MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Empati kurabilme

05 Ocak 2018, 04:57

Tevhide Türken


Bilimsel alanda yaptığı araştırmalara göre; analitik zekanın hayattaki başarılarımıza katkısının yüzde 10'dan fazla olmadığını, yine yüksek  başarının prestijin veya mutlu bir yaşamın garantisi olmadığı halde okullarımızda ve günlük yaşamımızda büyük önem taşıyan sosyal ve duygusal becerilerin geliştirilmesi ihmal edilmektedir.

Duygusal zekayı özbilinç, azim dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor konumuzun uzmanı Dr. Daniel Goleman.

Yine araştırma sonuçlarına göre; duygusal zeka yoksunluğu kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar bir çok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak Doktor Goleman'a göre duygusal zeka, doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşamı boyunca davranış tarzımızı belirliyor.

Duygusal ve sosyal kapasitesi yüksek kişiler yani duygularını bilen, onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayan ve bunları ustalıkla idare edebilenler hayatlarının gerek özel, gerekse mesleki alanlarda daha avantajlı bir konuma geçerler. Duygusal zeka bireylerin öncelikle kendi duygularını anlamalarını ve yönetebilmelerini sağlayan, bunun yanında başaklarının duygularını anlayabilme, empati kurabilme, motivasyonu artırma ve özgüven duygusunu geliştirme olanağı tanıyan bir kavramdır.

Duygusal ve sosyal becerileri gelişmiş insanlar, hayatta daha mutlu ve üretken olurken, duygularını kontrol edemeyen kişiler ise, net düşünebilme ve işlerine konsantre olabilme yeteneklerini engelleyen içsel bir mücadeleye giriyorlar. Zaman içerisinde duygusal zekanın hayatın farklı alanlarındaki önemi gitgide fark edilmeye başladı. Örneğin günümüzde pek çok global şirket, personel alımlarında başvuru yapan adayların analitik zekalarının yanı sıra duygusal zekalarının da gelişmiş olmasına dikkat etmeye başladılar. Yapılan araştırmalarda olağanüstü yöneticiler ile sıradan yöneticiler arasındaki yüzde 90'lık etki farkı doğrudan duygusal zekaya bağlı. Etkili liderlikte duygusal zeka, teknik uzmanlık birleşiminde iki misli önemli. Genel başarı değerlendirmesinde duygusal zeka, dört misli öneme sahip.

Duygusal zeka eğitimi almış şirketlerde üretim ve kâr oranında kayda değer artış görülüyor. İş toplantılarında her ne kadar duygusal konular dile getirilmese de, başkalarının duygularını anlamak, başarılı bir liderin olmazsa olmaz özelliği. Duygusal zeka, en genel anlamıyla kişinin duygularının farkında olması ve onları yönetebilmesi olarak tanımlansa da bir çok kişisel gelişim alanını kapsamaktadır.

Duygusal zekaları gelişmiş olan kişilerin başlıca özellikleri şu şekilde tespit edilmiştir.

1- İç görüleri gelişmiştir. İç görü, kişinin kendi duygu, düşünce ve davranışlarına dışarıdan bakabilme becericisidir.

2- Olumsuz duygularla baş etme becerileri gelişmiştir. Duygusal zekası gelişmiş bir birey herkes gibi olumsuz bir takım duygular hissedebilir ancak hissettiği bu duyguları mümkün olduğunda kontrollü bir alanda ve kısa bir zaman aralığında yaşar.

3- İletişim becerileri gelişmiş, duygusal zekası gelişmiş birey, kendini doğru bir şekilde ifade edebilir. Başkalarını etkin bir şekilde dinlemesini bilir. Başkalarıyla sağlıklı bir zeminde iletişim gerçekleştirebilir ve empati kurabilir.

4- Özgüvenleri gelişmiştir. Duygusal zekası gelişmiş bir bireyin kendine olan güveni de gelişmiş bir durumdadır. Her ortamda ve herkesin karşısında kendini rahatça ifade edebilir.

5- Problem çözme becerileri gelişmiştir. Duygusal zekası gelişmiş bir birey, hayatında yaşadığı problemlerle yüzleşme cesaretini gösterir ve probleme yönelik gerekli sorumlulukları alır.

6- İradeleri ve karar verme becerileri gelişmiştir. Duygusal zekası gelişmiş bir birey güçlü bir iradeye sahiptir. Bu yönleriyle gerektiğinde sorumluluk almaktan çekinmez.

7- Potansiyellerini hayata taşımasını bilirler. Duygusal zekası gelişmiş bir birey kapasitesinin ve yeteneklerinin farkındadır.

21 Aralık 2017 - Sayı 482

Bu makale 1042 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci