MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Ankara Kalesi

12 Ocak 2018, 00:15

Tevhide Türken


Değerli okurlarım, 2018'in bu ilk buluşma yazımda Cumhuriyetimizin başkenti sevgili Ankara'nın 1800'lü yıldan bu yana geçirdiği badirelere kısaca değinmek istiyorum.

Zira o yıllardan bu yana onca felaketler, hiçte küçümsenecek gibi değildir. Önce Ankara halkının önemli gelir kaynağı olan sof ticaretinin önemini yitirmesiyle başlayan yoksullaşma, ardından gelen veba salgını.. 1828'de yaşanan müthiş kuraklıktan sonra gelen çekirge sürülerinin istilasına uğrayan Ankara halkı henüz kendini toplamaya fırsat bulamadan bu kez de şiddetli kış ve dinmek bilmeyen kar yağışı, kıtlık, açlık ve salgın hastalıklar sonucu binlerce insanın ölümü zaten kısıtlı olan mali kaynaklarının çökmesiyle iyice yoksullaşan halk... 1875'e gelindiğinde ekonomisi biraz düzelir gibi olursa da 1881'de kentin ticaret merkezi konumunda olan Mahmut Paşa Bedesten'in tamamen yanmasıyla neredeyse ticaret yaşamı da sona erer. Bir süre sonra ikinci kez tekrar milyonlarca çekirge sürülerinin saldırısına uğrar. Sonuç yine kıtlık, yine açlıktır. 1917'ye gelindiğinde ne hikmetse bu kez de özellikle Ermeni-Rum ve Yahudi gibi Hıristiyan vatandaşlarımızın yaşadığı yerleşim alanlarının büyük bir kısmı yanarak kül olur.

Yaşadığı onca badirelere karşın binlerce yıllık tarihinden aldığı güçle ayakta kalmayı başaran Ankara, Kurtuluş Savaşımızın ardından yüce Atamız Mustafa Kemal'in önerisiyle, Cumhuriyetimizin başkenti olarak ilan edilir. Her ne kadar bugün dahi bazılarınca tek düze sevimsizlik, kurak, çorak bozkır olarak betimlense de Seymenler diyarı Ankara, ta Romalılar döneminden bu yana Anadolu'nun başta Roma hamamları, Augustus sütunu gibi daha bir çok eserin günümüzde dek ulaşmalarıyla da sabittir. Yine Beylikler döneminde bağımsız bir yönetim kuran Ahilerin de merkezi konumunda olduğunu da yine bu tarihi belgelerden öğreniyoruz.

27 Aralık 1919 günü heyeti temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara'ya gelen Mustafa Kemal Paşa, Kızılca Yokuş'a, Dikmen sırtlarına gelindiğinde otomobilinden inerken O'nu karşılamaya gelen Ankara halkı ve Seymen alayı tarafından hep birlikte ve coşkuyla "Ölmeye geldik Paşam" nidalarıyla karşılanır. Geçmişte tahıl ambarı konumunda olan, ovasıyla ünlü Ankara, başkent olunca yeni yerleşim planı için bir yarışma düzenlenir. Yarışmaya üç ayrı firma katılır ve ünlü şehir planlamacısından biri olan Hermann Jansen'in planı birinci seçilir ve 1920'de tahıl ambarı denen Ankara Ovası'nda yoğun bir çalışma başlar. Eni 40 metreyi aşan genişlikte cadde ve bulvarlar, türlü renk renk çiçeklerle bezeli parklar, bahçeler ve oturma grupları her biri ayrı bir sanat eseri olan irili ufaklı heykellerinin bir kısmının günümüzde yok oluşlarını ya da bakımsızlığın acı kaderini paylaştıklarını görmek insanın içini acıtıyor. Oysa Cumhuriyet Ankara'sı tarihi birikimlerinin yanısıra ulusal Kurtuluş Savaşımızın ardından devrimlerimizin de başkentidir.

Ne acıdır ki, günümüzde olduğu gibi geçmişteki kimi yöneticilerimizin de sığ ve de dar görüşleri sonucu yapılan yeni uygulamalarla sanki Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarına ve onun belleğine saldırı kampanyasına dönüşürken, dün ovasında dolgun başaklı buğday taneleri oluşurken, bugün birbirleriyle yarışırcasına 28-35 katlı gökdelenler yükseliyor.

Yazımı kaleme alırken, 17 katlı binanın kızımın oturduğu 9. katın penceresinden taa uzaklardaki Ankara Kalesi'nin burçlarına bakıyorum. Galat, Frik, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarını görüp yaşamış olan bu tarihi kale; elinde asası, başında tacı yüce bir imparator edasıyla günümüz Ankara'sında yaşanan onca karmaşaya derin bir hüzünle bakmaktaydı.

Bu makale 81 defa okunmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Ocak'ta Bursa'da
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP 6 Ok'a dönerse...
Tevhide Türken Tevhide Türken
Kalemleriyle birlikte
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yolumuzdaki engeller
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
1924 tarihli Mudanyaspor
Emin Küçük Emin Küçük
Defter beyan sistemi
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah yine yenemedi
Ersel Peker Ersel Peker
Belediyenin uçakları bunlar, yok mu alan?
Okur Mektupları Okur Mektupları
Ağaçların kesilmesine 'dur' diyelim!
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Mudanya'mızın kurtuluş yıldönümü
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
24 Temmuz…
Tayfun Timoçin Tayfun Timoçin
Niye Kadın Vagonuna Binmedin Bacım?
FerruhVaranoğlu FerruhVaranoğlu
Aklımda çılgın sorular...
Alpaslan Yıldız Alpaslan Yıldız
Himmete coşmuşlar Mudanya’ya tek çivileri yok!
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Doğa üreticinin yanında değil
Güler Polat Güler Polat
Yeni yıl kutlu olsun

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi -18/01/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi -11/01/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi -04/01/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi 28/12/2017

MUDANYA Gazetesi 2

MUDANYA Gazetesi -21/12/2017

MUDANYA Gazetesi -

Mudanya Yerel Yönetim Özel Eki - 14/12/2017

Mudanya Yerel Yöne

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci