MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Yaşar Kılıç

Kaş yaparken göz çıkarmak

29 Temmuz 2016, 11:02

Yaşar Kılıç


Mudanya Belediyesi Güzelyalı Atatürk Parkı’nda düzenleme yaptı. Parkın dere tarafına kafeterya yaparak yüksek fiyatla kiraya verdi ve belediyeye gelir sağladı. Geçmiş yıllarda bu parkın kira gelirini Burgazspor alıyordu. Böylece Burgazspor’un her sene aldığı kira geliri elinden alınmış oldu!

Parkın ortasına çocuklar için oyun alanı yaptı...

Çocuklar için yapılan oyun alanlarının güvenlik açısından trafik akışının çok olduğu yollardan uzakta olması gerekir. Oysa oyun parkı, trafiğin en yoğun olduğu ana yolun kenarına yapıldı. Sürekli hareket halinde olan çocukların birden kontrolsüz olarak yola fırlamaları, istenmeyen kazalara sebep olabilir. Bu park, Şehit Burhan Zeytinci Park alanına yapılsaydı güvenlik açısından daha uygun olurdu. Çocukların oynarken güneşten ve yağmurdan korumak için yapılan çadırı, CHP dışında bir partinin belediye başkanı yapsaydı eğer CHP ilçe yönetimi ve üyeleri, çadırın Atatürk Heykeli’nin yoldan görünmesini engellemek için yapıldığını söyler ve tepki gösterirlerdi.

Park alanına yapılan kafeterya binası da yanlış yere yapıldı…

İlçemiz sürekli esen poyraz ve imbat rüzgârlarıyla ünlüdür. İnsanlar sert esen havalarda parkta, kafenin açık olan bahçesinde oturamazlar. Kafeteryanın kapalı kısmı küçük yapıldığından yağmurlu, rüzgârlı ve soğuk havalarda fazla müşteri olamayacağından para kazanamaz. Kafeterya binasının kapalı alanı biraz daha büyük yapılmalıydı, çocuk parkının olduğu orta yere denizden gelen rüzgârları kesecek şekilde yapılmalıydı. İlkbahar ve sonbahar aylarında pastırma sıcaklarının olduğu günlerde müşteriler işletmenin rüzgar almayan kısmında keyifle otururlardı. Tanıyanlar bilir.. Rahmetli Çağlayan amca böyle rüzgârlı günlerde bankı Atatürk Heykeli’nin önüne çekerek kendini rüzgârdan koruyarak şekerleme (uyurdu) yapardı.

Önceki yıllarda parkta oturan insan sayısı daha fazlaydı. Atatürk Heykeli’nin önündeki alana parkın yanındaki iki kahvehane sandalye ve masa koyarak hizmet yapıyorlardı. Şu anki işletmenin koyduğu masa ve sandalyeden çok daha fazlasını alıyordu. Ağaçların altındaki yarım daire şeklinde olan önceki belediyelerin yapmış olduğu oturma grupları daha çok insanın oturmasını sağlıyordu. Önceden parkta çay içmek isteyen müşteriler kahvehanelerin açtığı şemsiyelerin altında oturuyorlardı. Diğer insanlarsa ağaçların gölgesindeki sabit oturma gruplarında oturuyorlardı. Şimdi ise tam tersi oldu...

Farklı bir gözle bakarsak şimdi; parası olanlar ağaç gölgesinde daha iyi yerde, parası olmayanlar belediyenin yaptığı gösterişli banklarda güneşin altında oturacaklar.

Parka ilk bakıldığında göze çarpan yeşillik, insanların hoşuna gidiyor. Gereğinden fazla yapılan yeşil çim alanları insanları ne güneşten, ne yağmurdan, rüzgârdan ve soğuktan korumuyor. Fakat daha çok insanın parkta oturmasını engelliyor. Park alanının projesini çizen mimar, yetkililer tarafından ilçemizin iklimi ve meşhur rüzgârları hakkında bilgilendirilseydi ortaya daha çok insanın faydalanacağı iyi bir proje çıkardı.

Belediye, park alanına iyi niyetiyle bir proje yapmak istemiş ama ortaya sadece iyi havalarda, geçmiş yıllara göre daha az insanın oturabildiği bir proje çıkmış!

23-06-2016 / MUDANYA

Bu makale 1635 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci