MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Sanata yelken açanlara selam olsun (2)

10 Haziran 2016, 18:03

Tevhide Türken


"Bir patlama olduğunda olay yerine doğru koşan kişi Foto Muhabiridir, aradan kaçan ise fotoğrafçıdır" diyen fotoğraf sanatının efsane ismi Ara Güler'in tarihe tanıklık eden resim sergisiyle açılmış olan Tahir Ağa Kültür Merkezi'ne açılıştan ancak bir süre sonra gidebildim. Toplumların uygarlık göstergesi kültüre verdikleri önemle anlaşılır sözünü teyit edercesine yoğun bir çalışma içinde olan Bursa Büyükşehir ve beldemiz başkanlarının ülkemizde esmekte olan hırçın siyasi rüzgarlara karşı koyarcasına açmış oldukları bu ve buna benzer sanat ve kültür mekanlarında yanacak olan meşalelerin parlak ışıklarına toplum olarak bugünlerde de öylesine ihtiyacımız var ki, ellerinize yüreklerinize sağlık sayın Başkanlarımız.

Geçen yıl Arte İstanbul Sanat Galerisi'nde görmüş olduğum Ara Güler'in eserlerinden oluşan bazı seçmeleri bu kez de eski Nur Hamamı'nın yeni ortamının duvarlarında görmek cidden heyecan vericiydi. Çıkışta genç görevliye, sergiye halkın ilgisini sordum. "Bazı okul grupları ve hafta sonu dışında pek.." derken, sözünü keserek, "Zamanla o da olacak" dedim.

Daha sonraki gidişlerimde Halk Eğitim'in açmış olduğu kurslardan mezun olan kursiyerlerin bir yıl içinde meydana getirdikleri becerileriyle yöresel sanat eserlerini büyük bir hayranlıkla izledim. Başta eğitmenleri olmak üzere tüm kursiyerleri kutlarım, ellerine sağlık. Baharın coşkusuyla açan hanımeli, gül yasemin kokuları, çevreye yayılırken salonda yerimi alıyorum. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde icra edilen Türk Sanat Müziği'nin emsalsiz güzellikteki ezgilerini ruhumun derinliklerinde hissediyorum. Başka bir gün ise Eski Nur Hamamı günümüzün Tahir Ağa Kültür Merkezi'nin kubbelerinde Evrensel Müzik Dostları Derneği'nin prova çalışmalarının sesleri yankılanıyordu...

Şimdi de siz okurlarımla yaşanmış bir öyküyü paylaşmak istiyorum. Aslen Ürgüp'lü olan Vefaspor'un kalecisi Mustafa'yı karşısına alan Ürgüp Kaymakamı "Burada çocukları, gençleri yönlendirecek ve eğitecek onlara önderlik yapacak, insanlara ihtiyacımız var. Geldiğin İstanbul'da senin gibi daha fazla olabilir, geri dönme burada kal" der. Genç Mustafa, Kaymakam Bey'in teklifini reddetmez ve Ürgüp'te kalır. Ancak hayatını idame ettirmesi için de bir işe ihtiyacı vardır. Kaymakam buna da bir çözüm bulur. Tahsin Ağa Kütüphanesi'nin memuresi emekli olmuştur. Mustafa'yı o kadroya atar. 1944'te işe başlayan genç Mustafa, ilk günden kütüphanenin bir odasına atılmış, rutubet içindeki el yazması kitaplar dikkatini çeker. Bu arada kütüphanecilik üzerine yazılmış olan bir el kitabından yararlanarak modern bir kütüphane oluşturur. Yakın çevresindeki tanıdıklarıyla konuşarak ellerinde bulunan kitapları, kütüphaneye bağışlamalarını sağlarsa da kütüphaneye kimseler gelmez. Mustafa da, "Onlar kitap için gelmiyorlarsa bende kitapları onların ayağına götürürüm" der ve kütüphane kadrosuna bir eşek satın alır. Eşeğin semerinin iki yanına birer sandık yaptırır. İçlerine de kitapları yerleştirir. Köy köy gezmeye başlar. Köylerde karşılaştığı çocukların ellerine kitapları vermeye başlar.

"Çocuklar, bunları okuyun, aranızda değiş tokuş yapın, 15 gün sonra gelip alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınızda okuyacak" der. Mustafa, eşeği Yüksel ile köy köy dolaşarak kitaplar dağıtarak küçük büyük herkesi okumaya teşvik ediyordu. Artık insanlar kütüphaneye gelmeye başlasa da bu kez de kadınlar gelmiyordu. Onun içinde Zenith ve Singer'e birer mektup yazdı. "Bana dikiş makinesi yollayın firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman harflerle yazayım" dedi. Kısa bir süre sonra Zenith 9, Singer de bir makine yolladı. Kütüphaneci Mustafa bir de, biçki-dikiş kursu başlattı. Kursa ilgi yoğundu. Makinelerde sıra bekleyen kadınlara boş durmayan kitap okuyabilirsiniz diyerek onlara da kitaplar vererek, okumaya teşvik ediyordu. 1963'te düzenlenen uluslararası yarışmaya Devlet Planlama Teşkilatı tarafından gönderilen Mustafa'nın çalışmaları 77 ülke arasından Türkiye'yi birinci yaptı ve Mustafa Güzelgöz, Dünya Barış Gönüllüleri İnsanlığa Hizmet Ödülünü ABD Devlet Başkanı John Kenndy'nin elinden aldı. Bu çabaların karşısına elbette engellerde çıktı. Gezici kütüphaneye bir hayırsever tarafından hediye edilen 1960 model jip soruşturma konusu oldu ve Mustafa hakkında dava açıldı. 50 yaşına gelmiş olan Kütüphaneci Mustafa baskı sonucunda emekli oldu. Köydeki çocuklara yerleşen okuma sevgisi, vefa duyan ve onun çabalarını hiç unutmayan Ürgüp halkı, 2005'te hayata veda eden Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini yaptırarak ona olan minnetlerini anıtlaştırdı.

Her ne yapıyorsa en iyisini yapmak için çaba gösteren, yaptığı işe, bulunduğu yere değer ve yenilik katanlar asla unutulmazlar.

Bu makale 1759 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci