MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Bir arada yaşam kültürü

30 Mart 2018, 01:26

Tevhide Türken


2017 Dünya Mutluluk Raporu'nu yayımlayan araştırmacılar, mutluluğun dörtte üçünün altı etken tarafından belirlendiğini ortaya koydular. Başta güçlü ekonomik büyüme, sağlıklı yaşam süresi, kaliteli toplumsal ilişkiler, cömertlik, güven ve kişinin kendisi için doğru bulduğu yaşamı sürdürme özgürlüğü...

Elbette bu etkenler tesadüfen ortaya çıkmıyor. Bir ülkenin siyasi yönetimi, sosyal yaşamı ve o ülkenin kültürel değerleriyle de doğrudan ilişkili olup bir arada uyumlu bir yaşamla mümkündür. Yine araştırmacıların; son 24 saat için ne sıklıkla gülümsedikleri, güldükleri veya mutluluk hissettikleri de sorular arasında bulunuyor. Buna göre çıkarılan mutluluk haritası, ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, Latin Amerikalılar gülmek gibi günlük keyif anlarına değer verirken, Kostarika ve Panama mutlu ülkeler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Kuzey ülkelerinden Danimarka, Finlandiya, İzlandalılar yaşamlarını bir bütün olarak değerlendirdiklerinden özellikle mutlular. Güney Afrika toplulukları bu anketlere göre hallerinden pek de şikayetçi görünmezken, Avrupa ve Asya ülkelerinin bir kısmı yaşamlarından pek de memnun görünmüyorlar.

"Mutlu olmak için ne lazım" sorusuna verilen yanıtların başında özetle, güçlü ekonomi, sosyal güvence, sağlık ve beraberinde mutlu bir yaşam...

Bu konuda bir Danimarkalı bakın ne diyor?

"Mutlu ve huzurluyum çünkü, yarınlarım eminim çünkü başıma kötü bir şey gelmesine devletin izin vermeyeceğine inanıyorum".

 

Değerli okurlarım işte böyle...

Dünyanın en mutlu yerlerinde yaşayan insanlar, hedeflerinin peşinde kararlı bir şekilde koşarken, gülmeyi de ihmal etmiyorlar. Uygar ile ilkelin, güzel ile çirkinin, doğru ile yanlışın bir arada kucak kucağa yaşadığı bir ülkeyi uzaklarda aramaya da hiç gerek yok. Çevremize şöyle bir bakmak kafidir sanırım. Güzel ülkemiz yine büyük bir kaosun ortasında.

Sayın Cumhurbaşkanımız her gün enteresan çıkışlarla gündem yaratırken, muhalefet ise gerildikçe geriliyor. Aydınlar suskun, sade vatandaş çaresiz! Küçük esnaf, kanadı kırık bir kuş misali tutunacak bir dal ararken, kapital sahibi olanlar ise birbirleriyle yarış halindeler.

 

Ara sokaklar şöyle dursun ana caddelerimizde dahi gelişi güzel park edilen araçlar nedeniyle sık sık trafik akışı neredeyse durma noktasına geliyor. Sevgili Mudanya'mızın bugünkü bu konumu bana yollar önce Ankara'nın Arap saçına dönmüş olan trafik sorununu anımsatıyor.

Bir gün Ankara'nın Trafik Denetleme Müdürü değişti. Yeni atanan görevli cesur, iyi niyetli, disiplinli, çalışkan, işinin uzmanıydı. Direnmelere göz yummadı. Otorite ve disiplinle trafiği yoluna koydu. Sokaklarımız intizama kavuşurken, kaldırımlar boşaltıldı. Kurallara uymayanların arabaları çekildi. Bütün Ankaralılar dünya varmış dedik. Ne acıdır ki, biz de iş yapan, başarılı olan mükafatlandırılmadığı gibi çoğu kez politikacıların kurbanı olur. 1990'larda Antalya'dan Ankara'ya atanan, bir süre sonra da Adana'ya tayini çıkarılan Sayın Fahrettin Çakar'ı biz Ankaralılar, O'nun başarılı çalışmalarını hiç unutmadık.

Bu makale 1085 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci