MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Kar şöleni

05 Mart 2015, 05:34

Tevhide Türken


Mevsim kış, hava soğuk.. Dışarıda kar, gecenin koyu karanlığı sarmış her bir yanı.. Sokaklar ıssız ve sessiz. Gece saat 02.15. Ben ise yazımın içeriğini toparlamakla meşgulüm.

Bilim araştırmacılarına göre dünyamız bir zamanlar su ile kaplıymış. O nedenle de ilk canlılar, insan olamaz. Olsa olsa insan denen varlık. Büyük olasılıkla balığa benzeyen bir canlıdan türemiş olma ihtimali de böylece kuvvet kazanırken, bazı deyimlerimiz de sanki bunu doğruluyor. Binlerce yıldır bilgeliğin ve eğitimin adam edemediği bazı genetik cahil toplumlar ya da geçmişten ders almayan, gördüğünü, duyduğunu kısa sürede unutan bazı kişilere kısaca ‘balık hafızalı’ denmesinin nedeni de bundan olsa gerek diye düşünenlerden olduğum içindir ki, bu yaşa gelmiş olsam da halen akıl erdirebilmiş değilim.

Son yıllarda yurt genelinde neredeyse mahalle aralarına dahi kurulan bir takım üniversitelerimizin bilmem ne bölümünden mezun olan herhangi birine bir şey soruyorsun, çoğu kez ellerindeki akıllı telefonlarının ekranına bakarak sorunuzu cevaplıyorlar. Tabirimi maruz görün ama gel de şimdi böylelerine beyinlerinin içi boş insan kalabalığı deme. O nedenledir ki, toplum olarak maalesef cahiliye dönemi saldırganlığına doğru sürüklenmekte olduğumuzun tedirginliği içindeyiz.

Mecliste şiddet, evde şiddet, sokakta şiddet ve toplumumuzun ruh sağlığı her geçen gün endişe verici boyutlarda örselenirken; ensest ilişkiler, kadına, kıza, çocuğa şiddet, hayvanlara şiddet, taciz ve tecavüzler insanın kanını donduran buna benzer insanlık dışı olayların gün be gün yoğunlaşarak artması daha da kötüsü sıradanlaşmış olması...

Avrupa ülkeleri içinde en fazla kadın katleden bir ülke konumunda olmakta gerçekten utanç verici bir olgu.

Geçmişte İtalya’da genç bir kadın öldürüldüğünde protesto olaylarıyla yer yerinden oynarken, ülkemizde Güldünya’dan bu yana kadına karşı işlenen onca cinayete ne acıdır ki, bir iki cılız ses dışında daha düne kadar hiçbir kesimden gık dahi çıkmamıştı. Daha önceleri de şiddet ve sapıklıklar yok muydu? Elbette vardı.

1964-1967 yılları arasında Ankara Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kızılay gönüllüleri olarak bir grup arkadaşla birlikte hizmet verirken, şiddet içerikli, dudak uçuklatan cinsten öyle vakalarla karşılaşıyorduk ki, ‘bunu yapanlar insan olamaz’ diyorduk. Yakın bir zaman önce bazı sağlık örgütlerimizin yapmış olduğu istatistiklere göre, günümüzde yaşanan şiddet olayları yıllar şöyle dursun gün be gün artarak son 10 yılda 4876 kadın ve kızımız tecavüze uğrarken, 7122 kadınımız da başta namus olmak üzere çeşitli nedenlerle öldürülmüş.

Toplumumuzun neden ve niçin böyle bir öfke ve şiddet sarmalında? Oysa bütün insanlar dünyaya bir su damlası gibi arı, duru ve masum gelir. Sonra neden ve nasıl oluyor da bu hale gelip bir anda canavarlaşıyor. Her ne kadar Akdeniz ülkeleri gibi bizler de genel olarak fevri ve hırçın genlere sahipsek de itiraf etmeliyiz ki, öfke kontrolünden yoksun bir toplumuz. Bu ateşi körükleyen faktörlerin başında; toplumsal yaşamdan bireysel yaşama geçiş, sınıfsal bölünmelerin yanı sıra laik eğitim sistemimizin aşağılara doğru çekilmek istenmesinin kaçınılmaz sonuçları olduğunu ayrıca şiddetin hiçbir sorununun çözümü olmadığı gibi salt korkuyla da şiddet dürtüsü bastırılamayacağını belirten psikologlar, bu derin konunun çağdaş eğitimle yakından ilgili olduğunu özellikle vurguluyorlar.

 

Aziz okurlarım, bütün gece yağan lapa lapa kar nedeniyle sevgili Mudanya’mız beyaz gelinliği içinde bakir bir genç kız gibi zarif ve de masum. Doğanın bu harika şölenine şu an ben ve sokak lambaları şahit. Birazdan şafak sökecek, ilahi ezan sesleri arasında da Mudanya sakinleri derin uykularından uyanacak ve bu muhteşem şöleni başta çocuklarımız olmak üzere hep birlikte kutlayacağız.

 

Bu makale 2311 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci