MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Dubrovnik - 2

10 Aralık 2015, 13:43

Tevhide Türken


İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan bir takım siyasi çekişmeler 1984 Berlin Duvarı’nın yıkılması, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte aynı coğrafyada bağımsızlığını ilan eden 15 Balkan ülkesinin arasında bulunan Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinin kalabalığından sıyrılarak gün ilk ışıkları eşliğinde Cavtat’a doğru yol alıyoruz. Çınar, Manolya, Palmiye ağaçlı yollar iki üç katı geçmeyen bahçeli evler, deniz kıyısında çevreleri çiçeklerle bezeli şık ve zarif kafeler.. Bu yöre halkının genci az, yaşlısı çok. Nedenini sorduğumda; “Üç yıl süren harpte 360 bin gencimizi yitirdik. Kalanların bir kısmı da çalışmak için dış ülkelere gitti” diyor ak saçlı yaşlı bir hanım.

Yıllarca onca baskı, onca acı, onca yokluktan sonra kısa bir sürede böylesine toparlanıp normal yaşama geçmek gerçekten her övgüye değer. Toplum olarak doğal bir nezaket ve tevazu içindeler. Ayrıca doğa ve çevre duyarlılıklarına da imrenmemek mümkün değil. Şöyle ki, yerlerde ne bir içilmiş sigara izmariti, ne burun boğaz ifrazat atığı, ne naylon poşet, pet şişe, ne de orada burada çer-çöp görmek olası değil. 18 yıla varan sağlıklı ve kalıcı bir eğitim politikalarının yanı sıra ülke genelinde 8 üniversite, 1925 yılında kurulan Dubrovnik Senfoni Orkestrası çeşitli sanat ve kültürel etkinliklerin yoğun yaşandığı modern bir Avrupa kenti.

13.510.000 nüfuslu bu ülkede görmeyi arzuladığım 1.350 basamakla çıkılan tarihi kalesiyle Mostar Köprüsü idi. Yoğun basamaklı kalesine çıkamasam da Mostar Köprüsünü yakından görmenin heyecanını yaşadım. Mimar Sinan’ın talebesi, Mmar Hayrettin tarafından 1566’da yapılan ve adını bu şehre veren Mostar Köprüsü, 1993 yılında Hırvat topçuları tarafından günlerce bombalanarak yıkılışını bu halkın yine o yıllarda çekilmiş oldukları acıları nedenli derin olduğunu geniş ekranlı sinevizyondan izlerken gözyaşlarıma da engel olamadım.

Ayrıca yine Sırp saldırılarında bombalanarak tahrip edilen bir çok binanın dış duvarlarındaki şarapnel parçalarının izlerini yakından görmekte insanın içine ürperti veriyor. Hırvatlarla Sırplar birbirlerinden nefret edip her fırsatta savaşmış olsalar da doğaya karşı her koşulda duyarlı davranıp orman yakıp, ağaç kesmek şöyle dursun tek bir dala dahi ilişmemişler. Gel de bu insanların doğa sevgisine imrenme.

Yaşlı bir hanıma savaş yıllarında en çok neyi özlediğini sordum. İki kokuyu çok özlediğini söyledi. Ben de saf saf bu parfümlerin isimlerini sordum. Kahve ve soğan kokusu dediğinde utançla yüzümü yere eğdim. Çevresi çiçeklerle bezeli küçük kafenin müzik setinden gelen Boşnak ezgilerini, derin bir huşu içinde dinlerken uzun bir yol kat ettikten sonra Adriyatik Denizi’ne dökülen Neretva Nehri’nin suları savaşta kırmızı aktığını duymuştum. Doğru mu soruma ise, bu hanım, boş bakışlarla yüzüme bakarak ‘Evet’ anlamında başını salladı. Bosna Hersek sınır kapılarından geçip şehir içinde panoramik bir geziyle bu yörelerde 443 yıl hüküm sürmüş olan Osmanlı egemenliğinin izlerini yakinen görüyoruz. Çeşme, kervansaray, hamam, manastır ayrıca çeşitli kiliseler, müzeler, büst ve heykellerle bezeli parklar, bahçeler, motorlu araçların girmesi yasak olan cadde ve alanlar sıra sıra yöresel ürünlerle bezeli butik dükkânlar, şık kafeler, gösteri yapan sevimli palyaçolar 11. Yüzyılda inşa edilmiş olan tarihi Aziz Nikola Kilisesi’nin uhrevi ortamında yüce Tanrı’ya el açarak bedenimin toprağa düşmeden solucanlara yem, çiçeklere gübre olmadan önce bana tüm bu güzellikleri yaşattığı ve insan yaşamını güzel ve değerli kılan her şey için yüce mimara teşekkür edip, Adriyatik Denizi’nin engin sularına yansıyan akşam güneşinin kızıllığında, lavanta kokulu adalar ülkesi Dubrovnik’e veda ediyoruz.

Bu makale 1990 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci