MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mübadil Postası

03 Kasım 2016, 19:01

Mehmet Aktoprak


Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, 93 yıl önce zorunlu göçün anılarına ışık tutacak olan, “Mübadil Postası” , Giritli ailelerin gönül bağı olma yolunda büyük bir adım olarak kabul edilmelidir. Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği beklenen atılımı, Giritli ailelerin arasındaki iletişimi sağlayacak ve aileler arasında bütünlüğü, beraberliğini, kültürünü, dil birliğini sağlayacak, basın yolu ile haberleşmeleri sağlayacak olan “Mübadil Postası”nın ilk baskısı 07 Ekim 2016 tarihinde yayına girdi. Önemle üzerinde durulması gerekli gördüğüm “Mübadil Postası” ile Girit ile Türkiye Giritlileri arasında bu bağı kuranlara teşekkürler ve başarılar dilerim.

Çok önemle üzerinde durduğum iletişim ağının kurulmasını sağlayacak olan kültür bağına ekilen “Mübadiller, yeni topraklara ekilen tohumlar gibiydiler…”, “Mübadiller, terk edilmiş toprakların mirasçılarıdır”. Bu tohumlar yeni Cumhuriyetin kuruluşunda ve laikliğin yeşermesinde, demokrasi için yapılan devrimlere verdiği desteği hatırlatmak isterim.

Kurtuluş Savaşı'nın ortaya çıkardığı en önemli sorun azınlıklar... İngiltere, azınlıklar konusunda taraftarlara getirdiği teklife Türkiye sıcak baktı. Yunanistan  bu teklife tereddütlü olduğu ve içinde bulunduğu koşullar nedeniyle sonunda bu sorunu çözüm olarak gördü. Mübadiller, Anavatana gelirken çektikleri en sorunlu eski ve yetersiz gemilerle yapılan kış aylarında zor şartların hava koşullarını yaşayan mübadiller sağlık açısından ihtiyaçları olan süt, aş ve su dağıtımı ülkenin kısıtlı imkânları ile kurulan karantinalar sayesinde sağlık ve salgın hastalıkları korunması için her türlü önlemler alındı.

Mübadele sancısı sadece anılarda kalmasın; yarınlarda da hatırlanması içinde, Mübadil Postası aracılığıyla; haberleşme, Giritli kültürünü tanımak ve tanıtmak için yapılması gereken kültürleşme adına, Mudanya’dan giden “Nea Mudania”, “Siği ve Tirilye” Rumları ile kültür bağının kurulması çok önemlidir.

LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç’e kulak verelim: “Bizler, bugünkü kültürümüzün oluşumunda önemli etkisi olan değerlerin ve yakın tarihimizin ciddi biçimde ve bilimsel olarak araştırılmasının önemli bir görev olduğuna inanıyoruz. Ayrıca her iki ülke toprakların tarihi zenginliği ve mirası kabul edilmesi gereken kültür varlıklarının yeterince korunmamış olduğunu düşünüyorum. “İnsanlık Mirası” olan bu kültürel varlıklara sahip çıkılması için her iki ulusun ve uluslararası kurumlarının duyarlı olmasını sağlayacak çabalara ihtiyaç vardır.”

İki ulusun kültürel olarak kültürlerine sahip çıkmalarına çaba sağlamalarını sağlayacak önlemleri n alınmasıdır. Bugün Lozan Mübadilleri Vakfı'nı oluşturan mübadil ve mübadil çocukları tarafından 30 Kasım 2000 tarihinde hazırlanan ve noterde tasdik edilen noter senedinin 25 Nisan 2001 tarihinde tescil edilmesiyle tüzel kişilik kazanmış oldu. Vakfın tescili, 25 Mayıs 2001 tarihinde Resmi Gazetesi'nde yayınlanması ile kesinleşti.

Lozan Mübadiller Vakfı’nın üyelik özelliği birçok coğrafi bölgeden gelenlerle sınırlı değildir. 25 kurucu üyeden kurulmuştur. 5 kişi Giritli, 4 kişi Langaza, 3 kişi Selanik, 3 kişi Drama, 2 kişi Yanya, 2 kişi Kayalar, 1 kişi Kavala, 1 kişi Vodina, 1 kişi Karaferye, 1 kişi Grebene.

 

GİRİT ADASININ FETHİ

Osmanlı Devleti, gücünü kullanarak Balkanlarda, denizlerde önemli gördüğü toprakları işgal etti ve bugünkü durum yaratıldı. Bugün Türkiye’nin çektiği sıkıntılı sorunlar incelendiğinde Osmanlı Devleti’nin toprak büyütmesi ve bu toprakları bir kısmını mahallinden, bir kısmını da merkezden yönetilirdi.

Emir Doğan Savaş’ın tarihi araştırmasında ortaya konulan bilgileri tekrar tekrar okunmalı ve anlatmaya çalıştığı konularla ilgili öğrenilmek istenilen tarihi olaylara ışık tutmaktadır. Daha sonrasında büyük devletlerin araya girmeleriyle başlayan müdahaleler sonucunda Yunan Kraliyeti'ne ait bir prensin Girit Adası'na umumi vali olarak atandı. Sözde Girit Adası, Osmanlı toprağı olduğu ve Osmanlı adına Girit’i bu valinin yöneteceği anlaşmaya girdi. Girit Adası, 1645’te başlayıp 1669’da fethi tamamlandı. Girit Adası 1913’te kaybedildi ve yaklaşık 268 yıl ada Osmanlı’nın elinde kaldı. Osmanlı Devleti merkezden gönderilen vali olarak Osmanlı Paşası yönetirdi. Ada sakinlerinden kurulmuş askeri birlikler ile idari yönetimde Rumlar vardı. Osmanlı Devleti ile başlayan Girit Adası ve Balkanlarda Türk nüfusu vardı. 1789’da Fransız İhtilali ile başlayan “Ulus Devleti” kavramı ile Balkanlarda, Mora ve Girit adasında Osmanlı Devletine karşı başlayan ayaklanmalar başladı. Uzun yıllar Yunanistan’ın “Megali İdea veya Megola İdea” (büyük fikir) İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından zapt edilmesiyle başladı. Hâlâ İstanbul ‘da yaşayan Ortodoksların esaret altında yaşayan Yunalı olarak görmekte. Esasında bu Ortodoks Rumların Türk vatandaşı olduğunu bilmeleri bile yeterli değildir. Hatta bu toprakların kendi toprakları olduğunu ve İstanbul merkez olarak (Yunan milliyetçileri) bu toprakların Megola İdea ile çözümleneceğine inanır. Yunan Devleti'nin Küçük Asya dediği İzmir’e çıkarılması bu parçanın bir devamıdır.

Bu makale 2038 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci