MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Ölümsüzler kervanı

01 Mart 2014, 16:41

Tevhide Türken


İnsanoğlu zorluklar karşısında direnmeyip yenilgiyi kolayca kabullenerek rahatlasa da bu yöntem gerçekte yaşamsal yapıya ters düşmektedir. Her canlı varlık gibi insanın da önde gelen sorumluluğu yaşamsal varlığını sürdürmektir. Bu sorumluluğu ise ancak azimle, sebatla çalışarak ve de direnme gücüne sahip çıkarak yerine getirebilir.

Bugün dünya tarihine kısaca baktığımızda bu satırları doğrulayan ve adını altın harflerle tarihe yazdıranlardan sadece bir kaçına değinmek istiyorum.

İşte yenilgiyi kabullenmeyen, direnmeyi bir insansal eylem olarak algılayan örnek insanlardan Abraham Linkolin’in çileli ve ibret dolu yaşamı.. Beş yıllık okul eğitiminin dışında başka bir eğitim almamış olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri Bakanlığı’na kadar yükselmesindeki tılsım,  zorlu rakipleri karşısında verdiği mücadeleden yılmamasıydı.

ABD Başkanı seçilene kadar 12 kez başarısızlığa uğramasına rağmen köleliği kaldırıncaya kadar o yılmadı, inandığı mücadeleden vazgeçmediğindendir ki, bugün Amerika denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de şüphesiz Abraham Linkolin’dir. Klasik müzik tarihinin büyük bestecilerinden Ludwig van Beethoven daha kariyerinin başında müzik öğretmeni annesine şikâyette bulunur. Ne yazık ki oğlunuzda bir besteci olmak için gereken hiçbir yetenek yok der. Beethoven yılmadı, çalıştı, çalıştı hatta daha sonraları işitme duyusunu yitirmesine rağmen yine pes etmedi ve dünyanın sayılı bestecilerinden biri olurken geriye bıraktığı eşsiz güzellikteki eserleriyle o da ölümsüzler kervanındaki yerini aldı. Önce asker, sonra dünya siyaset tarihinin önemli isimlerinden olan İngiltere Başbakanı Winston Churcill 6. sınıfa geçememiş o yıl sınıfta kalmıştı. Hukukçu bir babanın oğlu olan Alman genç, fizik alanına ilgi duyuyordu. Üniversiteye başvurduğunda dönemin büyük fizikçilerinden birinin artık bu alanda keşfedilecek bir şey kalmadığına yönelik sözlerine kulak asmadı. O hayalinin peşinden gitti ve eğitimini tamamladıktan sonra akademisyenliğe başladı. Okuduğu üniversitenin fizik kürsüsüne getirildi.

Hitler rejimine karşı çıktığı için güçlüklerle karşılaştı. Önce karısı sonra iki kızı ve bir oğlu arka arkaya öldüler. En acısı da hayatta kalan tek evladının Hitler’e suikast girişimine katıldığı iddiasıyla ölüme mahkûm edilmesiydi. Oğlunun canı karşılığında kendisinden Hitler’i desteklediğine dair bir belge imzalaması istendi. O ise kabul etmedi ve küçük oğlu idam edildi. Yaşamı acı ve yıkımlarla dolu geçen kaderine karşı o yılmadı. Bilimsel araştırmalarıyla fizikte çağların devrimi olarak kabul edilen Kuantum teorisini buldu. Bu kişi Nobel ödüllü Alman bilim adamı Max Planck’ten başkası değildir. Daha niceleri gibi bu kişilerde karşılarına çıkan ilk engelden sonra pes edip direnmekten vazgeçmiş olsalardı kimbilir hâlâ mum ışığında oturuyor olabilir.  Konser salonunu evimizin içerisine getiren son sistem bir müzik setinden görkemli bir Beethoven veya zarif temalar içeren Vivaldi’nin dört mevsimini dinleyemiyor olabilirdik. 10 Ekim 1813 Giuseppe Verdi, Parma eyaletinin küçük bir kasabası olan Roncole de doğdu. Ailesinin içinde bulunduğu yoksulluğa rağmen babası ona bir çembalo satın aldı. Müzik için çok istekli ve yetenekli olan Verdi’nin ilk müzik derslerinin parasını ödemeyi de başardı. Henüz 10 yaşlarında kilisede org çalmaya başlayan verdi. 18 yaşında Milano Konservatuarı’na girmek istedi. Ancak verdi giriş sınavlarında ve sınav komisyonuna verdiği çalışmalarında başarısız görülerek konservatuara kabul edilmedi. Onuru öylesine kırılmıştı ki bu anısını yaşamı boyunca hiç unutmadı. O yılmadı, azimle çalıştı, özel dersler aldı, denemeler yaptı ve ona şöhretin kapılarını 1842 yılında açan ünlü Nabucco Operası oldu. Verdi toplam psikolojisiyle ilgili güncel konuları işleyerek o güne kadar hiçbir bestecinin cesaret edemediği bir eyleme yönelmiş ve yenilikçi bir dönüşüm opera sanatındaki ilk uygulaması olmuştu.

Öldüğünde vasiyeti üzerine 20 kişinin katıldığı sade bir törenle kaldırıldı. Ancak gömüleceği sırada mezarlığı dolduran binlerce kişi kendiliğinden Nabucco Operası’nın o ünlü özgürlük şarkısını hep bir ağızdan belki de dünyanın en büyük korosunu oluşturarak söylüyor ve özgürlük kahramanlarını ebedi yolculuğuna uğurluyorlardı.

Geçmişte yetersiz denilerek konservatuara alınmayan bu ünlü bestecinin adı ölümünün ardından bir konservatuara verildi.

 

Şu an onlar başka bir aleme göçmüş olsalar da geride bıraktıkları ölümsüz eserlerinin ihtişamıyla aramızda yaşadıkları inancıyla esen kalın.

 

Bu makale 2607 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci