MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Siyaseti çirkinleştirmeyelim..

01 Aralık 2016, 15:49

Mehmet Aktoprak


Ülkeyi yönetecek siyasetçi, toplumu düşünmelidir!

 Acaba öyle mi???

Türk siyasetçisi olarak siyaset sahnesinde olanlara sorduğunuz zaman mangalda kül bırakmayacak sözleri seçimde sallarlar, seçildikten sonra toplumu ve partisini unutur(!)

Siyasetçi meclise alıştıktan sonra, çalışmaları amacına yönedir. Siyasetle benliğini birleştirir! Sonrası başlayacak ikmal basamaklarının ilk sırası olan lidere biat eder ve menfaatlerini korumayı öğrenirler. Mudanya kısır döngü içinde siyasetin çilesini çekenler “Varoş Siyaset” ortamını iyi bilirlerdi.

İsim vermek gerekirse; Adnan Hancıoğlu uzun yıllar demokrat parti içinde siyaset yaptı. Demokrat Parti'nin güçlü Mudanya Belediye Başkanı Adnan Hancıoğlu için hiçbir çıkar içinde olduğunu söyleyen bir Mudanyalı çıkabilir mi???

Mudanya’da yaşadığım süre içinde belediye imkanlarını çıkarı için kullandığını duymadım.

Rahmetli dayım Abidin Savaş, CHP’li olduğunu bildiği halde seçildiği zaman Belediye Muhasibi olarak birlikte çalıştı.

Adnan Hancıoğlu izine ayrıldığında, vekâlet verdiğine her zaman hatırlatır ve 'Abidin Savaş’ın haberi olmadan hiçbir işlem yapma' diye tavsiye edermiş. Rahmetli dayım Abidin Savaş, rahmetli Adnan Hancıoğlu’nun belediyenin her zaman çıkarını koruduğunu söylerdi. Demirhane parsellendiğinde dayım, hiçbirimizin parsel almamamızı söylediği gibi, Adnan Hancıoğlu akrabalarına da parsel almamalarını söylemiş.

Bunu  neden örnek verdim; Demokrat Parti'nin kurucu üyesi ve güçlü İlçe Başkanı ve Belediye Başkanı olarak görev yaptığı halde, belediyeden ekonomik çıkarı olduğunu söylemek yanlış olur. Çok hırslı olduğu kadarda, disiplinliydi. Hiçbir zaman, onun zamanında yüksek oranlı apartmanlar yapılmadığı gibi yapılmasına müsaade etmezdi.

Hele zeytin ağaçlarının kesilerek imara peşkeş çekilmesine asla izin vermezdi! Her gün Mudanya’yı gezer ve esnafı kontrol ederdi... Gördüğü bir hatayı hiç af etmez, hemen cezasını zabıtaya yazdırırdı.

Mudanya o zaman 5 bin civarında nüfusu olan, eski belediye binasının girişinde Zabıta Amirliği, WC, ocak vardı. Yukarıda bir oda muhasip ve karşısındaki oda Belediye Başkanlık Makamı ve içeride toplantı yapılan bir meclis salonu vardı.

O zaman hep sormuştum: Dayı neden,  bu eski binada, daracık odalarda, belediye nasıl hizmet veriyor diye? Bu bina, bize Cumhuriyetin hatırası olduğunu ve yeni bir belediye binasına Mudanya’nın şimdilik ihtiyacının olmadığı söylemişti.

Sonrasında 27 Mayıs 1960 yılında ihtilal oldu ve Hancıoğlu tutuklandı. Mahkeme sonucunda suçu olmadığından tahliye edildi ve bu sefer seçimde Adalet Parti'den Belediye Başkanı seçildi. Ve sonunda siyaseti bıraktı. Allah rahmet eylesin.

 

YENİ SİYASETÇİ KUŞAĞI

Bu kuşak daha çok Bülent Ecevit’i örnek alarak siyaset vitrinine çıktılar.

O zaman ortanın solu sloganını yaratan ve İnönü’yü makamından eden Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı olarak, genç siyasetçileri etrafında topladı. Bu aşamada Mudanya’da solun görüntüsü öğretmen Ali Narin Demirtaş, seçimde CHP’den başkan adayı olarak girdi ve Mudanya Belediye Başkanı oldu.

Mudanya’nın nüfusu, dışarıdan gelenlerle artmış, belediye hizmetleri artmış ve görülen lüzum üzerine meclis kararı ile bugünkü belediye binası yapıldı. O zaman belediye binasının yeri daha müsait olan Harmanlar Mevkii'nde olan eski hapishanenin olduğu yer en uygun yerdi.

Burada daha modern bir hizmet binası ile birlikte otopark sorunu da sorun olmazdı. (Şimdi alt cadde kapatılmasıyla birlikte yazın trafik kilitleniyor).

Bu binanın yapılması ile birlikte başlayan imar getirimleri bu dönemde başladı. Apartmanlar ile mantar gibi türeyen çok katlı binalarla Mudanya’nın manzarası çirkinleşti. Eski Mudanya, deniz kenarında yüksek, çok katlı binalar var mıydı???

Yoktu!!!

Sadece Rum zenginlerinden kalan yalılar vardı. Onlar da tarihi binalar olduğundan yükleyici firmaların işine gelmezler...

İkinci dönem CHP, Demirtaş’ı aday göstermedi ve bağımsız olarak seçime girdi ve az farkla seçimi kaybetti.  Anavatan Partisi'nin adayı Erol Demirhisar az bir farkla seçimi kazandı. Başkan olan Demirhisar, imar uygulamasına devam ederek, Mudanya’yı beton yığınına çevirdi. Mudanya’ya ne gibi hizmet yaptı, ne gibi yatırım getirdi derseniz... Üst tarafta yollar açıldı ve asfaltlandı..

Bu siyaset kadar nankör olduğunu söylemek yanlış olmaz.

O dönemde Mudanya Anavatan Partisi İlçe Başkanı olan Erol Demirhisar, ilçe teşkilatını ikna ederek, öğretmen Hasan Aktürk’ü değil, kendisinin adaylığını onayladı…

Aktürk, iyi siyasetçi olduğundan zamana oynadı. Çalışmalarına devam etti ve yandaşlarını her dönemde örgütledi.

Erol Demirhisar, Belediye Başkanı seçildi ve imar uygulamasında değişim olmadığı gibi çok katlı binalar her taraftan yükselmeye başladı. Mudanyaspor'a bir tesis yapılması için Şükrü Çavuş İlkokulu'nun arkasına yapılmasına göz yuman kim olduğunu sorduğunuzda ne Demirhisar, ne de Aktürk sahiplenir…  Denize uzanan iki sokağa gelen rüzgârın esintisiyle serinlemek tarihe karıştı ve o boğaz kapandı. Bunların unutulacağını düşünenler olabilir.

Yalnız Mudanyalı unutmaz!

Çünkü yaşadığı bu havayı içine teneffüs edenler unutur mu???

Bir sonraki seçimde ANAP adayı Başkan Demirhisar oldu.

Bu ara DSP başkan adayı arıyor. Adayı kim oluyor??? Siyaset bilimcisi olan Hasan Aktürk.

O dönemde iktidarda DSP-ANAP-MHP koalisyon ortaklığı var. Kenya’da yakalanan Öcalan, Türkiye’ye getiriliyor ve rüzgârı arkasına alan DSP adayı Aktürk, Mudanya Belediye Başkanı oluyor.

Her zaman söylerim… Aktürk, ne derseniz deyin. Akıllı siyaseti sayesinde ANAP, DSP ve AKP’den belediye başkanı seçildi.

Bu soruma cevap verecek kaç siyasetçi var Mudanya’da(!)

Kimseyle kavga etmez ve her zaman anlaşma taraftarıdır. Yandaşlarını hiç ihmal etmez. Uzun yıllar Mudanyaspor'u besledi ve ihtiyaçlarını karşıladı. Şimdi diyeceğiniz tek söz, bacanağı için. Ne olursa olsun, hiçbir zaman kulübü yolda bırakmadığı gibi Mudanyalı gençlerin futbol oynamalarına yardımcı oldu. Şimdi gelecek seçimlerde tekrar AKP’den aday olursa hiç şaşırmam(!)

 

CHP, 27 yıldan sonra yakaladığı yerel iktidarda başarılı olamadı!

CHP Mudanya İlçe Başkanlığı, CHP meclis üyeleriyle ve seçmenle ters düşen bir başkanın tekrar aday gösterilmesi söz konu olabilir mi???

Görülen o ki; Büyükşehir Belediyesi sayesinde Bursa-Mudanya yolu genişler ve trafik sorunu ile kordon boyunu çözerse; seçime şanslı girer AKP.

Genç siyasetçiler, Mudanya siyaset sahnesini bilmeleri için geçmişteki siyaset olayları okumalı ki; siyasetin ne kadar gaddar ve çok vefasız olduğunu öğrensinler. Ancak, iktidar olduğun zaman şan, şeref hepsi senin olur. Siyasetin bir tarafı cennet, diğer tarafı cehennem olduğunu unutma!!!

 HAFTANIN SÖZÜ:

İsterseniz sevin, isterseniz sevmeyin. Siyaset yapma tutkusu içinde olan siyasetçiler hallerinden memnun.. Hele iktidar koltuğu sayesinde verilen unvanlar.... (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1709 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci