MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Heybeli'ye niyet anılara kısmet

29 Ekim 2014, 11:35

Tevhide Türken


Dışarıda esen sert rüzgarların yollara savurduğu kuru yapraklar ve camlara vuran yağmur damlaları.. Doğanın değişmeyen kanunu mevsim, sonbahar..

Restorasyonu biten Heybeliada Kütüphanesi’nin 27 Eylül Cumartesi günü yapılacak açılış etkinliklerine katılmak amacıyla bir hafta öncesinden BUDO’dan almış olduğum biletimi ileri bir tarihe erteleterek eve döndüm. Her şey nasip kısmet meselesi, gelin ata binmiş ya nasip demiş, benim ki de o hesap. Bu vesileyle hanidir isteyip de bir türlü yapamadığım bir işimi halletmeye karar verdim.

Elimde makas, önümde 2006’dan bu yana MUDANYA Gazetesi’nde yayınlanan yazılarımı bir bir keserek dosyaladım.

187 adet olan bu birikimin içinde yazı başlıklarının yanı sıra yazılarını zevkle okuduğum sayfadaşlarımın da yazılarını tekrar okuyup mutlu olurken, ebediyete uğurladıklarımızı da hüzünle andım.

Sevgili Uğur Salman’ın objektifine takılan Mudanya’mızın cadde ve sokaklarının iç karartan olumsuz karelerini bir kez daha ibretle izledim. İsmini bilip de cismini görme şansına erişemediğim Tüpçü Namık’ın hoş ve de anlamlı esprilerini de nasıl özlediğimi bir kez daha anımsarken, gözüme ‘Heykeli dikilecek adam’ yazısı ilişti. “Vatandaşın Sesi” köşesindeki bu yazıyı gelin birlikte tekrar okuyalım.

“Duayen üstat Belediye Başkanımız Hasan Aktürk ile ne kadar övünsek azdır. En son aldığı ve sonuna kadar hak ettiği ödül bunun ispatıdır. Kıskananlar çatlasın. Hizmetlerine aşina olduğumuz Mudanya’nın 15 yılına damgasını vuracak olan işkolik, dürüst, istikrar abidesi, sözünün eri, azimli, çok çalışkan, tuttuğunu koparan başkanımız altın harflerle Mudanya tarihine adını yazdırdı. İlk defa AKP’yi kutluyorum. Verdiği büyük hizmetleri de iktidar desteği ile daha da çok vereceğine inanıyorum. Hiç yalan söylemeyen başkanımız, verdiği sözleri bir bir yerine getiriyor. Daha önceki dönemlerinden çok çalışıyor. Ayrıca çalışma arkadaşları ve yardımcılarından bahsetmesek olmaz. Onlar da işinin erbabı. 7/24 hizmet için çırpınan, maddi menfaat gözetmeyen, hiçbir şaibeye bulaşmamış, tertemiz bir ekip. Allah başımızdan eksik etmesin. Mudanya sizinle gurur duyuyor.

Muhalefete de değinmeden geçmeyelim. Uğur Mumcu’nun deyimiyle güçten yana olanlar, yağcı yalaka olur. Göç merkezi değiştikçe döner, fırıldak olurlar. Günümüzün sözü ise sandallar el feneri ile gemicikler deniz feneri ile yol alır.”

Sayın Ömür Tantekin’in bu yazısı gibi diğer bazı okurlardan da zamanın icraatını övenler, yerenler olduğu gibi daha nice enteresan yazılar..

Bir vatandaş da Mudanya-Burgaz arası çalışan trenimizin akıbetini sormuş. Sahi bu sevimli mini trenimize n’oldu? O tren küçüklerin olduğu kadar biz büyüklerin de sevgilisiydi. Onu gerçekten özledik.

Üniversite mezunu olduğunu söyleyen bir başkası; yapraklar ve gelişi güzel oraya buraya atılan çer-çöp nedeniyle yerlerdeki mazgalların sık sık tıkandığından, az bir yağmurda dahi yollarda oluşan su birikintilerinden yürüyemiyoruz diye yakınıyor. Bu vatandaşa ben de “O çöpleri cadde ve sokaklarımıza sizce acaba kimler atıyor” diye sormak isterdim ama nafile.

Türkçemizdeki anlamlı sözlerden biri de sen ne söylersen söyle, imam yine de bildiğini okur.

Şüphe yok ki, bir toplumu oluşturan bireylerin dışa yansıyan olumlu-olumsuz yaşamsal davranışları o toplumların kültür düzeyinin de aynısıdır.

İlim ve irfan tarlalarımızda filizlenip başak vermeye çabalayan geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin kafalarını ne acıdır ki, çoğu kez içi boş balonlarla dolduran, günümüzdeki eğitim sistemiyle de bu kadar oluyor demek ki.

16 Ekim 2014

 

Bu makale 2378 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci