MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye'nin Ortadoğu çıkmazı!

01 Aralık 2017, 15:37

Mehmet Aktoprak


Türkiye, AKP iktidarının savunduğu Neo-Osmanlı rüyası hüsranla sona erdi.

İzlenen dış politikalar ve yapılan yanlışlar, Türkiye’yi İran cephesine "zorluyor". Türkiye, İran ve Katar arasında kurulan "kargo" taşımacılığı Suudi Arabistan’ı iç politikada etkilendiği görülüyor. Ilıman Müslüman söylemini gündeme taşıyan muktedirin, bu söylemin sahibi olan Suudi Veliaht Muhammed bin Salman’a gösterdiği tepki! Bölgede İran’ın güçlü müttefiki olan Rusya’nın Soçi kentinde üçlü toplandı yapıldı. Bu toplantının sonucunda Ortadoğu çözümsüzlüğüne karşı alınması gereken tedbirler hayata geçirilebilecek mi?

TÜRKİYE, ABD'DEN İSTEDİĞİNİ ALAMADI...

Başbakan Yıldırım’ın ABD’ye geçen hafta yaptığı ziyarette istediğini alamadı. Yapılan görüşmelerin sonucunda Türkiye’nin ABD’den istediği YPG-PYD’ye destek vermesinden vazgeçmesiydi. Gülen'in iadesi ve Zarrap davasından geri adım atmadı. Ancak bu konuda Türkiye’ye hiçbir ödün verilmedi. Türkiye’nin uyguladığı OHAL sürecine tepki veren ABD Başkan Yardımcısı Pence, açıkça bu uygulamayı tenkit etti.

AKP ARADIĞI İTTİFAKI BULAMADI...

Suudi Arabistan’da son günlerde yönetimde yaşanan karmaşa şimdilik durmuş görülüyor. Veliaht Salman, muhalif olanların tutuklatması ile yönetime sahip olduğu görülüyor. AKP, Suriye politikasında yaptığı hataları sonucu sıkışmış durumda...  Ne yazık ki! AKP Suriye politikasında takip ettiği ve silahlanmasında rol aldığı “İslami terörü” desteklemesi ile başlayan Ortadoğu terör yuvası haline getirildi. Kuzey Suriye’de silahlandırılan Kürtlerin toplandığı YPG-PYD gruplarının ABD tarafından silah ve eğitim verilen bu gurupların DEAŞ karşısında başarılı olması ile sınırımıza yakın olan yerlere yerleşmeleriyle tehlike yaratmaları söz konusu! AKP takip ettiği Suriye politikasının iflası sayesinde TSK Suriye topraklarına girmiş oldu. TSK’nın Katar’da üst kurmasının nedeni anlaşılmış değil(!) Katar emiri ile bu kadar sıkı fıkı olmasının yarattığı Suudi Arabistan’a verilmek istenen bir göz dağı olabilir mi?

AKP YÖNETİMİ NEDEN KANDIRILIYOR?

AKP iktidarının dini motifleri ısıtarak yapmak istediği iç politikada sıkışmaya başladı! AKP seçimlere nasıl hazırlanacağı belirlenmiş değil... AKP içinde hesaplaşma istekleriyle başlayan Büyükşehir Belediye Başkanları'nı  görevden alması ile başlayan iç politika kazanı kaynamaya başladı. Muktedirin zaman zaman verdiği demeçlerin partiye zarar verdiği gözleniyor... Sonuç olarak görülen AKP’nin Osmanlı hayali, Türkiye’yi Suriye bataklığına girmesine neden oldu! Bu çözümsüzlüğün tek yolu olan Atatürk’ün dış politikasına dönmek  ve Ortadoğu'dan uzak durmaktır.

 

HAFTANIN SÖZÜ:

10 Kasım Atatürk'ü anma merasiminde sıkça "Gazi Mustafa Kemal Atatürk" söylemini kullanan AKP iktidarı!!!  (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 413 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Antalya ve Türk sineması kazandı
Efraim Pala Efraim Pala
Misafirlerin Mudanya'ya gelmesindeki sebep ne olabilir ki?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Atı alan Üsküdar'ı geçmiş...
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hukuk hafife alınacak ucuz bir kavram değil!
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Süper Lig'de oynayan gençler başarılı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Yağmur suyu mazgalları acilen temizlenmeli
Tevhide Türken Tevhide Türken
Atamızın vasiyeti
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 04/10/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Sakarya Zaferi ÖZEL EKİ

MUDANYA Sakarya Za

MUDANYA Gazetesi - 13/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/09/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci