MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Atatürk'ten son mektup

01 Mart 2018, 18:28

Tevhide Türken


"Siz beni hâlâ anlamadınız ve anlamayacaksınız çağlarca da... Hep tutturmuş, 1919 Mayıs'ın 19'u diyorsunuz ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övüyorsunuz. Mustafa Kemal'i anlamak bu değil. Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Bırakın o altın yaprağı artık. Bırakın rahat etsin anılarda şehitler. Siz bana neler yaptınız, ondan haber verin. Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin? Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Bana buluşlar getirin bir daha uygar uluslara eşit. Yeni buluşlardan kuru söz değil, iş istiyorum sizden, anladınız mı? Uzaya Türk adını ATATÜRK kapsülüyle yazdınız mı? Mustafa Kemal'i anlamak avunmak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Hâlâ o acılı ağıtlar dudaklarınızda. Hâlâ oturmuş 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz. Uyanın artık diyorum. Uyanın, uyanın! Uluslar fethine çıkıyor uzak dünyaların. Mustafa Kemal'i anlamak göz boyamak değil.

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız laboratuarlarda sabahlayın, kahvehanelerde değil. Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar, ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar. Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil. Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla. Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla. Bu vatan, bu canım vatan sizden çalışmak ister. Paydos övünmeye, paydos avunmaya yeter artık. Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak değil. Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil..."

 

Atatürk'ten son mektubun yazarı Halim Yağcıoğlu'nun ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Sayın Orhan Bursalı'nın 1 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan yazısını gerçekten içim burkularak okurken, 20 Ekim 1927 tarihinde Aziz Atamızın "Ey Türk Gençliği" diye başlayan o veciz hitabesinde belirttiği, çağdaş gençlik bu tablonun içinde olamaz diye düşünsem de, ne yazık ki gerçekleri de inkar edemeyiz.

İşte aşağıdaki çarpıcı verilerle, ünü yurtdışına taşan eğitim kurumlarımızdan Kadir Has Üniversitesi'nin her yıl yaptığı araştırma sonuçlarına göre kısaca şöyle:

Hiç gazete okumayanlar yüzde 52,8, tiyatroya gitmem diyen yüzde 69,9, konsereyse hak getire, günde 1-5 saat arası TV izleyenler yüzde 75,5, sosyal medya ve bilgisayar oyunlarına ayrılan saatlerse azımsanmayacak boyutlarda.

Bu gibi anketler, bir de yurt genelinde yapılacak olsa çıkacak sonuçların vahametini gerçekten düşünmek dahi istemiyorum. Bu vahim tablonun sorumlusu elbette sevgili gençlerimiz olamaz.

Kısaca bir toplumun eğitim düzeyin, A'dan Z'ye bozuldukça ilim, irfan, görgü, görenek sevgi ve saygı kurallarının içi boşaltıldıkça sonunda o toplumlar, suyu kuruyan dere yatağına benzerler. Ne kendine, ne de çevresine bir yararları olur.

Bu makale 955 defa okunmuştur.

Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Güçlü Sosyal Demokrat Parti kurulmalı..!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vah emeklim vah!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Dostluk
Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci