MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Cephede hep ölüm hep ölüm -1

07 Mayıs 2015, 18:18

Tevhide Türken


Aziz ülkemizin her bölgesi şüphesiz ayrı bir güzelse de kıtayı birbirine bağlayan, içinden deniz geçen dünyada eşi benzeri olmayan ve ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın dizelerinde belirttiği gibi “Sade bir semtini sevmek bile bir ömre bedel” dediği gibi İstanbul’a doğru sabaha alacasında yol alıyoruz.

Mudanya’yı gerilerde bırakıp Bozburun’u da döndükten bir süre sonra uzaktan İstanbul’un silueti görünse de, ne neresidir diye seçmekte zorlanıyorum. Nedeniyse dünya incisi İstanbul’un dört bir yanını habis bir ur gibi saran göğe doğru yükseldikçe yükselen, kazulet görünümlü gökdelenlerin gölgesinde adeta kaybolmuş olan Sultan Ahmet, Süleymaniye, Ayasofya gibi simge olmuş tarihi yapıları seçmekte gerçekten zorlanıyorum. BUDO’nun rahat koltuklarında neredeyse yol boyu uyuyan yolcuların mamur bakışları ve martı çığlıkları arasında Kabataş İskelesi’ne yanaştık.

Mevsim kış, hava soğuk, gün kısa, mesafeler uzak, programım yoğun.

2014 yılının son iki sergisine gideceğim biri Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi’nde, diğeri ise Taksim’de bulunan Fransız Kültür Merkezi’nde. Önce sahil yolundan boğaz yönüne giden belediye araçlarının birine binip, cam kenarında boş koltukların birine de oturdum. Çocuksu dünyamın içinde her türlü hayhuydan uzak, 75 yıl öncesinin Boğaziçi’ne ulaşımı anımsadığım kadarıyla genelde bacalarından buram buram siyah dumanlar tüten, bir de yandan çarklı eski vapurlarla yapılırdı. Yine o yıllarda sessiz sakin yaşayan, o güzelim Boğaziçi yalılarının bazılarını anımsıyorum. O yıllardan bu yıllara gelene değin içinden pek çok şeyin hoyratça yok edildiği İstanbul’da ne yazık ki, bugün artık ne o eski yaşam kültürü, ne de o mor salkımlı beyaz yalıları kaldı.

Sanatın sınır tanımaz boyutlarını zorlayan Joan Miro’nun eserlerinin sergilendiği Sakıp Sabancı Müzesi’ndeyim. 1893 Barselona’da doğan ressam ve heykel ustası aslen Katalonyalı olan Miro, soyut ve gerçek üstü sanat dalının dünyaca ünlü Picasso, Salvador Dali ekolünün üçüncü ayağıdır. Yaşamı boyunca çoğu kez devasa boyuttaki tuvallerinin ardına gizlenmiş, gözlerden uzak kalmayı yeğlemiş olan Joan Miro bir gazetecinin sorularını şöyle cevaplar: “Küçükken kimse ilgilenmezdi benimle. Son derece de uzaktım herkesten. Çocukluğumu çok sert, çok acılı yaşadım. Anne ve babamla aramda kalın duvarlar vardı. Bundan da akademi eğitimi için Paris’e gelen iyi aile çocuklarının hepsi de daha o zamandan ayvayı yemişlerdi. Oysa ben çocukluk yıllarımda sürdüğümü yaşam sayesinde sağlam biri olup çıkmıştım. Asla şikayetçi değilim. Yaşadığım zorluklar sayesinde güçlendim. Bundan da son derece memnunum…”.

Miro’nun 125 eserinin yer aldığı ve bir kısmı farklı teknik ve malzemelerle yapmış olduğu eserleri arasında yağlı boya taş baskı ve heykellerin yoğunluğu dikkat çekiciydi. 1918 yılında ilk sergisini açan Miro’nun enteresan yapıtları arasında bulunan branda bezinin yanmış ve yarılmış zeminine yapmış olduğu 5 tablodan takım yıldızları sanatçının pek çok yapıtında göze çarpan kadın ve kuşların cinselliğine odaklaşan simgesel figürlerin yoğunluğu dikkat çekiciydi.

Yine bu konuyla ilgili olarak ruh bilimcilerinin yorumlarıysa, sanatçının bilinçaltına attığı içsel duyguların dışa vuran görsel temalarıydı. Bu sergide ayrıca Miro’nun atölye malzemeleri farklı tekniklerle yapmış olduğu eserlerinin yanı sıra halı, el dokuma örnekleri, seramik çalışmaları şiir kitaplarıyla birlikte bazı kişisel eşyaları da sergi alanına serpiştirilmişti.

Tarihi Emirgan Çınaraltı Çaybahçesi’nde kısa bir çay molası ardından Taksim’de bulunan Fransız Kültür Merkezi’ne ulaştığımda, saatlerde 15.30’u gösteriyordu. 600 yüzyıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun son günleri sevgili ülkemizin kutsal topraklarına göz diken müstemleke devletlerine karşı milletçe verdiğimiz özgürlük savaşımızın destansı anılarının yaşandığı ve 253 bin şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşlarının yüzüncü yılını anmak amacıyla açılmış olan bu çok anlamlı sergiyi derin bir huşu içinde izliyorum. Emperyalist devletlerin ülkemizi işgal amacıyla Çanakkale’ye sevk ettikleri Anzak subay ve askerlerinin bu cepheden ailelerine gönderdikleri kart, mektup ve resimlerle bezeli panolar, kişisel araç gereçler, tirbuşon, tarak, matara, diş fırçası, traş makinesi gibi ufak tefek eşyaların yanı sıra mektuplar.. Okuyabildiklerim arasında duygusal onların yanı sıra ‘Bizim burada ne işimiz var’ diyende..

Gökçeada-Bozcaada’dan postaya verilen bazı mektuplardaki satırlarda dikkati çekiciydi. Bir Anzak askeri ailesine yazdığı mektupta, buraya işgale gelen Yunanlıların iyisi yok hepsi haydut, hepsi hırsız derken bir diğeri…. -Sürecek-

 

Bu makale 1905 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci