MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
WhatsApp İhbar Hattı

Belediye hizmetleri ben demekle olmuyor

01 Ekim 2015, 17:16

WhatsApp İhbar Hattı


Mudanya Belediyesi'ndeki kopukluk bir türlü bitmiyor... Yapılan meclis toplantısında CHP Grubu haklı olarak, Belediye Başkanı Türkyılmaz'a karşı ret oyu kullanmasını cesur bir demokrasi adımı olarak görülmeli. Demokrasilerde ister iktidar olsun, isterse muhalefet olsun gelen yasalar toplumun ihtiyacını karşılayacak ve sosyal yaşamını yükseltecekse; herkesin oyu kabul olmalıdır. Türkyılmaz'ın ve İlçe Başkanı Avcı'nın CHP grup toplantılarına katılmama nedenleri vardır...

Ne demek? Böyle bir hareket varsa; bunun yolu ihraca kadar gitmeli!.. Sen, Belediye Başkanı olarak partinin ve gurubunun üstünde değilsin? Partiyi temsil eden guruptur... Gurubun varlığı demek; senin görevini yapabilme sigortan demektir. Bu günlerde oluşan siyasi yelpazede açıkça yapılan koalisyon anlaşmaları var. Şurada seçime ne kadar zaman kaldı?

Mudanya İlçe Yönetimi bu konuda görevini yapmamışsa; İl Disiplin Kurulu işletilmelidir... “Kol kırılsın yen içinde kalsın” düşüncesi hiç bir zaman sosyal demokrat olamaz(!) Açık ve seçik siyaset yapacağını vaat eden bir CHP Belediye Başkanı Türkyılmaz'ın, seçimden önce verdiği sözlerini tekrar hatırlatmak istemiyorum... Toplantıda gurubunun verdiği ret oyunu bir “kırmızı kart” olduğunu hatırlatmak istiyorum.  Hatta CHP Parti Tüzüğünü bilmediğinizi söylemek zorundayım... Her Belediye Başkanı çalışmalarını gurup çalışmasıyla bütünleştirmesi zorunludur. Üzülerek söylüyorum parti gurubu, muhalefet gurupla anlaşarak Belediye Başkanını görevden alabilir...

Sosyal düşüncede bir yazar olarak, her partinin yanlışlıklarını yazarak, uyarmak, ikaz etmek görev olarak görmekteyim. Bundan önce AKP belediyesinin yaptığı hataları yaparak bir yere varılması düşünülemez. belediye başkanları sadece kendi gurubu ile değil, muhalefet gurupları ile diyalog içinde olmalıdır. Siyaset, demokrasi açısından anlaşma kültürüdür.

Ne yazık ki, bu satırları bir solukta okuyacaksınız!!! Muhalefet doğruları yazmış diyecek, CHP iki guruba ayrılıp bir kısmı başkanın haklılığını savunacak, bir kısmı doğrusu böyle olmalıydı, diyecekler. Türkiye'de ister merkez olsun, isterse taşra olsun, siyaset anlayışı değişiktir. Taşrada daha çok partinin ağa babaları vardır... Bu ağa babaları teşkilatı istediği yöne yönlendirir ve “Dediği dedik, öttürdüğü düdük” olur. Cahil olsa da siyasi birikimi sayesinde hedefi tutturur. 

Türk siyaset tarihin karnesinin başarılı olduğu söylenemez. Türk siyaseti daha çok al gülüm ver gülüm tarzında yapılır. Merkeze gelince; parti lideri bir bilen ve muktedir olarak, her istediğini yapacak gücü olduğuna inanır ve her dediği bir yasa gibi kabul görür. Türk siyaseti inişli-çıkışlı bir grafik içinde iner-çıkar.

Türkyılmaz, ne kadar siyaset içinde mücadele ettiğini bilmiyorum. Ancak, Mudanya Belediye Başkan adayı olarak seçime girmiş ve seçilmiş olamam 27 yılsonunda CHP'ye yazılan bir başarıdır... İlk tanışmamızda yaptığımız söyleşide; umutlu olduğumu söylemiştim. Şu anda Türk siyaseti özgür değil!!! Böyle giderse, özgür olabilmesi mümkün değil... Mecliste cesur parmaklar kalktığı gün, meclis ve siyaset özgürleşir. Halkın adına mecliste görev yapacak olan vekiller ve belediye meclis üyeleri daha özgürce hareket ederek, lider sultası önlenmiş olur.

Bugünlerde dış geziler gündemde... Bu gezilere gidenlerin birçoğu başkana olan yakınlığı ile bir kısım muhalefete de yer açılıyor... Burada sırası gelmişken; toplantıda üyeleri tehdit eder gibi; geziyi bir düşünün demesi, hiçte yakışmadı. Siyasetçi konuşurken iki kere düşünerek konuşmalıdır. Şifahi konuşmalarda geriye dönüş olmadığını bir kere daha hatırlatalım.

Siyasetçiler halkın sosyal yaşamını yükseltecek yasaları çıkarmakla sorumludur. Mudanya Belediye Meclisi’nde verilen önergeyi kabul etmeyerek ret oyu veren, CHP gurubunu kutlarım. Özgür siyaset böyle olmalı... Açık, şeffaf, ne istediğini bilen bir gurup, iktidar olarak başkanın istediği kararı kabul etmeyerek, hakkın yanında yer alan bir siyasi gurubun etkisi vardı. Tam olmasa da siyasetin özgürce yapılmasını hatırlatmış oldular... Dileğim! Mudanya'nın çıkarına olacak her kararın altında doğru ve haklıca destek olursunuz.

 

MEHMET AKTOPRAK / TARSUS

Bu makale 2035 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci