MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

1924 tarihli Mudanyaspor

18 Ocak 2018, 22:14

Mehmet Aktoprak


Mudanya’ya Renault Otomobil Fabrikası'na geldiğimde, uzun zaman düşündüğüm futbol eğitmeni için açılan kursa katıldım. Çalıştırma belgesini aldığım gün, Bursa Beden Terbiyesi Bölge Müdürü olarak, İzmir bölgesinden gelen Olgaç’ı ziyaret ettim. Müdür Olgaç’a, Mudanya’da bölgeye bağlı bir futbol spor okulu açmak istediğimi, en ince detayına kadar anlattım ve memnun oldu ve her zaman bölge olarak yardımcı olacağını ve ihtiyacım olan malzemelerin tarafıma verilmesini emretti.

O gün en çok ihtiyacım olan küçük ve büyük ebat topları teslim edildi. Mudanya saha amirine yazılan yazı da “Futbol Antrenörü olan Mehmet Aktoprak’ın çalışmalarına verildiğini ve toplanarak çalışma programı çıkarılarak müdürlüğe gönderilmesini rica ederim” oldu.  Bu yazı ile saha amiri olan Mustafa Başkurt ile bir araya gelerek futbol okulu için hazırlıkların programı ile açılış tarihi belirlendi! Kaymakam Bey'e ve ileri makamlara açılışla ilgili bilgili yazı yazıldı.

KISA ZAMAN ARALIĞINDA KADROLAŞMAYI SAĞLADIM

Çevreme, yakın mahalle arasında aradığım ve bulduğum gençleri en kısa zaman içinde statta topladık ve çalışma programı hakkında bilgi verdim ve açılış tarihi için bilgi verdim. İstediğim;  sağlık raporu, tahsil belgesi, veli izni gibi bilgileri içeren bir dosya içinde genç futbolcuların bilgilerini içeren bir dosyada toplandı.

Verilen açılış tarihinde Müdür Olgaç’ın ilgilendiği, gelecek olan ziyaretçilere ikram edilecek içecekleri ve kuru pastaları bir odanın içindeki tezgâha yerleştirdik. Çocuklar da temiz spor malzemeleriyle saha kenarında yaş gruplarına ayrılmış yerlerinde durmaktaydı. Tribünlerde veliler yerlerini aldılar.

AÇILIŞ ANLAMLI VE GÜZEL OLDU!

Ogün heyecanımı sınırlamak için de, elimdeki dosya içindeki yazıları dikkatlice okudum. Gerekli bilgi akışını Müdür Olgaç’a yazılı programı takdim ettim. Yapılan konuşmalardan sonrası ilk antrenmanı yaptık. Böylece, Bursa/Mudanya futbol spor okulu açılmış oldu. TFF gençler takımının kurulması için takımlara yazı yazıldı ve kurulması istendi ve o günün yönetim bu çocukları alarak, genç takımı oluşturdu.

Çalışma programı sayesinde bu yetişen gençlerin 1978 yılında Bursa Genç Takım şampiyon oldu ve Türkiye Gençler Şampiyonluğu Mersin’de yapıldı ve her maçta yanlarında bulundum. Son maçını Beşiktaş Genç Takımı ile oynadı ve çok zorlu geçen bu maçın sonucunda 3-1 yenildi ve 3. oldu.

MUDANYASPOR KULÜBÜ 1924

Dinçspor Kulübü'nün kapanması ile Mudanyaspor 1924’te genel kurul kararı ile tekrar spor hayatına devam etmesi sağlandı. Mudanyaspor, defalarca Bursa Amatör Lig'de şampiyon olmuştur. 1989 yılında Amatör Takım Bursa Şampiyonu oldu. Türkiye Amatör Takımları finallinde zorlu mücadele ederek, ilk defa 3.ligde oynamaya hak kazanan ilk ilçe takımı oldu. Bu konuda yazmamın temel nedeni bu takıma yetiştirdiğim genç futbolcuların verdikleri mücadele sayesinde Mudanyaspor Kulübü ile Mudanya ile özleşmiş bu kulübün bulunduğu durumuna üzülmemek mümkün mü?

Mudanyalı ve Mudanyaspor 1924 Kulübü, ayrılmaz bir bütünlüğünü bozacak hiçbir olaya meydan vermek Mudanyalılara yakışmaz. Takımlarına destek verelim! Mudanya 1924 ve Mudanyalı özleşmiş olduğunu bir kere daha hatırlatmak istedim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Mudanya kulübüne sahip olamıyorsa (!) Mudanya Mütarekesi'ne nasıl sahip olacak? (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1419 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci