MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Kıbrıs'tan gelen paket

25 Şubat 2017, 18:06

Tevhide Türken


Sevgili gençler, gözlerinizi görmeye, kulaklarınızı işitmeye, beyninizi düşünmeye alıştırınız. Size siyahı gösterip beyaz diyenler, baykuş seslerini bülbül sesiymiş gibi dinleyenler, aklınızı kullanmamanız için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ucuz ve hatta bedava dergi, gazete, kitaplar, filmler, videolar düşünmeden, incelemeden karar vermeniz içindir. Sağ derler, sol vururlar. Güneyi gösterirler kuzeye götürürler. Düşünme ve inceleme yeteneğinizi kullanmazsanız size iyiyi kötü, dostu düşman tanıtacaklardır.

Vatanseverlikle vatanı satmak arasındaki farkı göremeyecek kadar ufkunuz daralacak, düşünce ve bilgi dağarcığınız sizi yanıltmak isteyenlerin tek eline geçmiş olacaktır. Dini bilgiden yoksun kalmanızı istedikleri için laiklikten bahsederek laikliği kendi ölçüleri içinde dinsizlik dine saygısızlık olarak takdim edeceklerdir. Düşünmeyesiniz diye bu konuda yobazlar ve yobazlık problemi çıkararak gerçek yobazlara yardımcı olacaklar, onları güçlendirecekler. Sonra da 'İşte bak, din diye nerelere gelindi' diyeceklerdir. Demokrasiyi yok edip, parti diktalarını yerleştirmek istedikleri içindir ki, demokratik düzene faşizm demektedirler.

Evet, düşünmenizi, araştırmanızı istemiyorlar. Her şeyin onların dediği gibi olduğunu kabul etmenizi, her şeyi ve herkesi onların gözleri ile görmenizi, kulaklarınızın onların sesinden başka ses işitmemesini istiyorlar. Silkinmek zamanı şimdidir. Siyasete atılan kişi de bulunduğu ortamı ve çevresini değiştirmek istiyorsa evvela kendi kendini iyice eleştirmeli ve kendi kendini değiştirmelidir. Dünya etrafını göremeyecek kadar meşgul olan siyasilerin idare ettiği bir yer haline gelmiştir belki de çektiklerimizin çoğu bu nedene dayanmaktadır. Bir kanaryanın veya bülbülün ötüşünü işitemeyecek kadar kendi iç dünyasına dalmış olan gurubun rengini göremeyen küçük bir çiçeğin, dağ eteğine tutunup dünyaya ferman okurcasına yaşamasındaki güzelliği tadamayan bir devlet adamı tabiattan kopmuş demektir.

İnanç, iman, Allah korkusu, sebat, cezaret, merhamet, vicdan, çalışkanlık, güler yüzlülük, serinkanlılık, empati kurabilme yeteneği, kültür birikimi ve dürüst bir yaşam tarzına sahip olabilmek, şan, şöhret, mevki sahibi olmak hırsı da ayrıca insanın iç huzurunu bozan, mutluluğunu engeller. Hırslı ve iddialı bir kişi olan Napolyon, Büyük Fransa rüyası ile dünyaya ve Fransa'ya pahalıya mal olan bu tarihi insanın mutluluğa inanmaması da ayrıca kendi iç dünyasını ortaya koyması bakımından önemlidir. Napolyon, Hitler, Mussolini gibi yapıya sahip kişiler kısaca bir toplumun kaderini omuzlayacak kadar hırslı ve iddialı olmuş olsalar da yaşamlarını süresince gerçek mutluluğun ne olduğunu bilebildiler mi diye sorar bu satırların gerçek yazarı olan ve 13 Ocak 2012'de aramızdan ayrılan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan başkası da değildir.

Yine bu yazıma esin kaynağı olan anımsa, 1993 yılında sevgili torunumun Konya Selçuk Üniversitesi'ne kayıt işlemlerinin bitimini koridorda beklerken oluştu. Hanidir ayakta beklediğime tanık olan bir kişi, beni odaya davet etti. Oturmam için de yer gösterip kendisi de odadan çıkıp gitti. Oturma grubunun dışında çalışma masası ve arka duvarda "Oğluma Öğütlerim" yazılı bir tablo vardı. Bir babanın oğluna yazmış olduğu bu sözlerin yazarıysa Sayın Rauf Denktaş'tı.

Dönüşte, Bursa-Ankara-İstanbul kitap evlerinde aradımsa da bulamadım. Sonunda bende Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş'a bir mektupla dileğimi ilettim. Kısa bir süre sonra Mudanya Postahanesi tarafından Kıbrıs'tan adıma bir paketim geldiği bildirildi. Heyecanla paketi açtığımda, Oğluma Öğütlerimin yanı sıra yine kendisinin kaleme almış olduğu "Saadet Sırları" isimli kendi yaşam öyküsünü de içeren dörtte kitap göndermişler. 1924 yılında Baf'ta dünyaya gelen, 13 Ocak 2012'de aramızdan ayrılan bu değerli devlet adamının 88 yıllık yaşamı boyunca yavru vatan Kıbrıs Adası için verdiği mücadeleyi, atlattığı badireleri ibretle okudum. Aziz ruhu şad olsun.

 

OĞLUMA ÖĞÜTLERİM

 

Saat gibi durmadan,

Gece gündüz çalışan,

İnsanlar mes'ut olur.

Evlâdım buna inan.

 

Gıpta etme paraya,

Düşme sakın sefaya.

İşinde tutumlu ol,

Dayan daima cefaya.

 

İmanına dayan sen,

Kuvvetine inan sen,

Fakat sakın saldırma,

Ortada sebep yokken.

 

Yalana sapma sakın,

Düşmanlarından sakın,

Herkesi dost bil de sen,

Daima güler yüz takın.

 

Çalış uğraş durmadan,

Bir gün olursun adam,

Paraya kul olma sen,

Oğlum ol hakka tapan.

 

Herkese ol bir örnek,

Al herkesten görenek,

Daima içinden inan,

Terbiye hayat demek.

 

Sana vurana vurma,

Fazla duygulu olma,

Bu dünyada cefa çok,

Henüz doğmadan solma.

 

Saat gibi durmadan,

Gece gündüz çalışan,

Temiz kalpli insan ol,

İmrensin sana bakan.

 

Rauf R. DENKTAŞ

Bu makale 1601 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci