MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Dostlar sağ olsun...

07 Şubat 2018, 16:47

Kaan Tuğracı


Çok muhterem dost ve ahbaplarım evvel üsbu sonu, bendenizi mahfelime kadar gelip vasıtalarıyla alan ahbaplarımla kordon boyunda seyrü sefa yapıp hasbıhal ettik. Seyrü sefa yaparken de, kordon boyundaki nafia işlerini de tetkik etme imkanı bulduk. Nafia işlerinin birçoğu bitmiş, pek az bir yer ve peyzaj işleri kalmış. Büyük vilayet belediyesinin çiçeği burnunda reisi sevinç günlerinde Mudanya'mızı ziyaret ettiğinde, kordon boyunun 31 Ocak'ta tamamlanıp, ahalinin hizmetine sunulacağı kelamlarında bulunmuştu. Şubat'ın evahiri geldi mamafih daha kordon boyundaki nafia işleri bitmedi! Demek ki hesap etmeden kati tarih vermemek lazım!

Bursa'mın büyük vilayetin genç reisi de haklı! Acep derece problemli olan, bir çok aksi kaziyelerle karşı karşıya kaldı. Hangisine yetişisin, çare olsun. Nahiyelerdeki hükümet fırkasının ilçe reisleri, meclis sözcüleri, nahiyeleriyle ilgili çözüme kavuşması gereken aksi kaziyelerle alakalı Reis Bey evladıma yardımcı olmaları lazım. Mamafih Mudanya'mın meclis sözcüsü, abes aksi kaziyelerle iştigal olduğundan ahalinin yararına olan aksi kaziyelerle alakadar olmaya herhalde  vakti yok!!

 

Kordon boyunda seyrü sefa yaparken dizlerimin dermanı kalmadığından, ehli sukların birinde mola verip, kahvelerimizi yudumladık. Bu esnada Mudanya'mın üst caddesinde faaliyet gösteren bir kaç ehli suk ahbabım bendenize serzenişte bulundu:

"Kaan amca, Mudanya'mın adaletkar!! hakikatperest!! Belediye Reisi, mahfellerimizin önüne biyaetlerimizi koydurtmuyor! Heyet-i zabıtasını göndererek cürmane kestiriyor. Evvelki üsbularda bir bazaar açılmıştı. Biyaetlerini ahalinin yürüdüğü yere, hatta vasıtaların geçeceği park edeceği yere koyuyor. Bizler açılışa mahsus koyduğunu dimağımızdan geçiriyorduk gelin görünki, bu işgaliye devam ediyor. Ahali oradan geçemiyor! Bizlere cürmane kesen halk fırkalı belediye, acaba bu bazaarın işgallerini görmüyor mu? Budhalarda adaletten kelam eden hakikat belediye reisi !!! bu aksi kaziye karşısında ne kadar adil davranıyor? Bu çifte standartlık değil mi Kaan amca?..."

Kıymetli ehli suk kardeşlerimin serzenişlerini, "Elçiye zeval olmaz" diyerek neşriyatımda kalem çalacağımı dillendirdim.

 

Çok değerli kadirşinas dostlarım, bu üsbu işlerinin yoğunluğundan dolayı bendenizi ziyarete gelemeyen Yavuz Bey oğlum, bendenize telefon çekerek bazı aksi kaziyeler hakkında meşruhatlarda bulunarak bendenize neşriyatımı okuyup beğenen kıymetli okurlarımın selamlarını iletiverdi. Bir çok selam iletti mamafih.. Hepsini tek tek kalem çalamayacağım bu konuda beni mazur görün.

İçlerinden bir kaç selama cabet vermek istiyorum. Adaletkar!! Hakikatperest !!! belediye reisinin benu-l ayanı, ikametgah alım satımıyla, zeytin işiyle uğraşan  Adnan Bey oğlum, neşriyatımı çok beğendiğini, güzel aksi kaziyelere değindiğimi laflayıp, bendenize hürmetlerini iletivermiş.

Sağolsun.. Dimağını vererek neşriyatımı okuyan kıymetli okurlarım, bendenizin ne kadar doğru aksi kaziyelere değindiğini anlıyorlar evladım. Yaptığımız eleştirilerin yapıcı olduğunu Mudanya'mda yaşayan ahali biliyor. Bir tek belediye reisliği yapan ağabeyin ahyanen benim neşriyatlarımı anlamayıp gönül koyuyor! Benul ayanınız Mehmet Ali kardeşimle iyi hasbıhal eder, çok severdim. Mevla'm rahmet eylesin. Adnan Bey oğlum, zatıalinle pek bir münasebetimiz olmasa da, bendeniz benul ayanlarını, rahmetlik Kasap İbrahim amcayı çok yakinen tanırdım. Belediye reisi kardeşi olarak, pek akçeli işlere bulaşmamış, sorunlu aksi kaziyelerde çözüme ulaştırmak için elinden gelen gayreti gösteriveriyormuşsun. Bu tavrına devam et. Benul ayanın gibi ahaliye önyargılı ve tavırlı davranma...

Aher bir selam, mesleğimin ilk senevatlarımda 25 yaşlarda Dereköy'de eğitimcilik yaparken tanışıp beğendiğim Dereköylü Mehmet amcanın torunu, Cenk oğlumdan gelmiş. Neşriyatımı beğendiğini belirterek, selamlarını iletip ellerimden öpmüşsün berhudar ol evladım. Zatıalini yakinen hiç tanımam, hiç bir hasbıhalimiz olmamıştır. Mamafih yaradan rahmet eylesin dedeni ve özellikle amcanı çok yakınen tanır, ahyanen amcanla bir araya gelir, iki kadeh bir şeyler içerdik. Deden çok koyu halk fırkalıydı. Keza amcan da öyleydi. Zatıalinde onların torunu olarak halk fırkalıymışsın. Sana bir kaç kelamda bulunmak istiyorum evladım. Zatıalin üsbunun bir kaç günü, demleniyormuşsun. Sonra da internet denen ander şeydede sinkafli kelamlarda bulunmaya başlıyormuşsun. Bu tavrından bir an evvel vazgeç evladım. Zatıalin mahfel sahibisin. Bendeniz de gençlik yıllarımda çok demlendim fakat çevremizdeki kimselere, mevki-makam sahibi zat-ı muhteremlere sinkaflı tıngırdamalarda bulunmadım. Yaşın daha çok genç kerata.. Bir anlık öfkeyle yaptığın tıngırdamalar, başının ağrımasına sebep olur haberin ola...

 

Değerli dostlarım bendenize aher selam gönderenlerden biri de, Mudanya'mın Kent Kurulu Reisi, meslektaşım, kıymetli kardeşim Soyer Hoca (Kazancı) imiş. Neşriyatlarımı çok beğendiğini, zatıalimle muhakkak tanışıp, hasbıhal etmek istediğini Yavuz Bey oğluma iletivermiş.

Hiç hayıflanma kıymetli meslektaşım, sıhhatimin izin verdiği bir gün karşılaşır, hasbıhal ederiz. Bendeniz zatıalini rahmetlik İnönü'nün fırkasından Mudanya'mın reisliğini yaptığın senevatlardan çok yakinen tanıyorum. Kent Kurulu'ndaki çalışmalarınızı Yavuz Bey oğlumdan işitiyor, takip ediyorum. Buradaki başarılı, adaletli çalışmalarından dolayı başta zatıalini ve sonra yönetimde vazife alanları tebrik ediyorum.

Bu üsbu neşriyatıma burada son verirken, bendenize selamlarını ileten çok kıymetli okurlarıma şekrü güzarlarımı sunuyor, gözlerinizden öpüyorum. Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 550 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şimdi kıştayım
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP yerel seçimlerde bölücü bir siyasal hareketle ittifak içine girmemelidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Sen sen ol yarından tezi yok...
Efraim Pala Efraim Pala
Ne kadar kitap okuyoruz?
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Bu gölcüğü kim giderecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kulüplerin sorunu çalıştırıcı olmakta
Tevhide Türken Tevhide Türken
Saatli Maarif Takvimi
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah Malatya'yı avlayamadı!
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/12/2018

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci