Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (3)


Açıklama: Yaşar KILIÇ - Üreticinin sesi
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2019
Geçerli Tarih: 28 Mart 2020, 15:15
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/yazar.asp?yaziID=4592


Yöneticilerin açıklamalarına baktığımızda çiğ zeytin alımlarında tüccarın piyasadan çekildiğini, tek alıcının Marmarabirlik olduğunu söylüyorlar.

Üreticilerin birliğe zeytin vererek sahip çıkmaları gerektiğini söylüyorlar.

Tüccarın piyasadan çekildiğinden tek alıcı durumuna düşen birliğin üreticinin elindeki bütün zeytini almaya gücünün yetmeyeceğini söylüyorlar.

Birliği korumak için kota uygulamak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Şimdi kendimize bir soru soralım.

Tüccar piyasadan neden çekildi?

Bu yıl hem bölgemizde, hem de ülke genelinde zeytin rekoltesi geçen yıla göre daha düşük olduğunu biliyoruz. O halde tüccarın piyasadan neden çekildiği hakkında biraz düşünelim.

HidametAsa’nın zeytin hasadı başlamadan önceki açıklamalarına bakalım: Bölgemizde yaklaşık 161 bin ton zeytin rekoltesi olduğu tahmin edilmekte, bunun 88 bin tonunu birliğin ortaklarının ürettiğini, birliğin bu yıl 42500 ton zeytin alacağını açıkladı.

Şimdi kendimize soralım böyle bir ortamda tüccar piyasadan neden çekilmesin?!

Birlik üreticisine kota koyarak bölgesindeki ham zeytin rekoltesinin dörtte birini alacağını açıkladı. Kalan zeytinin dörtte üçünü tüccarın insafına bıraktı. Tüccarda üreticiden zeytini birliğin aldığı fiyatın çok altında almaya başladı. Yönetim bu durumu sadece seyretmekle kaldı.

Son iki yıldır birlik üreticinin kabından zeytin almadığı için üreyicinin kabındaki zeytinin fiyatı çok düştü. Kabı olan büyük üreticiler de birliğe zeytin vermek isteseler de geçmişte birliğe fazla zeytin vermedikleri için kotaları çok düşük geldi.

Zeytin rekoltesinin geçen yıla göre az olduğu bir yılda zeytinden para kazanması gerekirken birlik yönetiminin yanlış tutumundan dolayı tüccara zararına ürününü satıyor.

Şimdi kendimize bir soru daha soralım.

Böyle bir yılda üretici ürettiği zeytinden nasıl para kazanır?