurma yetkisi yok! Fakat, Ziraat Odası’nın kuracağı şirkete ortak olabilir. Ziraat Odası Yönetim Kurulu’nda iken yaklaşık 6 yıl önce Sayın Raif Döner’e, üç ziraat odası (Mudanya, Osmangazi, Nilüfer) bir araya gelerek bir şirket kurulmasını önermiştim. Başta incir olmak üzere diğer meyvelerin de üreticiden alınıp işlenerek, gerekirse yapılacak soğuk hava deposunda bekletilerek ihracatının yapılmasını ve iç piyasaya satılarak köylü firmaların tekelinden kurtarabilirdi. Köylünün meyve üretiminde de Marmarabirlik gibi bir şirkete sahip olması gerektiğini anlatmıştım.

Geçen sürede hiçbir şey yapılmadı ve bu güne geldik...

Üreticinin topladığı incir fiyatı, yevmiyeyi kurtarmayacak kadar düştü!

İnsanlar, seçtikleri insanlar tarafından layık oldukları şekilde yönetilirler...

Mudanyalı üreticiler bu kadar kötü yönetilmeye layık değil!