Bursagaz'ın faturaları TBMM gündeminde


Açıklama: Bursalıları canından bezdiren ve doğalgaz kullanmaktan korkar hale getiren Bursagaz'ın faturalarındaki artışlar TBMM'nin gündemine taşındı.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 30 Mayıs 2020, 16:16
Site: MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
URL: http://mudanyagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=4721


Bursalıları canından bezdiren ve doğalgaz kullanmaktan korkar hale getiren Bursagaz'ın faturalarındaki artışlar TBMM'nin gündemine taşındı.

 CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı üyesi Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, her ay değişen ve sürekli artan faturalar yüzünden vatandaşın kombi yakmaktan korkar hale geldiğini belirterek, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması talebiyle meclise soru önergesi verdi. Hazırladığı önergede doğalgazda uygulanan fiyat politikalarını soran Milletvekili Altaca Kayışoğlu, Bursagaz'a yapılan yazılı başvurulara bile yanıt verilmediği iddialarını da önergesinde dile getirdi. Aralık ve Ocak aylarında metreküp bazında değişen fiyatlandırmalarla ilgili bilgilendirilmeyen Bursalıların Bursagaz'a yaptığı yazılı başvurularına da yanıt alamadığı gibi adeta muhatap da bulamadıklarını belirten CHP'li vekil, önergesinde şu soruları yöneltti:

"Doğalgazın metreküp bazında fiyatlandırılmasıyla ilgili yetki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda mı yoksa dağıtım şirketlerinde midir? Fiyatlandırmayla ilgili doğalgaz dağıtım şirketlerine bir serbestlik tanınmakta mıdır? Bursa'da faaliyet gösteren ve 1 milyonu aşkın abonesi olan Bursagaz'ın Ocak ayında metreküpünü 1776 kuruş olarak faturalandırdığı doğalgazı, Şubat ayında 1797 kuruşa çıkarmasının gerekçesi nedir? Yansıtılan metreküp bazındaki artışlar olağan mıdır? Metreküp bazındaki 21 kuruşluk fark, bir fatura dönemi itibariyle toplamda kaç lira etmektedir? Bursalılar, şikâyetlerini nereye bildireceklerdir?"