MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Cumhuriyet kutlamaları ardından

02 Kasım 2017, 14:47

Kaan Tuğracı


Çok kıymetli dost ve ahbablarım, evvel üsbu sonu Cumhuriyetimiz 94. senevatı devriyesini büyük coşku ve sevinçle kutladık.

 

Cumhuriyet şöleni, Meclisi Mebusun 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her senevat 29 Ekim günü memleketimizde ve yavru vatanımızda kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı memleketlerde 28 Ekim, öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere 1,5 gün resmî tatildir. 29 Ekim'lerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.
29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye kaidesi (1921 Anayasası)'nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini Cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 senevatında ise Cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.
2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce  düzenlenen bir nizam teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif, Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da mükerreata  bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif, meclisi mebus tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kaide ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Bu senevat da Reis-i Cumhur, milletin evinde, külliyede, her kesimden yurttaşlarımızı davet ederek çok güzel şölene imza atmış. Ünlü ünsüz, popçu topçu, türkücü mal-mülk sahibi, emekçi, çoban yurttaşlarımızdan her kesimden zatı muhteremleri külliyeye çağırmış. Çok anlamlı Cumhuriyet kutlaması olmuş. Şahsıma münhasır matbuatlardan bıdaa edindiğim kadarıyla, böyle anlamlı bir şölene her kesimden yurttaşlarımızı davet ettiği için Reis-i Cumhur'a sonsuz şekrü güzarlarımı sunuyorum. Böyle Reis-i Cumhur'a 'diktatör' mamafih besbes kelamlarda bulunanlar, laflamalarda bulunmadan önce kendilerine bir bakıversinler. Memleketin en önemli türkücüleri namdar zatı muhteremler Reis-i Cumhur'un Cumhuriyet resepsiyonunda bulunurken, kendini popçu namdar zanneden bazı zibidiler de memleketimizin bazı yörelerinde bir şeyler tıngırdamışlar.

 

Kaan amca Mudanya'mızda Cumhuriyet nasıl kutlandı diye meraklanıp sualde bulunan çok kıymetli gurbette olan hemşerilerimin lakırdılarını işitir gibiyim. Hiç merak etmeyin değerli dostlar, Mudanya'mla ilgili de kalem çalacağım.

Güzel Mudanya'mdaki törenlerde hep aynı görüntü!

Ne bayramlarda, ne de kortejlerde eski ruh yok.

Hava muhalefeti dolayısıyla yapılacak yürüyüş iptal olmuş. Resmi törenler, kapalı spor salonunda yapılmış. Törenlerin başlamasına yakın salonun protokol tribününe gelen Mudanyalı gazilerimiz, protokoldeki koltukların protokol sevdalılarınca kapıldığına şahit olmuş. Salondaki görevliler tarafından uyarılmalarına rağmen, zatıaliler koltukları boşaltmamakta direnince, gazilerimiz de törenlere iştirak etmeden salondan ayrılarak tepki göstermişler.

Maalesef, herkesin birbirinin yerinde gözleri var! En önde olmak bu koltukları boşaltmayan zatıaliler için bir hastalık!

 

Gelelim, Cumhuriyet günü Mudanya'mdaki akşam kutlamalarına...

Özel gün dolayısıyla Mudanya Belediyesi'nin getirttiği namdar kişilerle meydana ahalinin gelmesini sağlamak ve sonra da belediye reisi olarak kendini sahneye davet ettirerek laflamalar yapmak yerine; bu namdar kişilere vereceğin akçelerle bir mekanla anlaşarak bir resepsiyon düzenlense herkesin ve her kesimin daha çok beğenisi kazanılır diye düşünüyorum. O resepsiyonda Mudanya'nın önde gelen sivil toplum mahfellerinin temsilcilerini, şehit gazi ailelerini, emekçilerden belli zümreyi ağırlaman toplumda daha çok karşılık bulur.

Cumhuriyetçi, emperyalist Reis Bey'e de bu yakışır!

Ah Reis beyciğim, vah Reis beyciğim... Kaldı şurada 15 ay. Bakalım bu zamanın sonunda taahhüt ettiğin projelerle ilgili ahaliye ne gibi besbes pembe tıngırdamalarda bulunacaksın. Bendeniz ve Mudanyalı hemşerilerimiz çok merak ediyor.

Yüce yaradan ömür verirse hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Eskilerimiz boş yere laflamamışlar, "Zaman, her şeyin ilacıdır" diye...

Mamafih bu zaman, adaletkâr!!! Reis beyciğimin ne gibi derdine derman olacak hep beraber bekleyip, göreceğiz.

Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 964 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci