MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Boynu bükük laleler

18 Temmuz 2017, 13:17

Tevhide Türken


Alev topu gibi sıcak ve uzun geçen bir günün ardından nihayet gün, geceye döndü. Günboyu serince bir geceyi düşlerken, bu seferde inşaat sektörünün son yapı tekniği beton, demir, çelik, plastik ve camdan mamul binalarımızın mantolama sistemleri olsa da gün boyu emmiş oldukları ısının az da olsa bir kısmı içeriye de yansıması nedeniyle uyumak ne mümkün...

Yanımızda akan derenin suyu çekildi. Börtü böcek suskun, kuşlar ötmez oldu. Salt çok uzaklardan gelen gecelerin sadık bekçileri köpeklerin havlama seslerini duyuyorum. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de sevgili ülkem yine zor günler geçiriyor. Ve yine mutlu bir kesimin dışında kalan vatandaşlarımızın doğal görünümleri bana yurdumuzun Van yöresinde yetişen, Anadolu topraklarının gördüğü zulüm ve büyük acıların efsaneleriyle özdeşleşen boynu bükük ağlayan (ters) lalelerini anımsatıyor.

 

Gecenin hayli ilerleyen bir saati çevre binalardaki ışıklar, bir bir sönmüş olsa da beni uyku tutmadığından el yordamıyla ne çıkarsa bahtıma diyerek bir kitabı çekip aldım. Şansıma, Michel de Montaigne'nin denemeleri geldi. Daha öncede okumuş olduğum bu kitabı, bir kez daha zevkle okumaya başladım.

400 yıl önce yazılmış olan bu eser, Montaigne'nin dünya görüşünü ve duygularının görüntüsüdür. Kendisi alçak gönüllü, doğrucu, şakacı olduğu kadar da gerçekçidir de..

Başkalarında bizden daha fazla yiğitlik, beden gücü, tecrübe, güzellik görebiliriz ama akıl üstünlüğünü de kimseye bırakmayız. Başkalarında doğru düşünceler gördük mü, bunları şöyle düşünerek bizde bulabilirdik sanırız. Başkalarının eserlerinde gördüğümüz bilgiyi, sanatı ve daha başka değerleri bizimkilerden üstün tutabiliriz ama bu düşüncenin kendi düşüncemizle de varabileceğimize inanırız. Onların büyüklüğüne ve zorluğuna bir türlü göremeyiz. Meğer ki bu düşünceler bizden ölçülmez bir uzaklıkta olsun, onun için benim yazdıklarımızın pek tutulacağını, övüleceğini çok da ummuyorum. "Bu çeşit yazarların ünü az olur" der. Sonra kimin için yazıyoruz. Kitaplar arasında yaşayanlar, bilginler başka bir değer tanımazlar. İnsan düşüncesinin bilgi sahibi olmak ve iyi yazmaktan başka bir yolda ilerleyeceğine inanmazlar. Aristoteles'i bilmeyen kendini de bilmiyor demektir. Basit ruhlu, bilgisiz insanlarsa kendilerini aşan ince bir sözün değerini ve önemini anlamazlar. Dünyayı dolduranlar da bu iki çeşit insandır. Sizin dilinizden anlayacak üçüncü çeşide gelince, onlar o kadar azdır ki, aramızda adları, sanları bile duyulmaz. Onlara kendimizi beğendirmeye çalışmakta boşa giden bir emektir.

Doğada insanlara en adil dağıtılan nimet, akıldır derler. Çünkü, hiç kimse akıl payında şikayetçi değildir. Nasıl olur? Aklını beğenmemesi için aklından ötesini görebilmesi gerekir der ve ilave eder. Kim, kendini akılsız sayar ki.. Zaten böyle birşey de mantık açısından da mümkün değildir. Ayrıca ben düşüncelerimin doğru olduğunu sanıyorum. Öyle sanmayan kim var ki, diye de sorar?

 

Montaigne, çağ dışı bazı insanlar gibi umarsız değildir. Doğruyu arar, omuz silkip duyarsız insanlar gibi komşusuna doğrunun öyle olduğunu düşünüyorsan öyledir diyemez. Yaşamı süresince uygun koşulları bulmak için büyük acılar çekmiş olsa da Montaigne'nin anahtar sözü, hep özdenetimlik olmuştur.

1533-1595 yılları arasında yaşamış olan Michel de Montaigne'nin geride bıraktığı eserlerinin ana teması, hangi kesimden olursa olsun, insanlığı sorguluyor olmasıdır.

Bu makale 1151 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci