MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Hicap duyuyorum

27 Mart 2014, 19:37

Tevhide Türken


Yazılarını zevkle okuduğum yazarlarımızdan Orhan Velidedeoğlu’nun tarihi belge niteliğindeki iki yazısını siz okurlarımla da paylaşmak istedim.

Yıllar önce okumuştum. Atatürk bir nedenle doğu illerimizden bine gider. İl Valisi tarafından karşılanır. Valilik binasına girildiğinde Vali oturması için Atatürk’ü kendi makam koltuğuna buyur eder. Atatürk öneriyi kabul etmez. “Orası sizin makamınızdır ve siz orada devleti temsil ediyorsunuz. Ben karşınızdaki koltuğa oturacağım” der.

Orhan Kemal 1914-1970 anlatmıştı. Onu tanıyanlar anımsar. Genelde hep koyu renk takım elbise giyer, boynundan kravatı eksik olmazdı. Bir gün cadde kenarında yürürken ileride sırtlarını duvara dayayarak yere çömelmiş üç kişinin önünden geçmesi gerekir. Onlara yaklaştığı sırada üçü birden ayağa kalkar. Orhan Kemal bir anlam veremez ve niçin ayağa kalktıklarını sorar. Aldığı yanıt ilginçtir. “Efendim iyi giyinmişsiniz. Baktık da herhalde bir devlet adamımışsınızdır diye düşündük. Saygıda kusur etmek istemedik” derler. İşte o zamanların devleti temsil eden devlet adamı saygınlığının en duru ifadesi..

Geçmişte devleti temsil eden vekilden mahalle bekçisine değin bu böyle olup saygıda kusur edilmezdi. Günümüzdeyse değişen pek çok değer yargılarımızın yanı sıra okullarımızda göğsümüz kabararak okuyup çocuklarımıza okuttuğumuz andımız okunmaz oldu. Bazı illerimiz valilik tabelalarından Cumhuriyetimizin simgesi olan TC harflerini kaldırdılar. Ayrıca çağdaş sanatların yanı sıra bale gibi estetik görselliği de yoğun olan etkinliklere de kısıtlamalar getirilmek isteniyor. Bizler Cumhuriyetimizi sonsuza kadar daha da güçlenerek yaşatmaya özen gösterirken kutsal çınarımızın bazı dallarını budamak isteyen bir takım gafillere ne demeli bilemiyorum.

1950 seçimlerinin ardından kapatılan Köy Enstitüleri gelişen siyasi olaylar, dini eğitim veren okulların yoğunluğu milli eğitim politikamızda gelişen bir takım olumsuz gevşemeler sonucundadır ki dünya sıralamasında talebe başına ayrılan para biriminde de maalesef en gerilerdeyiz. Şüphe yok ki, günümüzde eğitim eksikliğinin getirdiği bir takım sorunları geri kalmış toplumlarda olduğu gibi bizlerde yaşıyoruz. Hâlâ küçük çıkar ilişkilerinin tuzağına düşmeyen, hırslarına yenilmeyen ego çatışmalarının içinde kaybolmayan bir toplum olamadık ne acı.

Günümüzde yaşanan bir takım olaylardan ve sayın siyasilerimizin seçim meydanlarında yüce mecliste oturdukları koltukların, sürdükleri bir takım sefaların veli nimeti olan seçmenlerinin önünde birbirlerine sarf ettikleri sözlerden ötürü inanın Atatürk Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak şahsen ben kendi adıma hicap duyuyorum.

İşsizi yok

Aşı çok

Huzuru bol

Günler dileğiyle

Sevgiyle kalın.

 

Bu makale 2598 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci