MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Beyazkayalar'da bir anıt

09 Ağustos 2015, 11:19

Tevhide Türken


16 Ağustos 1969 tarihinde Karabük’te doğan, ilk ve orta öğrenimini İskenderun’da tamamlayan 30 Ağustos 1990 tarihinde Piyade Teğmen olarak Kara Harp Okulu’ndan, 1991 yılında Piyade Okul Komutanlığı’ndan mezun olmuştur. 1991 yılında Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’na gönüllü olarak katılmıştır. Mesleği ile ilgili komando kursu, gayri nizami harp kursu, iç güvenlik kursu, dalgıç kursu gibi birçok kursu başarı ile bitirmiştir. Yurt içinde ve dışında çeşitli görevlere katılmış olup, bu görevlerde ve katıldığı muharebede gösterdiği başarı ve hizmetlerinden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri üstün cesaret ve feragat madalyası, Türk Silahlı Kuvvetleri üstün hizmet madalyası, TC Devlet Övünç Madalyası, Türk Silahlı Kuvvetleri üstün harekât şerit rozeti ile ödüllendirilmiştir. 2006 yılı genel atamalarda 23. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na atanmıştır. 25 Nisan 2008 tarihinde Silopi Görümlü Tepe sırtlarında icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü üyeleri ile girilen çatışmada vatan uğruna şehit olmuştur. İnsani değerleri ile etrafındakilere örnek olan şehit piyade Binbaşı Ercüment Türkmen 1990-178 Bayan Çağla Türkmen ile evli Ceren ve Doruk isimli iki çocuk babasıdır.

Ruhu şâd olsun.

 

Aziz okurlarım yukarıdaki satırlar Kurtuluş Savaşımızdan seneler sonra yine bu topraklar için toprağa düşen binlerce şehitlerimizden biri olan şehit Binbaşı Ercüment Türkmen’in Güzelyalı Beyazkayalar mevkiinde bulunan heykelinin önündeki yazıttan birebir alıntıdır.

 

Geçenlerde basında şehit binbaşının tahrip edilen anıtı yenilendi haberini okuduğumda gerçekten hem üzüldüm, hem de utanç duydum. Akıl, mantık ve vicdan yoksunu kişi ya da kişilerce ne amaçla böylesi manevi değeri derin olan bir eser acımasızca tahrip edilir bunu da anlamış değilim. Sağduyulu toplumumuzun yüce yürekli yetkililerince 4,80 metre bu anıt, tekrar onarıldı ve kalplerimizde olduğu gibi poyraz rüzgârlarının kucakladığı Beyazkayalar’daki kaidesi üstünde manevi yaşamını sürdürmektedir. Zaman zaman kamu malına ve bu olayda olduğu gibi bazı sanat eserlerimize acımasızca zarar verenler acaba hangi ortamda, hangi koşulda ve hangi düşünce tarzıyla yetişmiş y ada yetiştirilmişler diye düşünüyorum da aklıma eğitim sistemimizdeki bir takım olumsuz gelişen çarpıklıklar sonucu kişide oluşan kişilik noksanlığına bağlı cehaletten başka da bir şey gelmiyor aklıma.

1928 doğumlu fotoğraf sanatının efsane ismi Ara Güler, Nezih Tavlaş ile yaptığı bir söyleşide, “İlk çektiğim fotoğraf, Atatürk heykelini kıran Ticanilerdi” der ve sözlerine şöyle devam eder: “Ticaniler diye bir tarikat, Atatürk’ün Gümüşsuyu’ndaki heykelini kırmışlardı. Onu çektim. İlk odur…”.

Demek ki o günlerden günümüze gelene dek pekte bir şey değişmemiş.

6/8/2015

 

Bu makale 1947 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci