MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
AKTÜEL YEREL BÜYÜKŞEHİR SİYASET SPOR EĞİTİM RÖPORTAJ ÖZEL HABER
Ateş Gürman

Kralın gözyaşları

06 Haziran 2013, 10:09

Ateş Gürman


Geçtiğimiz günlerde Ürdün Kralı Abdullah ülkemizi ziyaret etti.

Her ziyaretçi devlet adamı gibi Atatürk'ün Anıtkabiri’ne çelenk koydu. Bunlar rutin seremonilerden olduğu için hiç bir duygusal yönü yoktur. Ancak Kral Abdullah saygı duruşu sırasında ağladı. Hem de yaşla ağladı. Bir devlet başkanının vakur olması ve duygularını belli etmemesi gerektiğini bildiği halde kendini tutamadı ve ağladı. Demek ki içinde nasıl fırtınalar koptu, ne kadar büyük duygu seline kapıldı?

Bu ne bir senaryoydu, ne de bir rol kesmeydi. Tamamen samimi bir duygu belirtisiydi. Çünkü Kral Abdullah, Atatürk'ü çok iyi anlamış ve yaptıklarının olumlu etkisini izlemiş ve sonuçlarını görmüştü. Bir ulus olma şuurunu yaratma yolundaki çabalarını benimseyerek kendi ülkesinde uygulamaya çalışmıştır. İstikbalin aydın fikirler altında kurulması gereğini kendine hedef tayin etmiştir. Atatürk'ün bu hedeflere yıllar önce ulaştığını görmüş ve imrenmiş,  Türklerin ulusal bilinci benimsemiş ve pozitif düşünen bir toplum olduğunu gözlemlemiştir. İşte o gözyaşları, bu sonucu takdir ve özenme yaşlarıdır.

Ancak, bir geri dönüşün başladığını ve kazanılan ilerici değerlerin bir bir elden çıktığını,  yaratılmış Türk Ulusu bilincinin yok edilmeye çalışıldığını görerek hüzün gözyaşları da olabilir.

Bir ulusun birlik ve beraberlik duyguları yok edilirse, birlikte yaşayan bireyleri birbirine düşman edilirse, adalet düzeni sarsılıp güven kalmazsa, medya tamamen taraflı hale getirilirse, eğitim ciddiyetini yitirirse, en önemlisi tek güvendiği silahlı kuvvetleri kukla haline getirilirse, o ulusun, o devletin sonu gelmiş demektir. Ortadan kalkan o ulus devletinin ismi de yoktur artık.

Bir atasözü vardır: “Ağaran gün ağarıp kalmaz, kararan gün kararıp kalmaz”.

Evet, kararan gün kararıp kalmaz. Bundan önce her zaman olduğu gibi  "Bulunur elbet kurtaracak bahtı kara maderini."

*          *          *

Söz Atatürk'ten açılmışken babamın bir anısını aktarmak istiyorum.

Yazılı kaynaklar Atatürk'ün Bursa ziyaretleri için geldiğinde Mudanya'dan geçtiğini yazarlar. Oysa Mudanya'yı da ziyaret etmişlerdir. Bir defasında Hükümet Konağı’nı ve belediyeyi ziyaret edip halk ile sohbet etmiştir. Başka bir gelişinde ise o günler Cumhuriyet Halk Partisi olarak kullanılan Mütareke Evi’nde ağırlanmışlardır.

İşte o ziyaretleri sırasında Halkevi Başkanı olan babam Rıfkı Gürman kendisiyle bizzat ilgilenmiş; Atatürk'ün bardağına ikinci çayını doldurmak için kaynar su dolu çaydanlığı heyecanla çıplak elle kavrayan babamın eli yanmış, fakat çaydanlığı bırakamamış. Çünkü bıraksa, Atatürk'ün kucağına düşecek olan çaydanlık onun her tarafını yakacakmış. Babamın acıdan yüzü kıpkırmızı olmuş. Bunu fark eden Ata, hemen peçeteyi alıp, “Bununla tutun isterseniz Müdür bey” deyip babamı büyük bir sorumluluktan kurtarmış.

Babam daha sonra evde olayı anneme anlatırken hâlâ o şokun ve korkunun içindeymiş. “Ya çaydanlığı atıverseydim? “ diye söylenip duruyormuş. Bu anıyı o sırada bizzat babamdan dinleyen ağabeyim Rennan Gürman'dan duydum. Ancak öğretmen Halil Parmaksızoğlu'nun anılarında da bu ziyaretten bahsediliyor.

Bugünlük de bu kadar haydi kalın sağlıcakla.


14/3/2013


Paylaş

Bu haber 1586 defa okunmuştur.


  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da
 

Mudanyalı gazetecile

İzlenme:510

   
  En iyi butik toplantı Montania'da
 

En iyi butik toplant

İzlenme:622

   
  Tarih Yazıcı Belgeseli
 

Tarih Yazıcı Belgese

İzlenme:1998

   
  Çıkarılan taşeron işçiler Başkan'ı istifaya çağırdı
 

Çıkarılan taşeron iş

İzlenme:2904

   

HAVA DURUMU

© 2008-2015. mudanyagazetesi.com Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar.
Tasarım: Campus Design - Altyapı: Mydesign