MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Yaşa ve yaşat

02 Şubat 2018, 18:32

Tevhide Türken


Doğu ile Batı arasındaki düşünüş farklarını inceleyenler, Doğu'da eksik olan şeyler arasında şunları sayarlar: Ölçülü, düşünsel, merak ve yaşama heyecanı..

Doğu'nun bir lokma bir hırka felsefesi insanları adam sendeci, neme lazımcı yaparken, din kavramının sömürülmesi ve yanlış anlaşılması doğu insanlarının ilgilerini bu dünyadan ziyade öteki dünyaya çevirmiştir. Halbuki Batı, büyük bir yaşama heyecanı ile insanları bu dünyanın nimetlerinden faydalanmaya yönlendirirken taa Romalılardan beri bilinen yaşa ve yaşat kuralına büyük bir içtenlikle inanmaktadırlar. Eskilerin heyecanla ifade ettikleri bu büyülü kuvvetin Avrupa dilindeki karşılığı Yunanca, Tanrı anlamına gelen Theos sözcüğünden oluşmuş olup, anlamıysa içimdeki ilahı kuvvet...

Devrinin en tanınmış psikologlarından olan William James "İnsanlar, enerjilerinin ortalama olarak 10'da 1'ini bile tam faydalanmaktan acizdirler" der. Halbuki, böyle az verimli bir makineyi kimse kullanmak istemez. Ölümünden bir süre önce dünyaca ünlü büyük orkestra şefi Arturo Toscanini de New York'ta Beethoven'in senfonilerinden birinin son provasını idare ediyordu. Orkestradaki bütün elemanlar, maestronun çatık yüzünü biraz olsun gülümsetmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar, prova biter. Toscanini, "Evet hatasız çaldınız ancak ne yazık ki duygu dünyanız Beethoven'in sizlerden beklediği o ilahi ateş ve heyecandan yoksundunuz" der.

Dost kazanma sanatı gibi kitapların yazarı Dale Carnegie, insanların heyecan denilen o ateşe sahip olabilmesi için şu dört noktaya dikkat etmeleri gerektiğini söyler.

Birincisi yapacağınız işi sevmek ve ona tam manasıyla inanmaktır.

İkincisi, kendi kendinize cesaret ve heyecan telkin etmek.

Üçüncüsü, heyecanlı insanlarla beraber olmak ve onlarla konuşmak.

Dördüncüsü ise kafanızdaki kuvvet ve heyecan düşünceleri yaratmak. Korku, şüphe, vesvese ve tereddüt heyecanı öldüren en tesirli zehirlerdir.

Amerika Cumhurbaşkanlarından Abraham Lincoln'in şu sözleri bunu ne kadar güzel ifade eder.

"Ben yapacağım her şeyi önce vicdanıma danışır, sonra da tereddütsüz hareketle geçerim. Eğer muvaffak olursam zaten kimse bir şey söyleyemez. Muvaffak olamazsam o zaman da gökten bütün melekler yere inseler, yine de beni müdafaa edemezler".

Bundan dolayı her şeyden önce yapacağımız şeye tam manasıyla inanmamız bunun kendimiz için, toplum için, insanlar için ve lüzumlu olduğuna kanaat getirmemiz lazımdır. Basit, küçük ve hileli işlerde heyecan olamayacağı da böylece meydana çıkar. Çünkü kötü ve adi işlerde iyiliğin ve doğrunun nuru, ilahi ateşi yoktur.

Bundan 1700 yıl önce Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius adında bir filozof düşüncelerini "Tefekkürât" isimli kitapta topladı ve gelecek nesillere bıraktı. İşte bu kitapta der ki; "Düşüncelerimiz ne ise, hayatınız da o dur. Hayatınızın gidişini değiştirmek istiyorsanız önce düşüncelerinizi değiştirin. Düşüncelerimiz hareketlerimizi, alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımız huylarımızı da, geleceğimizi de etkiler".

İkinci Cihan Harbi'nin en ateşli ve korkunç anlarının yaşandığı günlerde, İngiliz Avam Kamarası'nda bir konuşma yaparken, "Sizlere kan, ter ve gözyaşından başka bir şey söylemeyeceğim" diyen Sir Winston Churchill başka bir gün de, enerji ve karakterinin ne kadar kuvvetli olduğunu ve zafere olan sönmez inancının derecesini göstermek için yine aynı mekanın kürsüsünde bu kez de şair Rudyard Kipling'in şu sözlerini söyler: "Etrafından herkes şaşkına dönmüş, yollarını şaşırmış ve bundan seni mesul tutarken; sen, kendi tuttuğun yoldan ayrılmaz ve başını dik tutabilirsen eğer, beklemeyi bilir ve beklemekten yorulmazsan, başkaları seni aldatırken sen yalan da iş görmezsen veya onlar senden nefret ederken, sen nefret etmeye yanaşmazsan ve bütün bunlara rağmen fazlasıyla iyi görünmez ve fazlasıyla hakimane konuşmazsan söylediğin hakikatlerin reziller tarafından, akılsızları aldatmak için değiştirilerek kullanıldığını işitmeye tahammül edebilirsen veya yapmak için bütün hayatını verdiğin şeylerin bir an içinde yıkıldığını görür de tekrar eğilir, yorgun kalbin ve yıpranmış bedeninle onları yeniden yapabilirsen; kralla gezer, sağduyunu elden bırakmazsan, herkesle konuşabilir fakat faziletini muhafaza edebilirsen, işte o zaman içindeki birikimlerle beraber bütün dünya senin olur. Hatta bundan da daha üstün sen, bir insan olursun".

Değerli okurlarım, bütün bu sözler, ister doğrudan doğruya söylenmiş olsun, ister söylenmesin. Şu bir gerçek ki, başarıya varmanın birinci basamağı bildiğinizi söylediğiniz ve iddia ettiğiniz o bilgiyi kullanacak kadar ona sahip olmanızdır.

Bu makale 483 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şimdi kıştayım
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP yerel seçimlerde bölücü bir siyasal hareketle ittifak içine girmemelidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Sen sen ol yarından tezi yok...
Efraim Pala Efraim Pala
Ne kadar kitap okuyoruz?
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Bu gölcüğü kim giderecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kulüplerin sorunu çalıştırıcı olmakta
Tevhide Türken Tevhide Türken
Saatli Maarif Takvimi
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Malatya'yı avlayamadı!
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci