MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

İslami siyaset nereden nereye geldi?

02 Şubat 2018, 18:27

Mehmet Aktoprak


Rahmetli Erbakan Hoca’nın öğretisinden geçen, bir anda kurdukları Adalet ve Kalkınma Partisi’yle iktidar olmalarını, halen siyaset bilimcileri çözemediler. Bugün iktidar partisi adına yakışan siyaseti iki dönem taşıdı. Ancak, Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olmasıyla başlayan "İslamcılık Hareketi" sonrasında unuttuk dedikleri siyasi inanışları bir bir ortaya çıkmaya başladı.

İşte! Bugün polis baskısı ile kurmak istediği "Polis Devletine" doğru gidişin emareleri de çıkmaya başladı. Her eylemden sonra polis gücünün yarattığı vahşetin sonunda yaralananlar ve ölenlerin hesabını "Adalet ve Kalkınma Partisi"nin Başbakanı Tayyip Erdoğan kendine karşı yapılan bir terör hareketi olarak gördü. Hazin olan Doğu-Güneydoğu’da PKK’nın yarattığı eylem hareketlerini görmez.

Sırf PKK ile yaptığı anlaşmanın bozan tarafı olmamak uğruna yaptığı şu işe bakınız(!)  Ülkenin bir bölgesinde yaşayan Kürtleri PKK’nın insafına bırakma rezaletine ne demeliyiz?..

* Adalet dağıtamayan ve adaleti unutan bir parti...

* Kalkınmayı halkın yararına değil, ancak yandaşlarının AVM’lerine arsa hazırlayan bir parti. AKP’nin Türkiye’de "Ilıman İslamcı" hareketin başında olasıyla başlamasıyla; Arap Baharı’nın başarılı olması için ekonomik destek verdi.

Mısır’da Hürriyet ve Kalkınma Partisi iktidar oldu ve Şeriat düzenine geçmesiyle, Ordu tarafından iktidardan uzaklaştırıldı ve yöneticiler tutuklandı ve yargılanıyorlar.

AKP ile organik olarak bağımlı olan Arap Partileri:

* Arap Baharı’nı destekleyen ve Mısır’daki Müslüman kardeşlerin partisinin adı: Hürriyet ve Kalkınma Partisi.

* Fas’taki İslamcı partinin adı: Adalet ve Kalkınma Partisi.

* Diğer Arap Partileri de, AKP’nin yörüngesinde hareket ediyorlar. Türkiye’de uygulanan siyaset stratejisi, Arap Partileri de, aynı düşünce içinde "Demokrasinin ve Özgürlüklerin" genişletileceğini söyleyerek, iktidar oldular. İktidar olmalarını sağlayacak olan islamcılığı bekleme salonunda bıraktılar ve Demokrasi ve Özgürlük sözlerini dillerinden düşürmeyen, Ulusalcılığa karşı, dışa bağımlı, Büyük Ortadoğu Projesi’nin "Ilımlı İslam" partileri. Bir konuda bu partilerin iktidarlarının uzun vadeli olabilseydi; Büyük Ortadoğu Projesi hayata geçirilecekti. Böylece Türkiye; merkez olacak, bu bölgede "Ilıman İslam Cumhuriyeti Konfederasyonu" kurulmuş ve geniş bir bölge içinde Amerikan’ın isteği şekilde İran’a karşı güçlü bir perde oluşmuş olacaktı.

Erdoğan ve Davutoğlu’nun yanlış politikası sonucunda, Suriye’ye takıldı(!) Yoksa(!) Dünya’nın başına olduğu kadar da, Avrupa’nın ve Amerikan’ın başına bela olmayacağına Erdoğan ve Davutoğlu’nun garanti belgesi verebilir mi? Tabiî ki verebilirler? AKP’nin amaçladığı ve hedeflene doğru yürüyen, bu partilere AKP’nin ekonomik destekleri de yeterli olamadı(!) Halen bilinmeyen aynı ideolojik yapının ürünü olan ve “Kumarhane ekonomisi” olarak tanımlanan; sosyal devleti yok eden, tüketimi koşturan, doları- borsayı tanrılaştıran neo-liberal Amerikancı-Ilımlı İslamcı partiler.

Siyasi partilerin ve halkın bu konuda ders çıkaracakları yok mu?  

 

CHP BU SÜREÇTE DERS ALMALI...

CHP’nin de bu süreçten çıkaracağı dersler yok mu? Tabiî ki var...

CHP, aynı bağımsızlıkçı kökten geleni kendisine benzeyen bölgedeki partilerin başına ne geldiğini biliyor mu?

* Fas’ı sömürüden kurtaran İstiklal Partisi...

* Tunus’un lideri Habip Burgiba’nın bağımsızlıkçı Anayasa(Destur)  Partisi...

* Mısır’ın Vafd (Heyet) Partisi... 

Bu partilerin çıkış noktası istilacılara karşı vatanlarını korumak ve hürriyetlerini geri almaktı. Bugün aynı düşünce ile kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı sonrasında Atatürk’ün CHP’yi kurması gibi, kurtuluşu hazırlayan liderlerin kurduğu partiler.

Mısır’daki Heyet (Vafd) Partisi ile anlatılabilir... Çünkü, Türkiye ile Mısır tarihi, siyasi, ekonomik ve kültürel benzerlikleri çok benziyor. Mısır’ın Osmanlı Devleti’ne bağlı bir Hidiv tarafından yönetilirdi.

2’nci Mahmut döneminde Mısır’ın Hidiv’i Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın yaptığı ıslahatlar Osmanlıyı etkiledi. Bu ıslahat hareketi Mısır’da Hidiv İsmail’in 2’nci Abdülhamit’in dinsel uygulamalarıyla kesintiye uğradı. Mısır ve Osmanlı kapitalistlerin menfaat çarkının içine girdiler. Bu ülkelere borçlanarak verdikleri Kapitülasyonların sonucunda zayıf düştü.

Böylece ilk önce Kahire ve daha sonra İstanbul İngiliz işgaline uğradı. Birinci Dünya Savaşı sonrası da İngiliz işgaline son verecek olan 1919'da Saad Zaglul Paşa liderliğinde Heyet (Vafd) Partisi kuruldu. Partinin bayrağı laikliğin sembolüydü; haç ile hilal birbirlerine bağlı gösteriyordu.

Heyet Partisi uzun bir mücadele sonucu, Mısır’da Burjuva monarşist anayasal demokrasi kuruldu. 1923’te tam da olmasa demokratik bir anayasa vardı. 1924- 1936 seçimlerini ezici bir başarıya dönüştüren Heyet Partisi oldu. Ancak İngiltere pek memnun değildi. Çünkü söz konusu Süveyş Kanalıydı... Çıkarların çatışması ve İngilizler Mısır’da kendilerine hizmet edecek olanlara dağıttıkları altınlarla satın alınan Sadık Paşa, Vahabiliğin en gerici versiyonu (sürüm) Selefelik ve Müslüman Kardeşler örgütü destek verdi. Ve Heyet (Vafd) Partisi yıkıldı.

1952'de Arap Milliyetçiliğini temsil eden (Özgür Subaylar) yönetime geldi. 2 yıl sonra yönetimi Cemal Abdül Nasır öldürüldü. Ve 1967 tarihinde Mısır’ın İsrail karşısında bozguna uğraması sonrasında Enver Sedat yönetimi sağa yanaştı. O günden bugüne kadar süren iktidar mücadelesi içinde her zaman Müslüman Kardeşler (Hürriyet ve Kalkınma Partisi)  vitrindeydi.  ABD’nin sayesinde mübarek gözden çıkarıldı ve Hürriyet ve Kalkınma Partisini iktidara taşıyan ABD oldu. Tabiî ki AKP’nin düşüncelerinden faydalandı ve aşarı olarak 'Şeriatı' getirme düşüncesiyle sona gelindi. İktidarda olanların en büyük hatası Hürriyet ve Kalkınma Partisi’ne (Müslüman Kardeşler) bırakılan eğitim, adalet ve medya İslamcılara bırakıldı. Aynı hatayı yapan Erdoğan, şimdi paralel yapı dediği bu unsurlarla uğraşıyor. Mısır’daki “Yenilikçi Girişimciler”di. Türkiye’de sahneye Cemaati’de aynı politikayı paylaştı. Heyet Partisi (Vafd) 40 yıl sonra tekrar siyasete 1983’te çıktı. Başında Yeni Heyet Partisiydi... Aynı seslendirmeyi yapan CHP, daha sonra bu yeni sözcüğü şimdilik ağza alınmıyor.

CHP, bu anlatmaya çalıştığım gelişmeleri yakından izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu makale 926 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci