MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Midas'ın kulakları

01 Aralık 2016, 15:49

Tevhide Türken


Hiç kimse bu dünyaya suçlu olarak doğmuyor. Ancak iyi yürekli bu masum insanlar, ileriki yaşamsal çevrelerinde istem dışı gelişen bir takım nahoş olaylar sonucunda tutuklanarak özgürlükleri bir süreliğine kısıtlanmış olsa da kader mahkûmu bu insanlar, tutuklu kaldıkları süre içerisinde ürettikleri ürünlerini buna benzer etkinlikler aracılığıyla satarak, az da olsa dışarıdaki ailelerine maddi katkıda bulunmaları da ayrıca övgüye değer. Ellerine, yüreklerine sağlık…

Kanımca en güzel mevsim kavurucu sıcakların ardından gelen sonbahar mevsimi olsa gerek. Erken kararan günler, solgun yapraklar ve serinleyen havalar...

Anımsadığım kadarıyla 50-60 yıl öncesi içinde yaz-kış eksilmeden akıp giden çevresi üzüm bağları ve ulu kavak ağaçları bulunan bir dere vardı. Bu konumundan ötürü de, Ankaralılar bu semte Kavaklıdere ismini uygun görmüşler. O zamanlar bu derenin içinde kurbağaların yanı sıra kaz ve ördek sürülerinin yanı sıra otuza yakın kuş türünün olduğunu da bilirdik. Daha sonraları çınar, salkım, söğüt ve erguvan ağaçlarıyla da bezenen bu derenin çevresi onarılıp çok hoş bir park alanına dönüştürülerek halkın hizmetine sunuldu. Bir süre sonra Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından SİT alanı olarak ilan edilmiş ve seçimlerle gelen giden bazı belediyelerce orasından burasından kesilip biçilmeye maruz kalmış olsa da, 1975 yılında zamanın Belediye Başkanımız Mimar Vedat Dalokay tarafından çizilen proje ile yeniden düzenlenerek günümüzdeki görünümünü alırken, Viyana Belediyesi’nce içindeki havuzda salınmaları amacıyla 11 kuğu da armağan olarak gönderilmişti. Tabi biz Ankara sakinleri bu zarif kuğuları yakından görmek amacıyla bebe belik, akın akın Kavaklıdere’ye gitmiştik. İşte günümüzdeki “Kuğulu Park” ismi de böylece yerleşip kaldı. Bugün Cumhuriyet tanığı ulu ağaçların birçoğu kesilerek yok edilirken, kalanların bir kısmı da bir şekilde zarar görmüş konumdaydılar.

Atatürk Bulvarı ise artık o zarif balerin kız heykelli geniş bulvar değildi. Trafik yoğunluğu nedeniyle çok kavşaklı, herhangi bir yol ağzı gibi olmuştu. Geçen yazımın devamı olan bu satırları henüz bitirmiştim ki, telefonum çaldı açtım. Arayan, kızımdı. “Anne, Mudanya’ya dönüş biletini alma, seni biz götüreceğiz” dedi.

İki gün sonra Ankara’dan ayrıldık. Temelli’yi, Polatlı’yı da gerilerde bırakıp Sivrihisar’a doğru ilerlerken, sevgili damadım, “Anne, Midas’ın gömütünü yakından görmek ister misin” sorusuna sevinçle, “Hem de nasıl” dedim. Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Ankara Anadolu Medeniyetleri Arkeoloji Müzesi’nde daha önce görmüş olduğum Kral Midas’a ait sembolik ölü odası ve o zamanki inanışa göre ölen kişinin ün ve unvanına göre sunulan hediyeler arasında neler yoktu ki… Hamam taşı, meydan sini ibrik, kapaklı sahan gibi daha pek çok şey…

M.Ö. 4000 yılında yaşadığı belirtilen Frigya Kralı Midas efsaneleri arasında en bilineni Midas’ın eşek kulakları olsa gerek diye düşünüyordum ki, uzaktan içinde Midas’ın gömülü olduğu tepecik göründü. Önce yolun sağında bulunan müze görevlisinden aydınlatıcı bir broşür istedim. “Yok, girişteki yazıyı okuyun” dedi. Bende öyle yaptım.

M.Ö 1200’lerde Ege göçleri deniz kavimleri göçü ile Anadolu’ya gelen kavimlerden biri olan Frigler ile birlikte yeni bir ölü gömme geleneği de Anadolu’ya gelmiştir. Anadolu’ya gelen bu gelenek kral ailesi ve zenginlerin öldükten sonra üzeri yığma toprakla örtülen ve Tümülüs adı verilen dikdörtgen bir çukurdaki ahşap mezar odasına gömülmesidir. Mezarların korunması amacıyla yapılan Tümülüsler aynı zamanda birer anıt niteliği taşırlar. Frig mezar anıtları yoğun olarak Ankara ve Frig başkenti Gordion’da görülürler. Çeşitli ölçülerde ve değişik tarihlerde yapılmış 80’den fazla Tümülüs olup bunların içinde en büyüğü Midas Tümülüsü’dür. 300 m’lik çapı, 53 m’ye ulaşan yüksekliği ile Anadolu’nun ve antik dünyanın ikinci yüksek tümülüsüdür. Ardıç ve çam ağacından yapılan mezar odası kaba kireç taşı bloklarından ve 80 cm kalınlığında bir duvar ile çevrilidir. Tavana yüksekliği ise 3,25 m’dir. Bu yapının üzerine yaklaşık 4 m yüksekliğinde taşlar yığılmıştır. Mezar odasının bir köşesinde ağaçtan yapılmış büyük bir kerevet üzerinde bulunan iskelet ise 60 yaşını aşkın ve yaşamı sırasında boyu 1,59 metre olan kısa boylu bir erkeğe aittir. Çevresinde ölü hediyeleri arasında 160 adet bronz kap kaçak ile 154 adet çengelli iğne, 3 büyük kazan kakma ve oyma tekniğiyle yapılmış olan masa ve panolar. Ölü hediyelerinin bu zenginliğinden ötürü efsanevi Frigya Kralı Midas’a ait olduğu söylenilen bu büyüklük ve zenginlikteki bir Tümülüs’ün daha sonra yapılan araştırmalarda M.Ö. 12. Yüzyıl başlarında olan Kimmer istilasından sonra yapılamayacağı ve Midas’tan önce tahtta bulunan muhtemelen Gordios’a ait olabileceği görüşü ağırlık kazanmış olabileceği yazılmıştı.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi yine de ıssız dar ve uzun bu koridorun sonunda efsane Midas’ın mezar odasına doğru yürürken, nedendir bilmem, bir an kendimi tarihin derinliklerinde kaybolmuş gibi hissederek ürperdim.

Bu makale 1661 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci