MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
AKTÜEL YEREL BÜYÜKŞEHİR SİYASET SPOR EĞİTİM RÖPORTAJ ÖZEL HABER
Güler Polat

Kuruçeşme Sokağı anıları

27 Ağustos 2011, 15:41

Güler Polat


Hayatımızın en güzel yılları çocukluk ve gençlik günleridir. Bu zaman dilimleri hiç bitmeyecek gibi gelir. Hayalleriniz vardır, koşarsınız bu mücadele sizi hiç yormaz. Kuruçeşme Sokağı anılarını toparlayabilseydim bu bir kitap olabilirdi.

Babam Kore’den gelince kendine göre yaptığı araştırmayla Mudanya’yı istedi. Çünkü bu küçük, çağdaş, aydın bir kasaba çocuklarını rahatça yetiştirebileceği en uygun yerdi. İlk evimiz bayram yerinde Ahmet Mert (Kaptan) yani bizim ilk komşularımız ve benim bağlandığım büyük bir sevgiyle dostluk kurduğum arkadaşım Ferbin Mert, bu mahallede oturanlarda çok değerli kişilerdi. Güzel iki sene geçirdik. Alayın uzak olması sebebiyle daha ortak bir mesafe olarak Kuruçeşme Sokağı’ndaki eve taşındık. Mudanya sevdam işte böyle başladı.

Sokağın en başında Elpenler, sol paralelinde Nejla Altınok ve kardeşleri, Ateş Gürman sanki iyilik perisi annesi sevgili Hayriye Öğretmenimiz, sonunda Mustafa Arpacıoğlu ailesi ve çok sevdiğim Mehmet Bakkal amcamız; kültürlü güngörmüş dünya tatlısı çocukları Reyan ve onun çok erken kaybettiğimiz kardeşi Erhan ilk yürek acım.

Bursa Kız Lisesi’nde yatılı ilk senemde o haberi aldığımda iki gün revirde yattım. Ne doktor, ne öğretmenlerim beni teselli edebildi, ta ki babam gelip alıncaya kadar. Babam maneviyatı çok yüksek birisiydi. Allah’a inancı onun kudretinin sonsuzluğunu bize çok küçük yaşlarda işlemişti. “Allah’ı seven vicdanının sesini daima duyar, etrafınızdaki bütün canlıları sevin, dürüst olun. Siz böylece yolunuzu bulursunuz” derdi. Ben kendimi bildiğim andan itibaren onun beş vakit namazını kıldığını, Kur’an okuduğunu, oruç tuttuğunu an ve an yaşadım. Boş olduğu her gece de bize yatmadan önce Kur’an surelerini ezberletirdi. Bursa’dan eve geldiğimizde büyük bir sevgi ve şefkatle kendisi yüzümü yıkadı, “evladım ölüm acıdır ne olursa olsun her canlı bu acıyı vakti saati gelince tadar”. Şu babacığım Kore’de ölümün her çeşidini gördü, Subay arkadaşlarınız, askerini kollarında kaybetti, hepsini şehit verdi kendide yaralandı gördü ki savaş bir halk için en kötü şeydir, babam çok nadir olarak Kore’de harp meydanın da yaşadıklarını anlatırdı. Çünkü dayanamaz ağlardı. Cephede Amerikan askeri hep arka planda kaldı biz Türk askeri eri, subayı ile ön cephe de savaştık şehidimizde çok oldu.

Menderes Hükümeti’nin en kötü icraatı Türk askerini Kore’ye göndermekti. Emperyalist güçler zayıf ülkeleri daima böler, daha sonraki yaşantımızda keşke Türkiye Nato’dan çıkabilseydi diye fikrini söylerdi. Kuruçeşme Sokağı acısı ile tatlısı ile bizimdi. Mahiserler, eski belediye reisi Erol Demirhisar anne ve babası onlarda çok muhterem kişilerdi. Tabii sevgili hocam Hilmi Aktan, Talat Teyze, Ümit ağabeyimiz. Mudanya’nın yerli halkı sevgi dolu, aydın, Atatürkçü, Cumhuriyetçi, vatan sevgisi ile doluydu..

Kiminle görüşürseniz görüşün bu küçük sade kasaba, insanları çoluk çocuğu ile bir sevgi çemberi yaratmıştı. Bu çember içersinde çok sevdiğim iki insanı da rahmetle anmadan edemedim bu yaşantı içindeki resim karelerini çeken sabırla bizi memnun eden Kemal - Kazım Gerçekçi ağabeylerimiz onlarda Mudanya’nın başlıca simgeleriydi. SevgilerPaylaş

Bu haber 2142 defa okunmuştur.

Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Acemi nalbant gibi..
Osman Sarı Osman Sarı
Hava şartları futbolu erteledi
Alpaslan Yıldız Alpaslan Yıldız
Sevgili Paşabey ağabey anısına…
Okur Mektupları Okur Mektupları
Benden uzakta bir Mudanya var!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tarihe kısa bir yolculuk
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
AB projesinin bir ayağı olmanın gururu
Güler Polat Güler Polat
Sevdadır insanı yaşatan
Metin Sezgin Metin Sezgin
Türk devriminin tüm şehitlerinin simgesi Kubilay
NesrnKalelioğlu NesrnKalelioğlu
Kısırlık nasıl engellenir?
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Tarih ve barış kentine davet
Hakan Nergis Hakan Nergis
Sporla kilo al
FerruhVaranoğlu FerruhVaranoğlu
Öküz öldü, sıra mirasta
Melike Durhan Melike Durhan
Hep bizimle kal
Ateş Gürman Ateş Gürman
Mustafa Kemal’i niçin unutamıyoruz? (3)
Serdar Öztürk Serdar Öztürk
Üç yıl yedi ay
Emin Küçük Emin Küçük
Önlemek mi, ödemek mi?

Tüm videolar

  Tarih Yazıcı Belgeseli
 

Tarih Yazıcı Belgese

İzlenme:1224

   
  Çıkarılan taşeron işçiler Başkan'ı istifaya çağırdı
 

Çıkarılan taşeron iş

İzlenme:1796

   
  Makam aracını halkın kullanımına sundu
 

Makam aracını halkın

İzlenme:1782

   
  Türkyılmaz belediyeyi Aktürk'ten devraldı
 

Türkyılmaz belediyey

İzlenme:1956

   

HAVA DURUMU

© 2008-2015. mudanyagazetesi.com Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar.
Tasarım: Campus Design - Altyapı: Mydesign