MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türklerin dostu var mı?

23 Ağustos 2017, 17:13

Mehmet Aktoprak


Her Türk bu soruyu her gün kendine sormalıdır! Candan dost olduğuna inandığınız doğu ve batı ülkelerinden kaçı dost(!) Osmanlı'nın toprak genişletmesi sonucunda; güçten düşmesi ve bu ülkelerdeki iktidarını kaybetmesiyle; başlayan düşman ülkelerin tavırları hala sürdürülüyor.

Bugün halen Osmanlı saltanatına hasret duyanların iktidarlarını Suriye topraklarında ne aradığını sormalıyız?

O günden bugüne kadar gelinen noktaya bakıldığında; Suriye toprakları Osmanlı'nın bir eyaleti olduğunu söyleyecek sulu beyinliler olacaktır(!) Aradan geçen yıllar içinde, Atatürk’ün İngiliz, Fransız, İtalya ve Yunan kuvvetlerine karşı başlattığı “Kurtuluş Savaşı’ndan bir haber olmadan yaşamaktalar(!)  

18 OCAK 1919 PARİS BARIŞ KONFERANSI...

  1. Dünya Savaşı'nın galip devletleri, 18 Ocak 1919’da Paris Barış Konferansı'nda mağlup devletlere barış anlaşmasını imzalatacakları maddelere karar verecekti. Emperyalizm ülkeleri, en ağır cezayı Türklere vermeyi düşünüyordu. Türk düşmanı Lloyd George, 29 Ekim 1919’da Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada “Türkiye’yi zapt ettikleri” söyleyerek şöyle demişti: “Dünya’nın en zengin topraklarından biri olan geniş bir ülkeyi, Türk’ün nüfusunu serbest bıraktık” diye bilgi verdi. Osmanlı'nın hükümdarlığını sona erdirecek, kapitalist ülkelerin askeri birlilerin zaferini tescil edecek olan 433 maddenin imzaya kaldı...

11 MAYIS 1920 GELİNCE...

Bu tarihte Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan Osmanlı Heyetine sunuldu. Ortaya konulan barış şartları çok ağırdı. Osmanlı heyetinden Refi Cevat, “taslak değiştirilmezse, bunu her le kolay kolay her el imzalayamaz” dedi. Sevr taslağı mecliste 22 Mayıs 1920’de görüşüldü. Taslak mecliste vekiller tarafından tartışıldı ve ağır olduğu söylendi.

Müttefikler anlaşmayı Osmanlı'ya dayatmak için gerekli baskıyı artırmanın yolu olarak, 22 Haziran 1920’de Hayta Konferansı kararı gereğince Yunan birlikleri Uşak- Bursa hattında ilerlemeye başladı. Yunan birlikleri 22 Haziran’da Akhisar, 23 Haziran’da Salihli, 24 Haziran’da Alaşehir, Kırkağaç, Soma’yı işgal etti. İngiliz Deniz Kuvvetleri Mudanya’yı bombaladı ve 7 Temmuz’da Mudanya, 8 Temmuz’da Bursa Yunan kuvvetleri işgal etti.

OSMANLI TOPRAKLARI İÇİNDE OLAN ÜLKELER HER FIRSATTA...

Osmanlı toprakları içinde olan ülkeler içinde ne çok mücadele eden Yunanlar ve Bulgarlar Rus devletiyle batı ülkelerin her zaman desteğini aldı. Bağımsızlıklarını kazandıktan sonra bu ülkeler her fırsatta Türk düşmanı olmaya devam etmekteler. Yunanistan her fırsatta Türk toprakları olan adalara asker çıkarmaları halen kamuoyu aydınlanmış değil (!) Sınır ülkeleriyle dost olduğumuz kaç ülke var? Bugün, Suriye sıkıştığı dar alanı genişletiyor. Rusya’nın desteği sayesinde Suriye toprakları üzerinde Arap-Kürt Federasyonu'nun kurulmasını sağlayacak bir ülkenin doğacağını unutmayalım.

Bu topraklarda oluşacak küçük devletçiklerin kurulması için Rusya ve ABD’nin anlaşması halinde; Türkiye’de ne olacağını sormak cesaretini bulamıyorum(!)

AKP iktidarı Türkiye ile ilgili dış ve iç politikası yetersiz olunca; düşman ülkelerin devreye girmesini  her fırsatta harekette geçmesi  beklenebilir!!!

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Dostluklar kolay kazanılmıyor. Türkiye Cumhuriyeti “Yurtta sulh, cihanda sulh" vecizesi ile dostluklar kazanıldı ve sürdürdü!

Bu makale 1192 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci