Sen nerden geliyon?!


Açıklama: // Tevhide TÜRKEN – Ankara Mektupları
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2019
Geçerli Tarih: 29 Şubat 2020, 00:02
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=4585


Ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinde kurulu kendine özgü birbirinden farklı ilginç özellik ve güzelliklere sahip onlarca şehir ve kasabalarımızın yanı sıra her biri kartpostal güzelliğindeki binlerce köylerimizden biri de tarih öncesinden beri var olan ünlü (Kesiş) Uludağ'ın eteğinde kurulu Osmanlı döneminden bu yana 700 yıllık Bursa'mızın ünlü Cumalıkızık köyüdür.

Halk arasında her ne kadar 700 yıllık dense de bazı araştırma kaynakları bu köyümüzün yaşamsallığının 3 bin yıl öncesine değin varlığında hemfikirdirler.

Çağlar boyu atalarının emanetine böylesine sahip çıkarak ağacını, otunu, ocağını, taşını, toprağını koruyup kollayan kaç gören göz, kaç duyarlı yürek kaldı acaba? diye kendi kendime sormadan edemedim. Sevgili Bursa'mızın açık hava müzesi görünümündeki Cumalıkız köyünü görünce...

Gelelim konumuza..

7 Kasım 2019 Perşembe günü gazetemizin editörü sevgili Özge Gerçekçi'nin "Ajanda" köşesinde "Yaşayan Müzelerimizi" tanıtım amaçlı yazısını büyük bir zevkle okudum ve ertesi gün de, yani 8 Kasım 2019 Cuma günü bu kez de büyük bir heyecanla Cumalıkızık Köyü'nün yolunu tuttum. 700 yıllık Osmanlı mimarisinin o kendine özgü mimarisini, günümüze dek koruyan köyün arı duru havasını soluyarak müze binasına doğru ilerlemeye çalışıyorum. Dememin nedeniyse birincisi okul öğrencilerinin grup yoğunluğu, ikincisi ise turla gelmiş olan Japon turistlerin yoğunluğu.. Nihayet müze binasına ulaştım. Ama o da ne? Müze kapalı!

Bildiğime göre müzeler yasal olarak salt Pazartesi günleri kapalıdır. Oysa günlerden Cuma ve saat ise 15.30'du. Yani müzenin açık olması gerekti ancak müze kapalıydı! Yanında bulunan muhtar binasının kapısına vardım o da kapalı! Japon turistlerin şaşkın bakışları, ben ise bir şekilde müzeyi açtırmanın telaşı içindeyim.

Yoldan geçen bir vatandaş, "Boşa debelenme, bugün müze kapalı!" dedi. Nedenini sorunca, "Bugün bayram" dedi. "Ne bayramı" soruma ise, "Hazreti Peygamberimizin doğumu. Akşama da camide Mevlit Kandilimiz var" dedi.

"Allah kabul etsin iyi hoşta, şimdi bizler müzenin içini göremeyecek miyiz?" diye sorunca bu vatandaş, "Sen nerden geliyon?" demez mi? "Sen beni bırakta, taaa dünyanın öbür ucundan gelen şu Japon turist kafilesinin şaşkınlığına bak" dediğimdeyse yürüyüp gitti!