Hayri Türkyılmaz bayramlaşmaya damga vurdu


Açıklama: Yaşar KILIÇ- Güzelyalı'dan konuk
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2016
Geçerli Tarih: 28 Mart 2020, 14:15
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=2858


Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü'nün Kurban Bayramı'nın ikinci günü üyeleriyle yapmış olduğu bayramlaşma merasimine üye arkadaşlarla beraber katıldık. İlçe binasına girip başkan, yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları, bayramlaşmaya gelen meclis üyeleri ve orada bulunan üyelerle teker teker bayramlaştık. Boş bulduğumuz sandalyelere oturduk. Bizden sonra gelen üyeler de herkesle aynı şekilde bayramlaştı. Daha sonra belediye başkanımız parti binasına geldi. İlçe başkanı ve herkesle teker teker bayramlaşmaya başladı.

Bana yaklaştığında ayağa kalktım ve elimi uzattığım halde benimle bayramlaşmadı. Ben hiç tepki vermedim. Benim yanımdaki üye ile bayramlaştı, onun yanında oturan ve başkan geldiğinde ayağa kalkıp elini uzatan Eyüp Araz ile bayramlaşmadan geçti. Eyüp Araz da, "Arkadaşlar bir dakika, Başkan benimle bayramlaşmadı, bilginiz olsun" dedi. Salon bir anda sessizleşti!

Belediye Başkanı, bizi, partili olmamakla ve seçimlerde oy vermemekle suçladı! Bundan önceki yerel seçimlerde kendisinin CHP'ye kaç kere oy verdiği insanın aklına geliyor. Belediye Başkanı olarak bizi partili olmamakla ve oy vermemekle suçlamak onun haddi değil!

Yerel seçimlerin kazanılmasında emeği olan İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur’u, yönetim kurulu üyelerini istifa ettirerek görevden düşüren sanki kendisi değil. Desteklediği aday seçilemeyince Selahattin Avcı başkanlığında oluşan yönetimin yaptığı grup toplantılarına katılmayan kendisi. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde partinin maddi desteğe en çok ihtiyacı olduğu zaman Belediye Başkanı olarak partiye grup aidatını ödemediğini bütün üyeler biliyor! Genel seçimlerde alınan parti minibüsünün alınmasına katkı yapmadığını herkes biliyor! Bu dönemde hiçbir yönetici bu davranışlarından dolayı parti disiplinine vermekle tehdit etmedi. Oysa biz, "parti disiplinine verileceksiniz" diye uyarılıyoruz!

Geçmiş dönemlerde de bayramlaşmalara gittik. Emir Ali Usta, Rüştü Cozlan başkan olduğu dönemlerde belediye yönetimi CHP'de olmadığı halde bayramlaşmaya katılan üye sayısı bu bayramdan çok daha fazla oluyordu. Yerel seçimlerde aktif olarak çalışan gençlerin birçoğunu belediyede taşeron olarak işe aldığı halde bayramlaşmada hizmet eden gençlik dikkatimizi çekmedi.

Bizimle tokalaşmadıktan sonra bir üye söz alarak bayramlaşmalarda herkesle tokalaşarak bayramlaşmak gerektiğini söyledi. Bir üye de, bayramlarda sorunların tartışılmayıp, herkesin bayramlaştıktan sonra çikolatasını alıp, sohbet ettikten sonra dağılması gerektiğinden bahsetti. Belediye Başkanı bir şeyler söyleyince, O da "Başkan, senin de (Tirilye’de Faruk Çelik isminin kaldırılmasını kastederek) yanlışların oldu" dedi. Sonra salondan çıktı. Bunun üzerine Belediye Başkanı, arkasından, "Çocuğunu işe alsaydık böyle konuşmazdı" dedi.

Biz de belediye başkanının arkamızdan konuşacağını bildiğimiz için merasim bitene kadar yerimizden kalkmadık.

Bu olaydan sonra Rüştü Cozlan’ın oğlunun düğününe katılan milletvekillerinin ve birkaç üyenin arasında geçen konuşma, "Böyle merasimlerde uzatılan her eli sıkarsınız. Uzatılan el, sevmediğiniz biri ise sadece sıkar geçersiniz. Sevdiğiniz birisi ise onunla kucaklaşır, hal ve hatırını sorduktan sonra diğer kişiye geçersiniz" şeklinde olmuş...