MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Bir fotoğraf karesi

06 Haziran 2014, 14:09

Tevhide Türken


Yaşı bir hayli ilerleyen Krupp fabrikalarının baş ustası emekli olduktan sonra dahi elektronik göstergelerin ibresi ereğin fırın kıvamının dökümü zamanının geldiğini gösterse de, onun yetiştirdiği genç ustalar onu yinede fabrikaya çağırıp eski ustanın görüşünü almadan döküme geçmezlermiş.

Gelişmiş ülke insanlarının sorumluluk bilinciyle iş disiplinine ve insana verdikleri değere saygı duymamak mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde yurdumuzu derinden sarsan, yüreklerimizi yakan büyük bir felaket yaşadık. Toprağın derinliklerinde bir lokma ekmek için yaşam savaşı verirlerken, o madendeki kömürler gibi kararan hayatlar, sönen ocaklardan ebediyete uğurlanan 300 küsur tabutun ardından acılı yüreklerden göğe yükselen destansı ağıtlar ve boynu bükük, yetim kalan bir günah çocuklar.. Gözleri kör, kulakları sağır, vicdan fukarası sorumluların sorumsuzlukları nedeniyle Soma’da yaşanan bu felaketin ardından koruma ordusuyla Soma’ya giden Sayın Başbakanımızın TV’lere yansıyan hırçın görüntülerinin yanı sıra bir görevlisinin de tekmeli saldırısını esefle izledik.

Ardından bir takım olumsuz gelişmeleri önlemek amacıyla olsa gerek, başsağlığı dileklerinin ardından da takdiri ilahı sözcüklerin peşi sıra kömür ocaklarında ölenlere bir de şehitlik mertebesi vererek acıyla yanan yüreklere serin sular serpmeyi de ihmal etmedi.

Bu satırları kaleme alırken şimdi çok gerilerde kalan bir resim geldi gözlerimin önüne.

Yıl 1939… 40 bin can alırken, Erzincan’ı da yerle bir eden korkunç depremin ardından felaket bölgesine giden Reisi Cumhur İsmet İnönü’nün yanına, yüreği yanık, yaşlı bir kadın gelir. Poşulu, başını Reisi cumhur İsmet İnönü’nün göğsüne dayar ve bu depremde yakınlarını kaybetmenin acısıyla ağlarken o esnada çekilen bir fotoğraf karesi yıllar sonra yaşanan bu depremin bir simgesi olarak heykele dönüşür.

Mısır’da öldürülen Rabia’nın ardından gözyaşı döken Sayın Başbakanımızın yetkililerin derin ihmalleri sonucu yaşamlarını yitiren bu kardeşlerimizin ardından hangi fotoğraf karesi akıllarda kalacak acaba?

Topraklarımızın büyük bir bölümü deprem kuşağının üstünde olması nedeniyle hemen hemen her yıl yurdumuzun bir bölgesi sallanmakta. Zaman zaman da maddi-manevi kayıplarımıza yenileri eklenirken, her seferinde de depreme karşı hiçbir önlemin alınmadığını da esefle görmekteyiz. Oysa deprem bölgelerini gösteren Türkiye haritasını elimize aldığımızda sanki depremlerde yitirilen canların kanlarıyla çizilmişçesine kırmızı renkte görüntülendiğine de tanık oluruz.

Geçen hafta Ege ve Marmara bölgelerimizi sallayan 6,7’lik depremin ardından yine birçok ihmallerden, alınmayan önlemlerden, çarpık yapılaşmadan, deprem uzmanlarınca görsel yayınlarda uzayıp giden konuşmalar, havada asılı kalan öneri ve temenniler..

Gökten iki kova su dökülse caddelerdeki mazgallardan sular taşar, evlerin alt katlarını u basar, trafik tıkanır, elektrikler kesilir, yaşam felç olur. Bir sürede bunu konuşuruz.

 

 

Bu makale 2756 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci