Amerikan Cargill, mahkemeden umduğunu bulamadı!


Açıklama: Bursa’da uzun yıllardan beri Cargill’in Mısır İşletme Fabrikası’na ilave yapılması düşünülen Biyoetanol Tesisi projesine Bursa Valiliği’nin verdiği “ÇED” raporuna açılan dava, Bursa 3. Daire Mahkemesi tarafından iptal edildi. Böylece mahkeme kararı ile Cargill Mısır İşleme şirketinin yanına kurulması düşünülen Biyoetanol Tesisi projesine “dur” denildi! Davaya müdahil olan Türkiye Barolar Birliği ve o dönemdeki Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından açılmıştı. AKP iktidarının özel yasalarla korunduğu Cargill Mısır İşletme Fabrikasına karşı açılan davada “Adalet Yerini Buldu” sözü sevindirici olduğu kadar da, Türkiye’de yargının sesi duyuldu!
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2019
Geçerli Tarih: 25 Mayıs 2020, 09:43
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=4487


Bu davanın haklılığı AİHM tarafından da tasdik edildi. Bu işletme hakkında yapılan birçok davaların uygulanmadığı ifade ediliyor. Bu davanın mücadelesi sonucunda Bursa 3. Daire Mahkemesi’nin verdiği kararın uygulanıp, uygulanmayacağı merak ediliyor. Mahkeme kararının yapılması planlanan tesisin bulunduğu alanın zeytinlik alanlarına ve tarım arazilerine yakınlığına dikkat çekildi. Gelinen süreçte tesise ilişkin 2009 yılında verilen “ÇED gerekli değildir” kararı sonrasında muhtelif tarihlerde verilen birçok “ÇED” Yönetmeliği Kapsam Dışı kararlarda dikkate alındığında, projenin uygulanması ile birlikte çok önemli çevresel etkilerin devam etmesi söz konusu!

Ayrıca kararda, projenin uygulandığı saha, coğrafya ve tesisin geldiği aşama bir bütün olarak değerlendirilmesi halinde gerek su kaynakları, canlı ve bitki çeşitliliği ve Bursa ilinin sınırları içinde bulunan “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen İznik Gölü’ne projenin uygulanacağı sahanın tarımsal potansiyeli ile bu sahayı etkilemesi ile yaratacağı tehlikenin varlığıdır.

ABD ŞİRKETLERİ ÖNEMLİ Mİ?

Türkiye’de yatırım yapan bu şirketlerin Türk ekonomisine yarattığı katkısı olabilir! Ancak Türk Ticaret Yasasına uyması halinde olmaları halinde başımızın üstünde yerleri olur! Her ülkeler yasalarına uyumlu olmaları ister. Türk şirketlerinin yatırım yaptıkları ülkelerde ayrımcılık veriliyor mu? Hayır değil mi? O halde yasalar neden Türkiye’de geçersiz kalır? O zaman bu yasalar neden meclisten çıkarılıyor! Toplumda hiyerarşiyi sağlayan yasalar olduğuna göre, herkesin kara vermesi söz konusu olabilir mi? Valilerin son dönemlerde iktidara yakın olan şirketlerin isteklerine bakış açıları yasalara göre olmadığı izleniyor. Bursa’da 3. Daire Mahkemesi’nin verdiği kararın ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk.

Bursa Ovası’nın bereketini yok edecek projelere karşı çıkılması ile topraklarımıza gösterdiğimiz önemi hatırlayalım!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türkiye’de mahkemelerin ve hâkimlerin varlığı sayesinde “adalet” kavramına güveneceğimizi gösterdi! (Mehmet AKTOPRAK