MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Antik Mezopotamya'nın dili

30 Mart 2017, 10:52

Mehmet Aktoprak


Geçende okuduğum bir makale ilgimi çekti. Chicago Üniversitesi'nin yaptığı araştırmanın konusu olan “Uygarlık Yolunda Hammurabi’nin Dili" yani Asur ve Babil Uygarlığı'nın konuştuğu dil olan “Antik Mezopotamya" dili diyalektleri 2 bin yıldan beri konuşulmuyor. 90 yıldan bugüne kadar Chicago Üniversitesi  Asur ve Babil dili için iki yüzyıldır kil tabletlerini ve taş yazıtlarını bilim insanları çözmeyi başardı.

Asur ve Babil dilinin öğrenilmesi konusunda önemli adımlar atıldı. 21 ciltli “Mezopotamya Sözlüğü”  yayınlandı. Bu dil, M.Ö. 24’ncü yüzyılda dünyanın ilk imparatorluğunu kuran Akad Kralı Büyük Sargon tarafından konuşuluyordu. M.Ö 17’nci yüzyılda dünyanın ilk kanunlarını hazırlatan Babil Kralı Hammurabi’nin aynı dili konuşuyordu. Ayrıca dünyanın ilk edebi eseri olan “Gılgamış Destanı” bu dille yazıldı. Bu dili konuşanlar girişimcilik, sulama, tarım ürünlerinin ticareti ve gizli sırların nasıl  okunacağını açıklayan kil tabletler hazırlanmış. Tıbbi alanda yazılmış olan metinler ilk teşhisle ilgili önemli bilgilerden söz ediliyor.

Johns Hopkins 1960 yıllından bugüne kadar geçen süreden bugüne kadar sözlüğün hazırlanma aşamasında bu bilgilerden yararlanmış. Sözlük sayesinde çivi yazısının en yaygın dönemi açığa çıkarılmıştır. M.Ö 4’ncü bin yılda yazıyı ilk defa Mezopotamya’da  yaşayan Sümerliler  icat etmiş ve ilk yazı yazma sistemi olarak kabul edilir. Okuma yazma kültürünün geliştiği Dicle ve Fırat nehirlerinin kenarlarında kurulan kent devletleri oluşturdu. M.Ö 2500 ile M.S 100 yılları arasını  kapsayan sözlük 28 bin kelimeden oluşuyor.

Projeyi 1921yıllında Chicago Üniversitesi'ne bağlı Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün kurucusu olan James Henry Breasted tarafından başlatıldı. O dönemde elde mevcut tabletlerin Asur uygarlığına ait olduğudur. Yapılan araştırma sonunda İncil’de anlatılanlardan elde edilen bilgilerden,  Asurcanın Mezopotamya Bölgesi'nde konuşulduğu kesinlik kazanıyor. Ana dil olarak Akadça ve sözlük de kelimelerin zaman içinde anlamı veya kullanımı değişmiş olabiliyor. Her kelimenin karşısında birçok anlamı var. Örneğin “Gün“ anlamına gelen “Umu” kelimesine 17 sayfa ayrılmış.

Sözlüğün editörü olan Martha T.Roth’un sözünü ettiği "Her terim, her kelime, kültüre bir pencere açıyor " diyor. 90 yıl yapılan araştırmaların sonuçları ortaya çıktıkça; geçmiş medeniyetlerin dil ve kültürleri öğrenmiş olacak. İnsanlık adına yapılan uzun yıllar devam eden bu araştırmalara Türk Üniversiteleri destek vermeli. Anadolu topraklarının altında uzun yıllar yatan bir çok medeniyetler keşfedilmeyi beklemekte.

 

HAFTANIN SÖZÜ

Türkiye, her dönemde yaşamış olan medeniyetlerin beşiği olmuş ve toprak altı medeniyetlerden kalan eserler çıkarılmalı ve dünya insanına sunulmalıdır. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1433 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci