MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Oku oku nereye kadar?

14 Şubat 2014, 16:03

Tevhide Türken


Cumhuriyet öncesi yüzde 5 olan okur-yazar oranımız, günümüzde yüzde 88’lere ulaşmış olmasına karşın resmi bir kurumun istatistik verilerine göre ülkemizde gazete okuma oranı yüzde 22 kitap, dergi yüzde 4, televizyon izleme yüzde 95, radyo dinlemeyse yüzde 24.

Yarınlarımızın geleceği olan sevgili gençlerimizin dersleri dışında kendilerini geliştirme açısından okuma alışkanlığı sıralamasında ise 35 ülke arasında yapılan bir araştırma sonucuysa 28’inci konumda olmaları gerçekten üzücü. Üzücü olduğu oranda da düşündürücü! Eğitim-Sen’in yaptığı anketlerdeyse gençlerimiz ortalama ayın 26 gününü TV izleyerek, internete girerek, arkadaşlarıyla dolaşarak, cep telefonlarıyla konuşarak geçirirken, öğretmenlerimizin de yüzde 8 hiç kitap okumadıklarını, yüzde 39’da bu konuda bilgi vermek istemediklerini belirtiyor. Yine bu konuyla ilgili olarak Türkiye yazarlar Birliği’nin verileriyse şöyle:

Kitap okuma alışkanlığımız dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla olduğunu belirterek bir Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 17 kitap okurken, 76 milyon nüfusa ulaşan ülkemizde ne acıdır ki yukarıdaki veriler saptanmış.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim raporlarında ise kitap okuma ve araştırma çalışmaları içinde de Libya, Ermenistan, Malezya gibi gelişmekte olan 173 ülke arasında ancak 86’ncı sırada yer alabilmiş olmamızda gerçekten çok üzücü. Oysa toplumların gelişmişliğin en belirgin göstergesi olan genel kültür düzeyleridir. Şüphe yok ki o da ancak okumak, okuduğunu anlamak, anladığını yorumlayabilmek gibi kavramların temelini oluşturan genel kültürün oluşuyla mümkündür. Ders kitapları dışında her yıl yayına giren yeni kitaplar sıralamasında ise maalesef ortalamanın da gerilerindeyiz. Ayrıca rakamsal verilere göre AB ülkelerinde bir ailenin yıllık kitap harcaması 500 dolar iken ülkemizde yine ne acıdır ki, 2 dolar civarında. Günün yarısını televizyon izleyerek, internette gezinerek, görüntülü-görüntüsüz cep telefonu vasıtasıyla dostlarıyla sohbet ederek geçiren genç bir hanıma, neden biraz da kitap okumayı denemiyorsunuz dediğimde kitaplar çok pahalı alamıyorum. Gördüğüm kadarıyla şu an elinizdeki cep telefonunuz en az iki buçuk milyon TL. Kitap okumaya vaktim yok. Hem oku oku nereye kadar demez mi? İşte bu sudan bahaneler sonucudur ki toplumumuzun genel ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap ancak 235’inci sırada yerini alıyor. Okuma kültürü olmayan toplumların geleceği nasıl aydınlık olabilir?

İkinci Dünya Savaşı çıkınca ismini anımsayamadığım bir yazar şöyle der: “Anladım ki işimi iyi yapmamışım. Eğer ben işimi iyi yapsaydım, bu savaş çıkmazdı...”

Bizlerinde Cumhuriyet ilkelerine sadık kalmak koşuluyla yeni ve kalıcı bir eğitim sisteminin yanı sıra yarınlarından emin mesleğinin kutsallığına vakıf, kültürel donanımlı aydın ve özverili öğretmenlerimize gerçekten çok çok ihtiyacımız var. Aksi halde Cumhuriyet İskelesi’nden kalkan bir geminin ortası batıyı gösterse de içindeki yolcuların doğuya doğru koşmalarının kargaşasından kurtulamayız.

Yazımı C. Darwin’in şu sözleriyle bitirir, esenlikler dilerim.

*

Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur. Tavuk toplum önüne atılan bir avuç yemi, gagalarken arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.

Bu makale 3398 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci