MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
WhatsApp İhbar Hattı

Meydanlar, caddeler...

29 Mayıs 2014, 13:13

WhatsApp İhbar Hattı


Meydanların dili vardır. Şehirlerde, insanların buluştukları yerlerdir. Adres tarifleri meydanlara, ana caddelere göre yapılır. Halkın dinlendikleri, rahat ettikleri, şehre dağıldıkları yerlerdir meydanlar. Anıtların dikildiği, kültür ve sanat faaliyetlerin yapıldığı yerlerdir. Kısaca şehrin yaşadığı yerlerdir.

Bir şehrin kimliğini anlamak için o şehir hakkında bilgi edinmek için, meydanlara, ana caddelere bakmak yeterlidir. Buralara bakarak o şehir hakkında olumlu ya da olumsuz bir fikir edinmek mümkündür.

ŞEHRİMİZİN MEYDANLARI-ANA CADDELERİ

Şehrimizin meydanları, ana caddeleri hakkında ne düşünüyor halkımız?

Meydanları ve ana caddeleri işgal etmişler, kıpırdayamıyoruz diyorlar. Bu şikayetlerini yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarına anlattılar.

Seçilen belediye başkanı da işgal edilmiş meydan ve ana caddeleri halka geri vermeye çalışıyor. Bu duruma hem bazı esnaflar, hem rakip partiler, hem de Başkanın kendi partisindeki muhalifleri karşı çıkıyor. Meydanlar ve caddeler kimin için yapıldı? Halk için değil mi? Buraları halk ve esnaflar birlikte kullanacaklar. Yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, esnaf birlikleri bir orta yol bularak anlaşacaklar. Çatışmaya gitmeden uyuşarak bunu yapmalıdırlar. Meydan ve kaldırımların vatandaşın olduğunu akıldan çıkarmadan anlaşmalıdırlar.

Esnaflar vatandaşın bir metrelik kaldırımına göz dikmemelidir! Meydanları işgal ederek halkı boğmamalıdır. Esnaf kuruluşlarının yerinde olsam, medeni ülkelerde olduğu gibi, esnaflarla birlikte, cadde ve meydanları işgal etmeden ticaret yapabilecekleri projeler üretmelerine yardımcı olurum. Eski, köhne ticari işletme biçimini savunmak, esnafı kışkırtmak, en kolay yoldur. Bu durum insanları çatışmaya götürür. Zaten birçok konuda çatışma ortamı varken ülkemizde, bizler bundan kaçınmalıyız. Vatandaş meydan, cadde ve kaldırımını istiyor haklı olarak. Belediye Başkanı da görevi olduğu için bunu sağlamaya çalışıyor. Ne yapsaydı yani vatandaş? Kendi hakkını zorla, kendisi mi almaya kalksaydı? Çatışma ortamı olursa belki bunu da yapabilirler, kim bilir?

Sağduyulu olup halkın yasal isteklerine saygılı olmalıyız.Bu istekleri yerine getirenlere de saygı duymalıyız. Hem unutmayalım ki, esnaflarımızın müşterileri de halkımızdır. Onları kaybetmeyelim, kazanmaya bakalım ve hepimiz kazanalım.

YAPICI OLMAK KAZANDIRIR

İki tarafı eski, paslı camekân ile kaplı bir kahvehane görüyorum. Önündeki bir metrelik kaldırıma sandalye masa koymuş; açık havada, serinde oturmak isteyenler için. Müşteri az. Zaten kaldırımını işgal eden esnafla vatandaş arasında gerginlik var.

Bunu önlemenin yolu var. Camları katlanır yap; gündüz aç, müşteriler püfür püfür içeride, kaldırıma çıkmadan otursunlar. Vatandaş kaldırımına kavuşsun, müşteri artsın. Çekişme ortamı olmasın. Gerginlik azalsın. Vatandaşla esnaf barışık olsun. Esnafın, müşterisi olma ihtimali olan vatandaşla arasının iyi olması gerekmez mi? Burada esnaf kuruluşları, yerel yönetim, işyerleri için örnek projeler geliştirsin. Bankalar ve esnaf kuruluşları, ucuz kredi versinler. Sorun çıkaran değil, sorun çözmek yakışır yöneticilere. Hep birlikte vatandaşın, esnafın sorunlarını çözelim lütfen!

Metin AYTÜRK

 

Bu makale 3070 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci