MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Eli bıçaklı beli silahlı

23 Mart 2015, 19:15

Tevhide Türken


İslam âleminin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim, Müslümanlara şarabı yasaklamış olsa da, Osmanlı padişahlarının bir kısmı alkol düşkünü hatta bağımlısı olduklarını bu seferde belge niteliğindeki tarih kitapları yazar. Biz sadece bir ikisine değinmekle yetinelim.

Mesela, 2. Beyazıt’ın şarap düşkünlüğü dillere destan.. Sultan 2. Selim’in alkol komasından öldüğü, Sultan 2. Mahmut’un alkol bağımlısı olduğu.. Yine Osmanlı tarihinde Lale Devri’nin mimarı, zevki sefa düşkünü 3. Ahmet’in Fransa’dan binlerce şişe şarap getirttiğini de yine tarih kitaplarından öğreniyoruz. Bunların içinde en bilineniyse şüphe yok ki, 4. Murat ile ilgili olanlarıdır. 4. Sultan Murat, tütün ve içkiyi halka yasaklamış olsa da kendisi alkol komasından ölmüştü.

Bundan bir süre önce Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve çetin geçen tartışmalara neden olan AKP’nin önerisi, MHP’nin de desteğiyle alkollü içki satışlarını kısıtlayan kanun teklifi sonunda yasalaşarak 2013’te yürürlüğe girdi. Ancak sağlık uzmanlarının belirttiğine göre, bu seferde ucuz ve kolay temini nedeniyle gençler arasında başta Bonzai olmak üzere madde bağımlılığı son yıllarda endişe verici bir hızla artmaktaymış. Yine bu doğrultuda yayınlanan yazılı verilere göre, salt İstanbul’da 43 bin, Ankara’da 5.800, yurt genelinde ise alkol hariç 3 milyon küsur madde bağımlısı gencimizin olduğu belirlenmiş. Ne yazık ki, bu acı gerçeğin temeline inildiğinde görünenlerin başında; işsizlik, işsizliğin getirdiği maddi manevi sorunlar, bu sorunların getirdiği eziklikler ve bu ezikliğini geçici de olsa bir süre unutmak amacıyla bazı kişiler önceleri sakin bir liman gibi görünen alkolün sığ sularına, bazıları da çeşitli uyuşturucu maddelerin hırçın dalgalarına kendilerini bırakmayı yeğliyorlar.

Bu bir hâl çaresi olmadığı gibi çeşitli nedenlerle şiddete başvurmaksa asla! Şayet, şiddet bir hal çaresi olsaydı ülkemizde son yıllarda kesici araç gereçler bir yana ateşli silahlarla işlenen suç oranı böylesine artıp ABD’nin üç katına çıkmazdı. Son verilere göre, ülkemiz bireysel ruhsatlı silahlanma sıralamasında 178 ülke arasında 14. Sırada oluşumuz kaygı vericiyken yine resmi kaynakların belirttiğine göre, son 10 yılda ateşli silahlarda işlenen suçların yüzde 85’i ruhsatsız silah kullanıldığı tespitiyle şu an ülkemizde sayısı 17 milyona varan ruhsatsız silahın mevcudiyeti gerçekten insana ürküntü veriyor. Eli bıçaklı, beli silahlı bir insanın öfkesi aslında içinde bulunduğu düzene karşı bir isyanıdır. Toplumumuzdaki bu bariz isyanın nedeni cehalet, nefret, şiddet ve baskı sarmalının kara bulutları gün be gün sararken, her bir yanımızı sokaktaki vatandaş tedirgin, yarınından endişeli ve mutsuz.

Yüce mecliste sayın milletvekillerimizin kaba kuvvete varan hırçın görüntülerini izledikçe, ünlü İngiliz oyun yazarı Edward Bona bir yazısında şöyle der:

“Kültür, insanın beyninde oluşur. Onu uyandırır, sorgulamaya iter ve ona düşünme yetisi kazandırırken insanların içinde yaşadıkları kültürün özelliklerini yansıttığı gibi cehaletin bilinçli olarak beslendiği toplumlarda şiddetin sokaklara taşmasını beklemekte olağandır”.

Yazımı, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Avukat Sayın Berra Besler’den bir alıntıyla noktalar, aziz yurdumuza esenlikler dilerim.

“8 Mart bir kutlama günü değil, hak arama direnişinin simgesidir. Cinsiyet ayrımcılığına, baskıya, sömürüye, şiddete karşı verilen mücadelenin tarihidir, dayanışmanın adıdır. Emek sömürüsüne karşı direnen kadın işçilerin fabrika önüne kurulan barikatı aşamadığı için yanarak can verdiği 8 Mart 1857 tarihinden bu yana hemen her gün bıçaklanarak, yakılarak, boğularak öldürülen kadınlarımıza adanan anlamlı bir gündür”.

 

Bu makale 2601 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci