MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye'de okuma ve yazma hobisi yok!

16 Mart 2018, 16:18

Mehmet Aktoprak


Osmanlı Devleti'nde (Arapça-Farsça) karışımı olan ve saray erbabı tarafından kullanılan Osmanlıca dili konuşulurdu. Uzun zaman Osmanlı edebiyatında kullanıldı. Hatta siyaset sahnesine çıkması için gündeme oturtmaya çalışan AKP'lilerin çelişkili siyaseti aşındırdı. Türkçe, asil haliyle hangi ülke konuşur? Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Oğuzlar, Özbekistan ülkeleri kendi aralarındaki konuşmalarında anlaşmaları mümkün... Türkiye Türkçesi içinde yabancı kökenli kelimelerin oluşmasından meydana gelmektedir!  Azeri Türkçesi ile Tük Türkçesi benzer yönleri var...

Dikkatlice izlenirse, anlaşmak mümkün olur! Diğer ülkelerin Türkçesi Öztürkçe olması ile anlamlarda anlaşmazlık oluşur! Türk ülkeleri arasında “Kültür Anlaşmaları” yapılmasına rağmen üst seviyede olması gerekmez mi? Yapılan anlaşmalar işlemeyecek ise, anlaşmalara ne gerek var?

Türkiye gazeteleri Türk ülkelerinde neden satılmaz ve aynı şekilde onların gazeteleri satılmaz? Kültür alışverişi sadece Kültür Ateşeleri bu işleri yapmalarının yanında kültür dernekleri ve halkların ilgisini çekecek olan tanıtımların karşılıklı anlatılmaları gerekir... Halk Oyunları, tarihi olayların, yöresel kültürlerin tanıtımı olmalıdır!..

OKUMA VE YAZMA ALIŞKANLIĞI YOK!!!

Türkiye okuma alışkanlığının neden yok? İlkokuldan başlayan ezber sistemi sonunda öğrencinin not için okuduğu anlaşılıyor... Orta ve lise öğretimde sistemin aynen devam etmesinin getirdiği eğitimin üniversite için dershanelere ihtiyaç duyulması ne ifade ediliyor? Okullarda verilen eğitim ve öğrenimin yetersiz olduğunu göstermiyor mu? Okuma alışkanlığı olmayınca; konuyu anlamakta zorlaşır! Türk edebiyatının roman ve öykülerin yazarlarının eserleri halen okunmakta...

Okullarda kitaplıkta bulunan Türk yazarların eserleri sıkça okunurdu..

Cumhuriyetin ilk yıllarında başarılı çalışmalar yapıldı...  Okur-yazar oranı arttı ve sanayide, tarımda yapılan fabrikaların işlerliği tarıma yansıdı. Ülkemizde okullaşma / okuryazarlık oranı yüzde 96,5 oldu.
İşsizlik oranı yüksek olması ile başlayan tehlike çanları ilerleyen günlerde çalmaya başlar... Üniversite mezunu olup, iş arayan işsizlerin oranı yüksek... Teknik daldan mezun olan teknik okul mezunların aradığı ve geleceğini garanti altına alacak işi bulma şansını kaybettiği ve asgari ücretle çalışmak istemediği gerçeği var! İş kurma isteklerine verilen kredi ile kendi işini kurmak isteyenlerin rekabet karşısında sessizliğini korumakta. Halen birçok bölgemizde okulların ve öğretmenlerin olmadığı yerlerin olduğu biliniyor. Okuma-yazma Cumhuriyetin ilk 10 yılında artmasının göstergesi olan “halk evlerinin” bu görevi başarı ile sonuçlandırmasıdır. Köy Enstitülerinin yaygın hale getirilmesi sonucunda köylerden toplanan çocukların eğitilmesiyle başlayan öğretim ve okullaşma oranın artması ile başlayan öğretimin kaliteli olması ve mezun olan gençlerin her konuda yaşam alanın lideri olarak yönlendirici olmalarıdır... Bugünlerde Eğitim Bakanı olanların eğitimi yaz-boz tahtasına değiştirdiğini söylemek isterim.  Türkiye’deki kadar eğitim bakanı değiştiren bir ülke oldu mu? Her kafadan çıkan seslerin akortsuz çıkışı ile gelinen noktaya bakalım! BAŞARISIZLIK!!!

 

HAFTANIN SÖZÜ:  Bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum. (Hz. Ali)

Bu makale 1145 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci