MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Köklerimizin yanıtını arayalım

05 Ocak 2018, 05:21

Mehmet Aktoprak


SHP, 26 Mart 1989’da yerel seçimde yüzde 28,7 oyla galip oldu. Diğer partilere gelince; DYP 25,1, ANAP 21,8, RP 9,8, DSP 9,0 ve MÇP 4,1 oy aldı. Yerel seçimde SHP; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kayseri, Gaziantep büyük şehirlerini ve 39 ilin belediye başkanlıklarını kazandı... DYP 16, RF 5, ANAP 3,MÇP 3ve bağımsız 1 belediye başkanlığını aldı.

GENEL SEÇİMDE SHP’NİN OYU DÜŞTÜ...

Seçmen, SHP’de umut görmesiyle yerel seçimi kazandırdı ve 20 Ekim 1991’de genel seçimde SHP ile HEP ittifak yapması ile seçimde SHP’nin oyu yüzde 24,7’ye düştü. 24 Mart 1994’de yapılan yerel seçimde SHP’nin oyu yüzde 13,5 düştü. Bu ittifakın yarattığı kızgınlık ile İstanbul, Ankara, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını RF’ye kaptırdı... Ancak 10 ili SHP kazandı!

SHP’DE OYLARIN DÜŞÜŞ SEBEBİ NEYDİ!

CHP’nin Deniz Baykal liderliğinde siyaset sahnesine yeniden çıkışı ile CHP’nin aldığı yüzde 4,6 oy almasıydı. SHP’de düşüş devam ediyordu! İSKİ Skandalı, SHP’nin yükselişine set vurdu...

İkinci bir sorun da, SHP, belediyelerin yolsuzluktan nemalanmasıydı! Seçmen umudunu başka bir partide aramaya başladı. ANAP iktidarında belediyelerin yolsuzluk yapmaları su üzerine çıkınca; siyasi vitrinde beklenen değişim rüzgârı dini motifleri kullanan Refah Partisi'ne yöneldi. Dini bütün olarak bilinen bu partinin içinden siyaset vitrine çıkan Adalet Kalkınma Partisi dini motifleri kullanarak muhafazakarları çatısı altına topladı.

İTİTFAK YAPMAK İSTEYENLER DÜŞÜNMELİ!

Bugünlerde ortaya atılan ittifak sözleri SHP ile HEP ittifakını hatırlattı. SHP, yerel seçimde aldığı oya güvenerek HEP ittifakı, seçmenin kızgınlığını seçimde ortaya koydu. SHP, yerel seçim sandığından yüzde 28,7 oyla birinci parti olarak çıktı. Genel seçimde HEP ittifakı ile SHP’nin yüzde oyu 24,7’ye düşmüştü. 24 Mart 1994’te yapılan yerel seçimde aldığı oy yüzdesi 13,5 oldu.

AKP-MHP’nin ve CHP-İYİ PARTİ seçim ittifakı yapacakları konuşuluyor. Avrupa'da seçimlerde ittifak yapan partiler var. Türkiye’de demokrasi kurulduğundan bu yana ittifak SHP ile HEP arasında yapılmış başarılı olmadı! ANAP ve SHP’yi terk eden seçmen yeni kurulan AKP’ye oy vererek iktidara taşıdı.

AKP, ILIMAN İSLAM POLİTİKASINI KULLANDI!

AKP seçimde geliştirdikleri ılıman İslam anlayışı ile başlayan seçim propagandasında tarikatları, dini kuruşları ve mufazakarları yanına çekmesini başaran AKP seçimi kazandığı gibi mecliste de çoğunluğu ele geçirdi!

NEDEN HALEN AKP’YE OY VERİLİYOR?

Muhalefet sıralarında oturan CHP bu soruyu parti meclislerinde tartıştı mı? Tartışma yapılmış olabilir? Neden bu kadar senedir(!) muhalefette? CHP’ye gönül ve oy verenlerinde bu soruya cevap aramaları gerekmiyor mu? Ortaya çıkarılan yolsuzluk belgeleri, hırsızlıklar ortaya çıkarılması siyaset sahnesinde neden  ses getirmiyor!! Anlaşılan o ki;  CHP seçmene güven vermiyor olabilir mi?

Peki, bu seçmen halen AKP’ye oy vermelerini çözemeyen muhalefetteki siyasetçilere hatırlatalım! İktidar olmak istemeyen Bir CHP ve iktidarı yönetmeyi beceremeyen AKP arasında kalan Türkiye Cumhuriyeti bu siyasilere ihtiyacı olmayacağını söylemek isteriz(!)

AKP DÜŞÜŞTE OLMASINA RAĞMEN NASIL SEÇİM KAZANIYOR?

AKP, meclisteki çoğunluğu sayesinde; kamuya, yargıya kadrolarını yerleştirmiş ve muhalefetinde zayıf kalmasının yarattığı boş alanı devlet imkânları ile dolduruyor!

Muhalefet ne yapıyor? Elinden geldiği kadar mücadele etmesi yeterli değil!

MHP’nin AKP’ye destek vermesi ile siyaset sahnesinde güçlü bir muhalefet yapılamıyor... Seçmen bu günlerde AKP’ye kırgın olmasına rağmen, hala AKP’nin önde olması nasıl izah edilebilir?

AKP’de oluşan olumsuzluklar, kendi aralarında çözebilen ve çözemediklerini yastık altına gömerler!! CHP ne zaman birkaç puan alması halinde siyaset simsarları ortaya çıkar, toplumu ikiye ayırmasını iyi bilirler.

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Siyaset yolu çelişkiler içinde olmasa, siyasette demokrasi olur!! (Mehmet AKTOPRAK)

28 Aralık 2017 - Sayı:483

Bu makale 1047 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci