MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Siyaset hepimizi kirletti!

27 Ekim 2017, 08:44

Mehmet Aktoprak


Şu yaşadığımız hayata bakınız. Toplum olarak kirleniyoruz, ülke olarak kirleniyoruz…

Evet, hepimiz bulaştık bu pisliğe, içinden çıkamıyoruz!

AKP iktidarı ile cemaat çekişmesiyle ortaya çıkan kirli çamaşırlar. 12 yıl gibi uzun bir süre ortak olarak, kamuda örgütlenmelerine ses çıkarmayan muktedirin, bu ortaklığın bozulması ile başlattığı savaşı nereye kadar sürdürecek? Gülen Cemaati tüm kamu sektörüne yerleşen ve etkili olan cemaati dışarı çıkarmak uğraşı içinde mi? Hiç zannetmiyorum!..

Kokuya bakıldığında daha çok iktidar üzerinde yetki paylaşması olmalı diyorum. Sorunu bir dershane ve okul ile bağlamak yetersiz. Bu 11 sene içinde Gülen Cemaati, kamu sektöründe AKP sayesinde palazlandı ve büyüdü.  Şimdi şikâyet eden bir muktedir var(!)

Bu seneler, Gülen Cemaati’nin yararına gelişmiş ve bu ortaklık sayesinde Gülen Cemaati, her ihtimali göze alarak ortağı ile ilgili dinlenme yaparak tapeler hazırlamış. Aralarında savaş başlayınca, torbanın içinden birer birer çıkarıp servis etmeye başladı. İlki ne kadar kirliyse; diğeri de o kadar kirli… Ve bizler olayı bir futbol maçı gibi seyreder gibi, pisliğin içinde topun bir oraya bir buraya savrulmasını seyrediyoruz.

75 milyonluk Türkiye, dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi… Hiç olmadığı kadar kırılgan hale getirilmiş bir ekonomi, giderek artan işsizlik ve gizlenen işsizlik rakamları ile…  Çökmüş bir dış siyaset rayından çıkmış bir iç siyaset ile… Adalet, eğitim, medya, kurumlar derken… Domino taşları gibi çöküyor sistem! Çürümüşlük kokuları pisliğe karışıyor!

Tepetaklak hızla dibe doğru çöküyoruz toplum olarak! Cehalet, yobazlık, yalan ve göz boyama ile yönetilen bir toplum… Uyutulan, aldatılan… Kananlar, ses çıkartanların susturulduğu; susmayanların hapishanelerde çürütüldüğü… Dibe vuruna kadar devam öyleyse! Artık ok yaydan çıktı. Sonuna kadar… Birbirlerine savaş açan iki kirli sistemin içinden güçlü ve temiz bir Türkiye doğabilecek mi?

Nasıl ve ne zaman?

Gezi bir başlangıçtı! Arkası gelecek mi?

AKP- Gülen Cemaati savaşının sonucuna umut bağlamadan, toplum olarak; "Kirli bir Türkiye istemiyoruz” diyelim ve sayımızı artıralım.

Demokrasi ile özgürlük şovuna bu seçim sonunda hazır olun!.. 

 

SANAYİ OLMAYINCA!.. 

Tarihsel olarak bakıldığında, sanayi süreciyle birlikte endüstriyel ilişkilerin çerçevelediği toplu sözleşme süresine dayalı kitle örgütleri olarak sendikalar, meslek odaları, üretici birlikleri ve benzeri sivil toplum örgütleri ile birlikte aslında katılımcı demokrasinin kurumları olgunlaşmış sanayi toplumlarında yeşerebilmektedir.

Türkiye, benzeri gelişmekte olan ülkelerde sanayileşme aşamasını tamamlamadan ulusal gelire dönüşmemesi, sanayileşme ile anılan bir dizi demokratik kitle örgütünün kurumsal olarak olgunlaşamaması sonucunu da beraberinde getirmektedir. Aktif demokratik örgütlerin gelişimini geciktiren ve demokrasi açığının ortaya çıkmasına neden olan bir süreç olarak görülmektedir.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de yaşamakta olduğumuz demokratik kurumların çökertilmesi sorununun, sanayisizleşme ve teknolojide dışa“bağımlı hizmetleşme”  sorunlarıyla birlikte ele alınması gereklidir. 20’nci yüzyılın son döneminde başlayan sanayiden uzaklaşma olgusu, sadece bir ekonomik yatırım öncelikleri meselesi değil, aynı zamanda katılımcı ve aktif demokratik örgütlerin gelişimini geciktiren ve demokrasi açığının ortaya çıkmasına neden olan bir süreç olarak görülmektedir.

İşçi istihdamı sanayi üretiminden koptuktan sonra ve daha çok küçük ve taşeronlaştırılmış hizmetler sektörüne kaydıkça, modern sanayi toplumuna özgü sivil demokratik kitle örgütlenme biçimlerinin de yıprandığı ve parçalı bir yapıya büründüğü görülür. Ulusal tasarruf olmadan ulusal sanayi; ulusal sanayi olmadan da katılımcı demokrasinin kurumları var olamayacaktır.

Toprak reformu yapamayan bir ülke... Toprak işleyenin değil de, toprak ağalarının elinde olan bir Türkiye… Ağır sanayisi olmayan bir Türkiye… Montaj sanayi ile avunan bir Türkiye…

Zira sanayileşmenin aslında modernleşme olduğunu unutan bir Türkiye… Ve bölgeler arasındaki dengesizlik… Doğu ve Güneydoğu halkının despot toprak ağalarına teslim edilmesi bile iktidar, hiç de umursamıyor!

Sanayisiz olan bir ülkenin bir kolu yok demektir..

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Siyasi kirlilik hepimizi kirletti! Temizlenmek için sabuna, deterjana, kolonyaya ihtiyacımız yok! Sadece vicdan kirliliğimiz temiz olsun!!!

Bu makale 1161 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci