MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Darısı başımıza

15 Haziran 2017, 12:20

Tevhide Türken


Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Yüce Meclis'te günün mana ve ehemmiyetini belirten veciz konuşmaların ardından her yıl olduğu gibi yine havada uçuşan, afaki dilek ve temenniler..

Bugün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü... Salt ranta dayalı, ruhsatlı-ruhsatsız termik santraller, siyanürlü altın arama faaliyetleri, doğudan batıya güneyden kuzeye açılmış olan mermer ocaklarının delik-deşik ettiği güzelim dağlarımız, yağmalanan ovalar ve koylarımız, sırada kazı ruhsatı almak için bekleşen yüzlerce yeni firma ve şirket....

Yıl 1960, 27 Mayıs askeri darbe sonrası.. Aylardan Ağustos. Eşim, bir yıl önce devlet bursuyla gitmiş olduğu Amerika'daki eğitimini tamamlayarak yurda döndü. Eşimin dönmesiyle birlikte o güne değin ismini duyupta cismiyle henüz tanışmadığımız bizler için henüz çok çok yabancısı olduğumuz bir maddeden üretilen naylon çorap, şemsiye, çamaşır vesairenin içlerine konan naylon poşetlerle de tanışmış olduk. Yukarıda da değindiğim gibi yine o yıllarda ülkemizde "naylon" denen nesnenin 'n'sini görmediğimiz için de bilmiyorduk. Eşimse Amerika'dan yeni dönmüş, üstümde Sümerbank basması bir entari, elimde Amerika menşeli cicili bicili bir naylon poşet Kızılay'a alışverişe çıkmıştım. Sakarya Eczanesi'ne uğradım. Kasada kadim dost, eczacı Fatin Bey, yanındaysa CHP Milletvekili Kasım Gülek. Önce bana, sonra elimdeki poşete bakarak; "Sizden şu elinizdeki poşeti istesem bana verir misiniz?" dedi. Önce şaşırdım sonra, "Elbette" diyebildim. İçindekileri yanımdaki pazar filesine aktarıp, eşimin taa Amerika'dan özenle getirmiş olduğu o naylon poşeti de bende rahmetli Kasım Gülek'e armağan etmiştim. Hey gidi günler hey...

Bir süre sonra ülkemizde hızla gelişen siyasi olaylarımızla birlikte teknolojimizde de sağlıklı gelişmelerin yanı sıra sağlıksız gelişmelere de tanık olduk. Anımsadığıma göre yine 40 küsür yıldır toplum olarak günlük yaşamımızın vazgeçilmezlerimizden olan naylon poşet kullanım çılgınlığımız had safhada. Oysa Dünya Sağlık Örgütleri, doğaya ve insan sağlığına verdiği ölümcül zararları nedeniyle bu nesnenin kullanımını en az düzeye indirerek onun yerine bez torba ve kağıt poşete geçmiş olduklarını yurt dışına giden vatandaşlarımız tanıktırlar. Petrol bazlı polietilen maddesinden üretilen bu naylon poşetler, ekosistemdeki canlı yaratıklar için olduğu kadar insanlar için de zararlı olup, doğa katliamına da sebep olmaktadırlar. Pazar, manav, büyük-küçük hemen her türlü mağaza çalışanının alışveriş sonrası uzattığı bu zararlı alışkanlığımızdan bizlerin de ivedilikle arınmamızın zamanıdır diye düşünüyorum. Bu konuyu çoğu firma önemsiz olarak değerlendirse de, yine yetkililerin ifadelerine göre bir ton plastik poşeti geri dönüştürmek 4 bin dolardan daha fazla paraya mal olurken, aynı miktarda yeni plastik poşeti 35 dolar gibi çok cüzi bir ücret karşılığında satın almak mümkünmüş.

O nedenle olsa gerek, bugün neredeyse boğazımıza kadar naylon poşet atıklarına gömülmüş durumdayız.

Yine akarsu kanallarımızla deniz, dere, nehir ve ırmaklarımıza yönelerek buralarda birikmesi sonucu her yıl bir milyar kuş ve memeli hayvan bu naylon atıkları sindiremediğinden, boğaz yada solunum yollarının tıkanması sonucu oldukça acılı bir ölüm yaşamakta oldukları da bir gerçek. Yukarıda da değindiğim gibi plastik poşetlerin hammaddesi olan polietilen, doğada bin yılda çözülür. Çözülürken de bu plastikler daha küçük parçalara ayrılarak bizlerin besin ürünlerimize geçer. Kısaca insanlarda plastik atığı sindirmeye başlar ki, bu da insan sağlığı açısından son derece sakıncalıdır.

Plastik poşetlerin atığı kadar üretimi de doğa için sancılı bir süreç olup, dünya genelinin bir yıllık poşet ihtiyacını karşılamak amacıyla yılda 40 milyon varilden fazla petrol harcandığını vurgulayan yetkililer, günümüzün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin bez torba kullanımına geçtiklerini, bu sayede haftada 6, ayda 24 yılda 300 adet naylon poşetin tüketim zincirine girmemesini sağladıklarını belirtiyorlar. Ben de, "darısı başımıza" diyorum.

Bu makale 1165 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci