MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Aziz cehalet

16 Mart 2018, 16:16

Tevhide Türken


"Cumhuriyetin erken dönemlerinde imza atmanın, okuma-yazma bilen kadar önemli olduğu dönemleri anımsıyorum" diyen değerli hocalarımızdan Sayın Doğan Kuban'ın 2016'da yayınlanan bir yazısında bakın ne diyor?

"Günümüzde de çağdaş uygarlığı, dili, bilimi, sanatı, estetiği ve davranışlarıyla direnen Türk toplumunun en aziz varlığı cehalettir. Bunun temelinde halkın kendi dinini bilmemesi olduğunu hiç düşündünüz mü?" diye sorar. Ve devamla şöyle der:

"Bu yargıyı şöyle kanıtlamak olası. Dini, namaza ve oruca indirgemiş Müslümanlar, ağızlarından Bismillah sözünü düşürmezler. Oysa bu kısaltmadır. İslam öğretisi Kur'an'dan kaynaklanır. Her sure, esirgeyen bağışlayan ve acıyan Allah'ın adı ile başlar. Sadece başlamaz, Kur'an Allah'ın insanları bağışlayıcı, esirgeyici, iradesine uyarak birlikteliğe çağıran bir inançtır. Allah'ın birliği insanların birleşmesi için en yüce bir çağrıdır. Sabahtan akşama ayrılık çağrısı yapanlar, bunun ayırtında mı? Ne var ki, bizim değil Arapça okuma yazma bilmeyen insanımız besmelenin anlamını (mealini) hiçbir zaman anlamamıştır. Eğer, Tanrı acıyor, esirgiyorsa neden? Hatadan ve bağışlıyorsa, neyi? Hatayı Müslümanların ilk uyarısı gereken bu davranışlardır. Bunu her ayetin başında yeniliyor. Bunlar bütün insanlık için birlik ve sevgi içindir. İslam'da bunun kadar önemli ve birlikteliğe zorlayan bir başka özellik, Peygambere inanmanın da birleştirici olmasıdır. Bunu anlamadan yaşamını sürdüren Müslüman inancının temeli ilkelerinden habersizdir. Arap ve Müslüman dünyasının haline bakın. Birleşmeye yönelik bir söylem işitiyor musunuz? Silah insanları sadece mezarda birleştiriyor. Elleri birbirlerinin boğazlarında olanlar, bazı şeyleri bilmiyorlar. Biz Arap olmadığımızı ve Arapça anlamadığımıza göre, Türkiye'de dinsel bilgisizliğin, tümel bilgisizliğin temeli olduğunu hiç düşündünüz mü? Peygamberin hadislerinde de belirtildiği gibi İslam'da bilgiye çok önem verilmişse de, Türklere cahil diyen batılılar, istatistiklerde ne yazık ki onları doğruluyor mahiyette.

Cumhuriyet, bazı bilinçli insanlara cehaleti aşıp bilgiye uzanma yeteneği vermiş olsa da halen cahil sözcüğünü kullandığımıza göre, bu okuma-yazma bilmeyen toplumun bilgisinin sığlığını düşündürüyor. Cumhuriyet bizi kör cahillikten kurtardı. Dünyanın en cahilleri arasında değiliz. Fakat cehalet artık sadece okuma-yazma bilmemek düzeyinde algılanmıyor. Bugün dünya hakkında doğru bilgilenme gerektiren bir kültür aşamasında yaşıyoruz.

A-) Buna ulaşmamak daha tehlikeli cehalet, ortaçağdan sonra Müslümanlar dünya kültürüne hiçbir katkıda bulunmadılar.

B-) Türkiye dışında Müslüman dünyası 19. yüzyılda sömürge idi. Bizim toplum bunların halen farkında değil, okumuşu da dahil! 26 milyon öğrencisi olan Türkiye'de biz halen cehaletten neden söz ediyoruz?

Geçenlerde işitip okuyuculara duyurduğum gibi, sokakları dolduran kalabalıklar, aşağıdaki soruları yanıtlayamıyor.

Libya nerede? Afrika'da bir yerde... Van nerede? Doğuda bir yerde... 29 Ekim 1923'te ne oldu? Ben tarihle ilgilenmiyorum diyen diplomalı cahillere ne demeli?.. Şu da bir gerçek ki, ülkemizde 1950'den bu yana her şeyi politika gözlüğünden görmeye, üretimden ziyade hazır tüketime yönlendirildik. Geçmiş yıllara oranla günümüzde çok daha fazla okur-yazarımız olsa da giderek bencilleşen, yozlaşan, sürekli kazanma hırsıyla bir takım onursuz kazançları kendisine mubah görenlerin yanı sıra ne mutlu ki, günümüzde yeni yetişmekte olan Cumhuriyet ilkelerine gönülden bağlı onur abidesi genç bir neslimiz var derken biz yine konumuza dönelim.

Şüphe yok ki, yaşama isteği dünyaya gelenin en doğal hakkıdır. Fakat insanlar çoğu kez dünyadaki durumlarını değerlendirecek bilgiye sahip olamadıklarından bir takım örgütlü güçlerin elinde heba olurlarken, bazı konularda olduğu gibi çoğu kez toplum olarak bizler de seyirci kalıyor ve susuyoruz. İş arayan, okulda okuyan, inşaatlarda çalışan, Doğuda çarpışan yavrularımızı da kışın ortasında, yamaçlarda açan kar çiçeği sarı çiğdem saflığıyla Tanrı bizlere armağan etmişti. Peki bizler onlar için ne mi yapıyoruz?

 

SAHİ BİZ NEYİ KUTLUYORUZ?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın başdanışmanlarından gazeteci Saadet Oruç, verdiği demeçte özetle medyanın kadına şiddet konusunda sorumsuz davrandığını savunarak, "Kadına karşı şiddetin körüklendiğini, adeta istismar konusu yapıldığı görülüyor. Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kutlanacak değil, anılacak bir gün olduğunu" vurgulayan Sayın Oruç, ayrıca, "8 Mart'ta izlediğim bir takım karelere de bakıldığında bu çokta böyle kutlanacak bir gün değil, farkındalık yaratılacak bir gün derken kadına karşı şiddetin sadece ülkemizin değil dünyamızın da bir problemidir" demiş.

Yine bu konuyla ilgili olarak yurt genelindeki verilere göre, geçen yıl şiddete maruz kalan kadınlar bir yana, öldürülen kadın sayısı 409. 2018 yılının henüz üçüncü ayı bile dolmadan öldürülen kadın sayımız 49'a vardı bile.

Sahi, biz neyi kutluyoruz?

Bu makale 1104 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci