MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Tarihe kısa bir yolculuk

20 Şubat 2015, 12:50

Tevhide Türken


Kuzeybatı komşumuz olan Bulgaristan topraklarına M.Ö. 30’larda Traklar denilen bir kavim, bir süre sonra da Romalılar hâkim olur. 6. Yüzyılda İslavlar her tarafı yakıp, yıkarak hâkimiyeti ele geçirmiş olsalar da M.S. 680 yılında Karadeniz’in kuzeyinden Bulgar Türklerinin gelmesi ile Bulgar tarihi de başlar. 10 Oğuz grubundan olduğu bilinen bu Türklerin varlığı Büyük Bulgaristan adıyla 14. Yüzyıla kadar devam eder. Bu arada 11. Yüzyıla kadar devam eden 1. Bulgar Krallığı kurulur. 1241 yılında Moğol istilasına uğrar. Miladi 1331-1371 yıllarında Kral İvan Aleksandr zamanında Sırpların Balkanlarda üstünlük kurmasıyla zayıflamış, ardından Osmanlı Hükümdarı 1. Murat Han 1326-1389 zamanında da Bulgaristan toprakları zapt edilir. 500 yıl Osmanlıların hâkimiyetinde kalan Bulgarlar bu dönemde idare Sofya’da oturan Rumeli Beylerbeyi tarafından idare edilir. Bulgar tüccarlarına geniş imtiyazlar tanınırken, diğer tebaalara olduğu gibi Bulgarlara da dini yönden de baskı siyaseti güdülmez. 17. Yüzyıl ortalarında Bulgaristan’da bazı çeteler türeyerek isyanlar çıkarıp, her fırsatta düşman ordularıyla birleşmekten de geri kalmazlar. Devam eden bu isyanlar karşısında Osmanlı Hükümeti çorbacı Nizamnamesi gibi bazı kanuni tedbirlerin yanı sıra Bulgaristan’da asayişi temin amacıyla Tuna vilayetinin başına geniş yetkilere sahip Mithat Paşa gönderilir.

20 Nisan 1875’te Koprivştitsa ve Panagyuviste'de başlamış olan büyük isyanlar bastırılır. Mithat Paşa Bulgaristan’a yapmış olduğu birçok hizmetlerinin yanı sıra Hıristiyanlara hoş görünmek maksadıyla olsa gerek ay yıldızlı bayrağımıza bir de haç ilave etmesi hiçte hoş karşılanmaz. İç ve dış ilişkilerdeki gelişmelerin düzene girmesinin ardından 3 Ekim 1908 tam bağımsızlığını ilan ederse de 8 Eylül 1933 ihtilalının ardından Bulgaristan, Komünist Rejimi kabul ederek Varşova Paktını imzalar.

Israr ve inatla reformlardan kaçınan ve 35 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Todor Jivkov, 10 Kasım 1989 tarihinde istifa eder. Akabinde ülkede bulunan Türklere yeniden kendi adlarını kullanma ve serbestçe ibadet etme özgürlüğü tanınır.

Tarih boyunca iki ülke arasında yaşanan gerginlikler, savaşlar, göçler nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşanmışsa da; Bulgar hükümetinin Türk azınlıklar üzerindeki baskı politikasına bütünüyle son vermesiyle bu ülkede yaşayan soydaşlarımıza karşı kalıcı ve dostane yaklaşımlarının yanı sıra 1990’da yapılan ilk serbest genel seçimlerde yasama meclisine seçilen 20 Türk milletvekili adayı parlamentoya girme başarısını elde ederek bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımıza yeni ufuklarında kapılarını açmış oldular.

Yazıma bu tarihsel girişle başlamamın nedeniyse kısaca, Mudanya Gazeteciler Derneği’nin bir üyesi olarak 45 kişilik bir grupla birlikte Bulgar Gazeteciler Birliği’nin daveti ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla 11 Ocak’ta 5 günlüğüne Bulgaristan’a gidişimdendir.

Başkent Sofya’nın merkezinde bulunan 21 katlı Rodina Hotelimizin 14. katındaki panoramik görüş alanına sahip odamın penceresinden çevreye bakıyorum. Sofya, Vitoşa Dağı’nın eteğindeki ovaya kurulu küçük ama gelişme hızı büyük bir kent. Komünizm döneminden kalan binalar eski ve de çok bakımsız. Buna karşın kamuya açık alan bulvar, park, bahçe, cadde ve sokaklar geniş, temiz, ağaç ve yeşilliklerle bezeli çevre düzenlemeleri ayrıca halkın trafik kurallarına uyumlarının tek nedeni olabilir. O da olsa olsa eğitime bağlı yaşamsal kültür düzeylerinin ileriliğidir. Ayrıca gördüğüm kadarıyla Sofya’da yeraltı, yerüstü ulaşım sistemi gerçekten övgüye değer.

Çok yoğun geçen 5 gün süresince Bulgar meslektaşlarımızla yapmış olduğumuz karşılıklı, bir o kadar da yararlı fikir alışverişlerimizin yanı sıra kilise, müze, cami, ulusal kütüphane, bazı resmi ve tarihi mekânlar, Rila kayak merkezi ve soydaşlarımızın yoğun olduğu Filibe kentindeyiz. O gün öğleden sonra buradaki resmi programımızın da sona ermesiyle yurda dönüş saatimiz olan 17.30’a kadar serbestiz. Herkes bir tarafa dağılırken ben de yerel pazarın yolunu tuttum.

Yazıma son verirken başta Sayın Başkanımız Yavuz Gerçekçi olmak üzere bu projeye emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

 

Bu makale 2389 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci