Hedef şaşırtmayın, hesap verin!


Açıklama: Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye mülkiyetinde bulunan Güzelyalı Atatürk Parkı’nın 2’nci Etabı sosyal tesis inşaatını usule ve hukuka aykırı hareket ederek mühürleyen Büyükşehir Belediyesi’nin “belediyenin kaçak inşaatı mühürlendi” algısını yaratarak halkı kandırdığını söyledi.
Kategori: Büyükşehir
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2019
Geçerli Tarih: 28 Şubat 2020, 22:46
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4575


Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye mülkiyetinde bulunan Güzelyalı Atatürk Parkı’nın 2’nci Etabı sosyal tesis inşaatını usule ve hukuka aykırı hareket ederek mühürleyen Büyükşehir Belediyesi’nin “belediyenin kaçak inşaatı mühürlendi” algısını yaratarak halkı kandırdığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın hedef şaşırttığını belirten Başkan Türkyılmaz, son 15 yılda Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerinde 40 bine yakın kaçak yapı olduğunu ifade eden Başkan Aktaş'ın öncelikle bu yapılara nasıl izin verildiğini açıklaması gerektiğini söyledi. Bursa genelindeki toplam kaçak yapı stoğunun yüzde 89’u söz konusu 5 ilçede bulunduğunun altını çizen Türkyılmaz, Büyükşehir'in bunca zamandır neden göz yumulduğunu sordu.

TÜRKYILMAZ'DAN AKTAŞ'A SORULAR

"Aktaş, bu binlerce kaçak yapı gözümüzün önünde dururken, kamu hizmetini engellemeyi marifet saymaktadır" diyen Türkyılmaz, "Bursa’da kaçak yapıya geçit vermeyeceğini belirten Alinur Aktaş’a soruyorum. Bu 40 bin konutun kaçına mühür vurdunuz, kaçını yıktınız? Göreve geldiğiniz günden bu yana kaç adet plan değişikliğine imza attınız? Ne kadar yeşil alanı imara açtınız? Görevde bulunduğunuz süre içerisinde kaç yapıya ruhsat verdiniz? Ruhsatsız kaç tane kaçak yapıya göz yumdunuz? Hedef şaşırtmayı bırakıp laf değil, iş üretmelisiniz. Bursalıların sizden beklediği laf değil hizmettir” diye konuştu.

"BURSALILARI KANDIRMAYA HAKKINIZ YOK"

Öte yandan Güzelyalı'daki park alanının 2010 yılında Mudanya Belediye Meclisi tarafından kent meydanı olarak düzenlenmesi şartı ile Büyükşehir Belediyesi’ne 25 yıllığına tahsis edildiğini, aradan geçen sürede tahsis amacına uygun olarak hiçbir faaliyet gerçekleştirilmediğini hatırlatan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Hukuk mücadelemiz sonucunda Bursa 2. İdare Mahkemesi, uzun zaman tahsis amacına uygun herhangi bir çalışma yapılmadığı gerekçesiyle Mudanya Belediyesi’nin Atatürk Parkı ile entegre bir düzenlemeye başlaması gerektiği yönünde karar verdi. Mahkeme; Mudanya Belediyesi’nin Atatürk Parkı ile entegre bir düzenlemenin yapılması yönündeki çalışma planının kamu yararına daha uygun olduğu, uzun süre tahsis amacına uygun bir çalışma yapılmadığından kamu yararına aykırı bir vaziyette bulundurulan dava konusu yerin Mudanya Belediyesi tarafından yapmak istediği proje ile bir an önce bağının sağlanarak kamu yararına uygun hale getirilmesi gerektiğine hükmetti. Mudanya Belediyesi sosyal tesisin mahkeme kararı ile halkın kullanımına sunmak üzere çalışmaları zaman kaybetmeden başlattı. Ancak kendileri iş yapmadıkları gibi kamu hizmetini de engellediler, bunu da ‘kaçak yapıya geçit yok’ kılıfına uydurmaya çalıştılar. Bursalıları kandırmayın. Bu kenti betona gömerek kötülük ettiğiniz açıkça ortadayken, kimseyi kandırmaya hakkınız yok” dedi.