MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Kadın olmanın erdemiyle

05 Nisan 2017, 09:14

Tevhide Türken


Bir varmış bir yokmuş. Tarihi milyar yılı aşan bir yerküre varmış. Bu yerkürenin 200'den fazla ülkesi, 800 milyara varan insanda bu kürenin üstünde yaşarmış. Her ülkenin kendine özgü dili, tarihi, kültürü, görgü ve görenek biçimleri varmış. Bu kadar farklılığa karşın bu koca kürede pek de değişmeyen bir şey varmış. O da ülkelerinin zengini, yoksulu, eğitimlisi, eğitimsizi fark etmeksizin erkeklerinin çoğu nüfusun yarısının kadın olmasına rağmen mülkiyet zenginliğinin, söz hakkının daima kendilerinde olmasını istemişler. Biz erkekler, bizlere bahsedilen özelliklerden ötürü de her şeye muktediriz demişler. Avlanmışlar, savaşmışlar, ülkeler kurup yönetmiş, aşık oldukları kadınlar için imparatorluklar kurup, kıtalar fethetmişler. Tüm kanunları yaparlarken elbette kadınları da unutmamışlar. Kadınlara "Siz bizim en kutsal varlıklarımızsınız; annelerimiz, eşlerimiz, bacılarımız namuslarımızsınız öyle değerlisiniz, narinsiniz duygusalsınız ve korunmaya muhtaçsınız ki, babalarınız, kocalarınız olarak bizim sizden istediklerimizi yapın, sizler için en doğrusunu, en iyisini, en güzelini bizler bilir ve yaparız" demişler.

İnşa ettikleri bu dünyanın kurallarını oluştururken çok ama çok dikkatli ve titizlenmeleri gerekiyormuş. Zira kadınların akıl yetilerinin kendilerinden düşük olduğuna inandıkları için çok zorlanmamalarına özen göstererek iş dünyasının, siyasetin zorluklarını da bildiklerinden onları bu gibi ortamlardan uzak tutmuşlar. Zaten solarının devamı olan çocuklarını yetiştirirlerken kadınların bir de bu gibi işlerle uğraşmalarının haksızlık olacağında da hem fikirlermiş. Ayrıca bu konuda erkeklerin kendi aralarında öyle güçlü dayanışmaları varmış ki, bu dayanışmanın gücünden kadınların asla haberdar olmamaları için de ayrıca özen gösteriyorlarmış. Erkeğin onca çalışıp yorulmasına karşın kızların da ev işlerini annelerinin deneyimlerini öğrenmeleri yeterliymiş. Buradaki ince çizgi, ileride kız çocuklarının büyüyüp, evlendiklerinde soru sormadan yaşamlarını olduğu gibi kabullenip kocalarına hizmette kusur etmeden, kendi çocuklarını yetiştirmeleriymiş.

Asırlar boyu kadınlar bu çarkın içinde dönüp durmuşlar. Ta ki, "Bunlar benim kaderim olmamalı, bu çark böyle dönmemeli" diyene kadar. Ancak haddini bilmeyip sorgulamayı ileriye götüren kadınlar haklarının yaşamlarının seslerini, geleceklerinin sahibi olabileceklerini fısıldamışlar birbirlerine. Bu fısıltılar kadınlar arasında kısa sürede çağlayan olmuş: "Bizlerde okullarda okuyabilir, ev kadınlığımızın yanı sıra çeşitli alanlarda da çalışabiliriz. Artık sizin olmamız istediğiniz gibi dört duvar arasında yaşayan kadınlardan olmak istemiyoruz. Emeğimiz, gücümüz ve istencimizle kendi masallarımızı kendimiz yazmak istiyoruz...".

Onlarca asır kadını koruyan, kollayan erkekler, kadınların bu isteklerine karşı çıkmışlar. Yine tarihi belgelerden öğrendiğimize göre erkekler, erdemiyle çalışan kadınların üstüne toplarıyla tüfekleriyle yürümeye başlamışlar. Bir çok kadını giyotine göndermişler, yakmışlar, idama mahkûm etmişler. Kısaca o ülkelerdeki kadınlar tüm bu zorlukları aşarak, direnerek elde etmişler bazı haklarını.

Bu konuda ülkemizdeki kadınlar gerçekten çok şanslılar.

Zira bizler o ülkelerdeki hem cinslerimiz gibi hiçbir şiddete maruz kalmadan Kurtuluş Savaşımızın Başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, biz kadınları ortaçağ karanlığından çekip çıkarırken diğer devletlere de örnek bir davranışla biz kadınlara yaşamsal konulardaki haklarımızı altın tepsiler içinde sunulmasını sağlamış. Yüce Önder Atatürk, "Uyanın kadınlar, kendi ayaklarınızın üzerinde durarak devrimlerimizi koruyun. Çalışın, özgürlüğünüzün, haklarınızın bilinciyle insan ve kadın olmanın erdemiyle yaşayarak gelecek nesillere örnek olun" demişti. Aziz ruhu şad olsun.

Bu makale 1254 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci