MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

İki merasimde göze takılanlar

21 Mayıs 2015, 09:51

Kaan Tuğracı


Pek muhterem ahbaplarım, geçtiğimiz üsbu sonu büyük vilayetimiz Başvekil Bey’e ev sahipliği yaptı. Başvekil bey siyasi fırkasının seçim çalışmaları kapsamında büyük vilayetimizde meydanı dolduran ahaliye gündeme ilişkin aksi kaziyelerle alakalı meşruhatlarda bulundu. Orada olan dost ve ahbaplarımın kelamına göre hükümet partisinin daha evvel vilayetimizde yaptığı mitinglere oranla gözle görülür bir azalma olduğu, coşku ve heyecanın olmadığı, deskere ve naiyelerden gelen vasıtalarda az sayıda kişilerin olduğu gibi kelamlarda bulundular.

Her bir yurttaşımız, siyasiler bunu farklı farklı anlamlandırabilirler. O gün havanın çok bahur olduğu, şimdiki Cumhurreisinin, eski Başvekil Bey’in vizyonunun, hitabetinin farklılığı için katılımın düşük seviyelerde olduğu veyahut partililerin son zamanlarda yaptığı alem-i siyasetten hoşnut olmadığı, vilayetimizde aday gösterilen meclis mebuslarından memnuniyetsizlikleri gibi bir çok misal, sebep gösterilebilir.

Çok kıymetli okurlarım; bir çoğunuzun işittiği gibi evvel üsbunun son iş günü, Mudanya’mda hükümet partili Sıhhiye Nazırı, meclis mebusu ve siyasi fırkalarda vazifeli olan yöneticilerin katılımlarıyla yeni adalet sarayının açılış merasimi yapıldı. Mudanya’mda yapılması gereken birçok işten yeni bir adalet sarayı yapılması daha akdemdi. Yaptıranlardan, yapımına sebep olanlardan Mevla’m razı olsun.

O merasimde bulunan ahbaplarımın bendenize ilettikleri havadislerle ilgili malumat vermek istiyorum.

Şahsıma münhasır bu adalet sarayında görev yapacak Müdei-yi Umumiler, pişvayanlar kendi caybaşları olduğu için protokolde ön sırada yer almaları oturmaları gerekirdi. Başmüdei-yi dışındaki diğer pivanya ve müdei-yiler arka sıralarda merasimi izlemişler. Protokolde ön tarafta oturan nazırlara, meclis mebuslarına, belediye reislerine, daire amirlerine hiç bir lafım yok. Onlar tabiki orada oturacak mamafih, siyasi yaşantısı için abisten düşüncelerde olanlar, gelecekteki siyasi kaygıları olup ince hesaplar yapıp en ön sırada oturup kendini gösterme çabası içinde olanlara laflamalarım.

O zat-ı muhteremlere tek sözüm olacak. Böyle merasimlerde, açılışlarda öne çıkıp kendinizi gösterip reklam yapmakla ahalide yer etmezsiniz. Ahalide sevilmek, sayılmak, var olmak istiyorsanız bad- sene davranışlarınıza son vereceksiniz. Laflamam anlayana üstadım!!

Hepimizin anımsadığı üzere AKP’li eski belediye yönetimi zamanında kararı alınan, bürokratik işlemlerden dolayı defa kez ötelenen büyük vilayetin belediyesi tarafından yapılacak kordon boyu projesinin temeli atıldı. Adalet Sarayının merasiminde bulunan siyasi zevatlar önce buranın temel törenini gerçekleştirip daha sonra diğer törene geçmişler.

İki merasimde de öne çıkan aksi kaziye, ahalinin katılımının yok denecek kadar azlığı. Bu hususu, AKP’nin büyük vilayet reisinin suallerde bulunup araştırması gerekir.  Buna sebep; ilçe teşkilatında vazifede bulunan zatı muhteremlerin halkın sorunlarıyla ilgilenmeyip boş vermeleri, kendilerine buyruk yaşam tarzı sürmeleri veya bazı allak yöneticilerin yaptığı gibi partiye yıllarca hizmetlerde bulunan eski reisler hakkında efayik tıngırdamalarda bulunup kişileri ötekileştirip kırıp küstürmeleri mi, yoksa AKP’nin Mudanya’mdaki yatırımlarından sorumla meclis sözcüsüyle ilçe reisi arasındaki ilçe reisliği seçimlerinden beri bitmeyen ve biteceğe de pek benzemeyen öne çıkma kavgası mı?

Hükümet Partisi’nin Büyük Vilayet Reisi, sevgili kardeşim, ne kadar özverili çalıştığını, partin için geceni gündüzüne kattığını işini ikinci plana attığını gözlerimin neferi yettiği sürece matbuatları iyice okuyup öğreniyorum.

8 Haziran sabahı Mudanya’mla ilgili partinin reyleri konusunda, ilçenin freni boşalan kamyon gibi duvara toslamasını istemiyorsan, bendenizin kalem çaldığı, aksi kaziyelerle ilgilenmeli, çözüm yolu bulmalısın.

 

Çok değerli kadirşinas dostlarım evvel üsbu sonu zevcemle birlikte dümlus havanın keyfini çıkarıp seyrü sefa yapalım dedik. Karınca hızında kordon boyuna belediye binası önüne daha yeni varmıştık ki, bizleri özleyen, suallerde bulunan dost ve ahbaplarımın yoğun ilgisiyle karşılaşınca yanımda bulunan zevcemdende azarı işitiverdik. “Takılmasan olmayacak ilahi Kaan, bir daha seninle seyrü sefa yapmayacağım” gibi mırıldanmalarda bulundu. Neyse ki çok şükür zevcemin de, beni özleyen ahbaplarımın da gönüllerini hoşnut ettim. Dostlarımın bir şeyler ikram etme ısrarlarına dayanamayıp meşhur Korsan’da mola verdik. Üzerinize afiyet çay ve kahvelerimizi yudumlarken Mütareke Meydanı’ndaki tıngırdamalar başladı. “Meraklanıp bu neyin nesidir” diye yanımdaki ahbaplarıma sual ettim. Belediyenin iki gün boyunca lezzet şenliği organize ettiği, akşamına da konser düzenleyip bir sanatçıyı getireceğini öğrendim. Gözlerimin neferinin yettiği o aşvede meydana doğru bakıverdim epey bir şatafat hazırlanmalar olmuş. Dikkatimi çekti sanatçı evladım gençleri coşturuyordu, arada da halk partili reis beye afrt-ı muhabbetlerini, süslü tıngırdamalarda bulunuyordu.

Halk partili reis beyciğim bana kızıyor, gönül koyuyor mamafih anlayışlarına sığınarak bir kaç kelam ve sualde bulunmak istiyorum.

Tüm ahalinin bildiği gibi evvel senevat yaptığın Mütareke Festivali ile alakalı, asılsız akçe harcamalarından dolayı zimmet çıkmış. Bu konuda reisliğini yaptığın belediyen soruşturma geçirmene rağmen ot festivali, yemek festivali gibi şenliklere devam ediyor. Bu festivallerde bakalım usulsüz akçe harcamaları ne kadar hep yaşayıp göreceğiz. Bu festivallere harcadığın akçeleri benim gibi zatı haline inanmış, şahsına rey vermiş, seçimlerde söz verdiğin yatırımlara harcasan daha iyi olmaz mı? Ecnebi milletler bizi yemek festivaliyle değil de, belediyenin yaptığı büyük projelerle tanısa daha iyi olmaz mı?

 

Az kalsın unutuveriyordum. Çaylarımızı yudumladığımız bu meşhur yerin masaları, sokağı komple zapt etmiş. Mudanya’mdaki buraya benzer ehli sukları bir düzene sokarken, bu mekân niye bir düzene sokulmuyor ben ve ahali pek bi merak ediyoruz doğrusu. Bu mülkün sahibiyle aynı görüşe sahip olmanız burayı farklı kılabilir mi sizce?

 

Neşriyatımı bir tebrikle bitirmek istiyorum. Ülkemiz için şehit olan Mevla’m rahmet eylesin Ercüment Türkmen kardeşimizin tahrip olan heykeli kitabesini halk partili belediye reisinin talimatıyla onarmışlar. Şehit olan kardeşimize yakışır bir hale getirmişler. Bendeniz de halk partili belediye reisine en derin şekrügüzarlarımı sunuyorum. Daha evvelki neşriyatlarımda kalem çaldığım gibi yanlış, adaletsiz aksi kaziyeler hakkında yapıcı bir şekilde eleştiriyorsak, toplumda sıkça laflanan ahalinin takdirini kazanan akzi kaziyeler hakkında da şekrügüzarlarımızla ilgili kalem çalmaktan keyif alırız.

Tüm gençlerimizin geçmiş Gençlik ve Spor bayramlarını en içten temennilerimle kutlar, gözlerinden öperim. Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu makale 2123 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci